2021: rok motywów. Postanowienia noworoczne: trend czy przeżytek?

Czy postanowienia noworoczne to przeżytek? Co zatem zrobić, by tym razem się udało? A może zamiast tradycyjnych postanowień wybrać nowy trend, czyli bardziej elastyczne motywy? Sprawdź, co lepiej pasuje do Twoich potrzeb

Gdy na horyzoncie pojawia się Sylwester, chętnie wybieramy sobie postanowienia noworoczne. Według internetowego kreatora najczęstszym celem Polaków jest nauka języka obcego (42% użytkowników), a inne przykłady związane z życiem zawodowym to wzrost zarobków (16%), zmiana pracy (12%), a dla 5% punktualne pojawianie się w pracy. Z kolei na liście celów prywatnych pierwsze miejsce zajmuje dieta (41%), a dalej plasują się regularne ćwiczenia fizyczne (32%), czytanie większej liczby książek (21%), oszczędzanie, zrobienie prawa jazdy czy znalezienie swojej drugiej połówki (7%).

Niestety tylko bardzo nieliczni potrafią przez kolejnych 12 miesięcy wytrwale trzymać się założonych postanowień noworocznych. Zazwyczaj w styczniu, kiedy poziom naszej motywacji jest jeszcze wysoki, udaje nam się postępować według wyznaczonych zasad, ale z czasem jest tylko gorzej. Kupiony w styczniu karnet na siłownię jest coraz rzadziej używany, podręcznik do hiszpańskiego pokrywa się kurzem, a plan oszczędzania wydaje nam się po kilku tygodniach niemożliwy do realizacji. I tak co roku…

Przede wszystkim powodem tych niepowodzeń jest nasza natura – ludzki mózg nie lubi dużych zmian i niełatwo zmienia wieloletnie przyzwyczajenia. W efekcie często wystarczą pierwsze nieprzewidziane problemy i już – z wielkich planów zostają gruzy, a wraz z nimi pojawiają się frustracja, wyrzuty sumienia i obniżona wiara we własne siły. Co zatem zrobić, by w 2021 roku odnieść sukces i wreszcie zrealizować swoje postanowienia?

Stawiaj cele, które zmierzysz!

Załóżmy, że postanowisz nauczyć się języka angielskiego albo schudnąć. Skąd będziesz wiedzieć, kiedy właściwie udało ci się zrealizować twój plan? Gdy opanujesz język na poziomie native speakera? Czy musisz zrzucić 3 kilogramy, 13 czy 30? Tutaj z pomocą przychodzi jedna z najpopularniejszych koncepcji formułowania celów czyli zasada SMART (od ang. Specific, Measurable, Achievable, Relevant, Time-bound). Zgodnie z nią każde postanowienie powinno być konkretne, mierzalne, osiągalne, istotne i określone w czasie. Przykładowo plan na odchudzanie przy uwzględnieniu tej metody mógłby wyglądać tak:

  • schudnę 10 kilo
  • zrzucę przynajmniej 2,5 kg na kwartał – będę ważyć się raz w miesiącu
  • biorąc pod uwagę moje możliwości, minus 10 kg jest w moim zasięgu
  • ten cel jest ważny dla mojego zdrowia i samooceny
  • na realizację daję sobie rok, czyli 31 grudnia będę ważyć 10 kg mniej niż dzisiaj

Dzięki tak sformułowanemu celowi, będziesz mógł w prosty sposób ocenić, czy udało ci się zrealizować twój plan.

Sprawdzaj, co Ci pomoże

Warto też zastanowić się, w jaki sposób zamierzasz osiągnąć zakładany cel. Wróćmy do przykładu z nauką angielskiego – będziesz uczył się samodzielnie czy w grupie? Może lepsza metoda dla Ciebie to czytanie książek po angielsku lub konwersacje z kimś, kto posługuje się tym językiem każdego dnia? Zdecyduj, co najlepiej pasuje do Ciebie i daje największą szansę powodzenia.

Koniecznie musisz również przeanalizować zasoby, jakie masz do dyspozycji. Najbardziej lubisz uczyć się na żywo w grupie, ale ograniczenia związane z pandemią mogą to uniemożliwić. Marzysz o konwersacjach z native speakerem? Najpierw sprawdź, czy możesz sobie pozwolić na taki wydatek.

Co więcej, wiesz, że z czasem się zniechęcasz lub masz problem z systematycznością? Poszukaj sposobów na podtrzymanie długofalowej motywacji! Zapisz się na egzamin ze znajomości angielskiego na danym poziomie za kilka miesięcy albo zainstaluj w telefonie aplikację do nauki języka, która regularnie będzie ci przypominać o kolejnych lekcjach. Możesz też opowiedzieć o swoim postanowieniu noworocznym przyjaciołom i poprosić ich, by pytali cię o twoje postępy.

Kiedy wiesz już, jak chcesz realizować swój cel, jakie masz zasoby i jak utrzymasz wysoką motywację, zaplanuj poszczególne kroki. Pamiętaj o zasadzie SMART! W ten sposób stworzysz scenariusz, który będzie dla ciebie konkretnym, mierzalnym i osadzonym w czasie planem działania.

Motyw zamiast celu?

Porzucenie postanowienia noworocznego najbardziej przyspieszają nieprzewidziane trudności. Przykładowo, pod koniec stycznia zachorowałeś i w efekcie nie mogłeś biegać zgodnie z planem. W lutym zepsuła się pralka i musiałeś pilnie kupić nową, więc nie tylko nic nie zaoszczędziłeś, ale co gorsza wydałeś kwotę odłożoną w styczniu. Znasz to, prawda? Dlatego może zamiast na postanowienia w 2021 roku postawisz na nową koncepcję, która z roku na rok zyskuje kolejnych zwolenników i zwolenniczki? Chodzi o motywy czyli ogólne założenia lub wizje, które mają stać się twoim drogowskazem na cały nowy rok.

Jak to zrobić? Zamiast „Zaliczę 5 kursów i szkoleń” możesz wybrać motyw Rok Rozwoju, w którym możemy Ci pomóc za pośrednictwem Goldenline. Zadbaj o aktualność swojego profilu – a znajdziesz tam także propozycje darmowych kursów, które możesz skończyć bez wychodzenia z domu. Przyjaciel pyta, co chciałbyś na urodziny – może wybierzesz książkę popularnego coacha? Czekasz w kolejce do lekarza, więc zamiast mediów społecznościowych zaglądasz na blog autorytetu w twojej branży. Innym razem zasubskrybujesz podcast o rozwoju osobistym, a w sprzyjających okolicznościach podczas rozmowy z przełożonym zapytasz o możliwość nowego szkolenia.

Wszystkie te zachowania dodadzą ci energii i złożą się na pozytywną zmianę w twoim życiu. A co jeśli nie przeczytasz otrzymanej książki albo szef rozwieje nadzieje o fajnym kursie? Nie szkodzi! Po prostu spróbujesz znowu przy kolejnej okazji. W motywach nie chodzi o pojedyncze działania czy zmiany, tylko o ogólny trend. Jakie jeszcze możesz wybrać motywy? Co powiesz na Rok Zdrowia, Rok Uważności, Rok Rodziny, Rok Radości czy Rok Dyscypliny?

Jak wybrać idealny motyw na 2021 rok?

Wybierając motyw zdecyduj się na dość szeroki obszar, który pomoże ci popchnąć twoje życie w pożądanym przez ciebie kierunku. Zamiast zrzucenia 10 kg wybierz Rok Sportu. Spróbuj nieznanej ci wcześniej dyscypliny (np. gdy usłyszysz, że kolega grywa w squasha) lub zamiast obejrzenia serialu idź na spacer, który na kilka minut zamienisz w trucht.

Wybierz Rok Nowości, a zobaczysz, że zaczniesz dostrzegać nowe możliwości, gdy wcześniej twój mózg ich nie zauważał. Może zamiast corocznych wakacji w pensjonacie nad morzem twój motyw zainspiruje cię do wyjazdu pod namiot albo w góry? A może codziennie w drodze do pracy mijałeś sklep plastyczny i dzięki Rokowi Nowości pewnego dnia kupisz tam zestaw akwareli i namalujesz swój pierwszy obraz? A może „tylko” zmienisz fryzurę? Każda nowość w twoim życiu wniesie zastrzyk pozytywnej energii, a jednocześnie doda ci odwagi do kolejnych zmian.

Rok motywów

Rzeczywistość, w której żyjemy, dynamicznie się zmienia – najbardziej dobitnie udowodnił nam to rok 2020… Co z tego, że założyłeś sobie regularne treningi na siłowni, gdy przez wiele tygodni kluby fitness były zamknięte? A może twoim celem był awans, a po kryzysie spowodowanym pandemią właściwie cieszysz się, że zachowałeś posadę? W takich przypadkach postanowienia noworoczne są dla nas frustrujące. Motywy mają w tym zakresie dużą przewagę, bo w przeciwieństwie do tradycyjnych celów wręcz nie powinny być konkretne. Dzięki temu zmieniające się warunki nie stanowią dla nas problemu, bo elastycznie dostosowujemy naszą wizję do możliwości, jakie mamy do dyspozycji.

Co więcej, zmieniać się może nawet twoje własne rozumienie wybranego motywu. Wybierasz Rok Finansów i początkowo masz na myśli przede wszystkim oszczędzanie, ale przecież twoja interpretacja może się zmienić i pod koniec roku bardziej skupisz się np. na mądrym zarządzaniu twoimi środkami – i to też jest w porządku.

A ty na co postawisz w 2021 roku? Na tradycyjne postanowienia noworoczne czy jednak skusisz się na motyw? Pamiętaj, że w realizacji Twoich planów pomoże Ci także Goldenline – Centrum Kariery. Tam podpowiadamy, jak skuteczniej rozwijać swoje kompetencje i umiejętności. Zadbaj też o aktualizację Twojego profilu na Goldenline – to z pewnością nie zaszkodzi