17 darmowych lekcji od najlepszych menadżerów na świecie

Jeśli trafiła wam kiedykolwiek w ręce książka “Narzędzia Tytanów. Taktyki, zwyczaje i nawyki milionerów, ikon popkultury i ludzi wybitnych” Timothy’ego Ferrissa, być może znaleźliście wszystko, co potrzeba, aby odmienić swoje życie.

Przez dwa lata Tim Ferriss poznawał zwyczaje i narzędzia ludzi sukcesu z całego świata. Dzięki zdobytej wiedzy zdołał podwoić swoje dochody, stał się bardziej elastyczny i szczęśliwszy.

Sprawdź najciekawsze spostrzeżenia milionerów, ikon popkultury i ludzi wybitnych:

 1. Bierz udział w jak największej liczbie spotkań na wysokim szczeblu

Chris Sacca – były szef działu przedsięwzięć specjalnych w Google, założyciel prawdopodobnie najlepszego funduszu inwestycyjnego typu venture capital w historii – Lovercase Capital

Chris Sacca zasłynął w Google tym, że zjawił się na spotkania z udziałem nawet najważniejszych osób w firmie, np. jej współzałożycieli. Nawet jeśli uczestnicy patrzyli na siebie z konsternacją, on niezrażony siadał przy stole i oznajmiał, że będzie dla nich robił notatki. Zadziałało. Wkrótce zasiadał w pierwszym rzędzie na najważniejszych spotkaniach i stał się ich niezastąpionym uczestnikiem.

 1. Dobra opowieść zawsze jest lepsza niż dobry arkusz kalkulacyjny

Chris Sacca – były szef działu przedsięwzięć specjalnych w Google, założyciel prawdopodobnie najlepszego funduszu inwestycyjnego typu venture capital w historii – Lovercase Capital

“Bez względu na to, czy zabiegasz o finansowanie, zachwalasz swój produkt klientom, sprzedajesz firmę, czy rekrutujesz pracowników, nigdy nie zapominaj o tym, że za wszystkimi wyliczeniami kryją się zwyczajne ludzkie emocje. Wszyscy lubimy opowieści. Podążamy za przywódcami, którzy potrafią przemówić do naszych emocji”.

 1. Poglądy zdecydowane, ale płytko zakorzenione

Marc Andreessen – współtwórca bardzo ważnej przeglądarki internetowej Mosaic – pierwszej przeglądarki graficznej, współtwórca firmy Netscape i Loudcloud. Uważany za jednego z ojców założycieli współczesnego internetu.

Ważne jest, aby poglądy były “płytko zakorzenione”. Nikt nie lubi zmieniać zdania, ale przedsiębiorca musi umieć dostosować się do nowych warunków. Wielu znajomych byłoby gotowych walczyć na śmierć i życie za swoje przekonania, ale kiedy tylko przytoczysz nowe, wiarygodne dane, wycofają się i powiedzą: “Masz rację. Nigdy wcześniej o tym nie myślałem”.

 1. Dla ludzi, którzy zaczynają – mówcie “tak”

Derek Sivers – założyciel firmy CD Baby, która stała się największym internetowym sprzedawcą muzyki niezależnej na świecie, przynosząc 150 tysiącom muzyków łączny dochód przekraczający 100 milionów dolarów.

Kiedy Derek miał 18 lat, mieszkał w Bostonie i studiował w Burklee Collage of Music. “Grałem w zespole i podczas jednej z prób basista powiedział: >> Słuchajcie, chłopaki, mój agent właśnie zaproponował mi chałturę – 75 dolców za występ na jarmarku trzody chlewnej w Vermont<< i dodał: >>Nie zamierzam tam jechać. Może któryś z Was chce?<<, A ja na to: >>Do cholery, płatny koncert?! O matko, no pewnie, że jadę<<. Bilet na autobus kosztował tam i z powrotem chyba 58 dolarów. Trwało to wszystko trzy godziny, potem wróciłem do domu. Ten zakichany występ na świńskim targu zaowocował wieloma propozycjami i 10 latami doświadczenia scenicznego. […] Myślę, że kiedy dopiero zaczynasz karierę, najlepszą strategią jest przyjmowanie wszystkich propozycji. Zgadzaj się na każdy występ. Nigdy nie wiesz, kiedy trafisz główną wygraną na loterii”.

 1. Zwolnij

Matt Mullenweg – twórca WordPressa, umieszczony przez “Business Week” na liście 25 najbardziej wpływowych ludzi w internecie.

“Myślę, że wiele błędów mojej młodości wynikało z nadmiernej ambicji, a nie gnuśności. Zatem doradziłbym sobie zwolnienie tempa – czy to medytację, czy spędzanie większej ilości czasu z dala od ekranów i zajmowania się sobą, czy skupianie się na tym, z kim rozmawiam i z kim w danej chwili jestem”.

 1. Rób tematy, które Cię denerwują

Casey Neistat – nowojorski filmowiec i youtuber. W ciągu ostatnich 5 lat jego filmy umieszczane w internecie zostały wyświetlone prawie 300 milionów razy.

W 2011 roku Casey nakręcił krótkometrażowy Bike Lanes, który stał się pierwszym internetowym hitem. Nowojorski policjant wlepił mu mandat za jazdę na rowerze poza ścieżką rowerową, co tak naprawdę nie jest tam nawet wykroczeniem. Zamiast tracić czas na użeranie się w sądzie o anulowanie mandatu, Casey skanalizował swoją złość i nakręcił film, który w bardzo inteligentny sposób pokazuje absurdalność tej sytuacji. Film zdobył ogromną popularność i już pierwszego dnia został wyświetlony ponad 5 milionów razy. Jeśli nie wiesz, jaki ma być twój następny twórczy projekt, zastanów się, co cię denerwuje.

 1. Trzeba mieć wiele złych pomysłów, żeby wpaść na kilka dobrych

Seth Godin – autor 18 bestsellerów przetłumaczonych na ponad 35 języków. Pisze o tym, jak rozprzestrzeniają się idee, o marketingu, strategicznym rezygnowaniu, przywództwie i kwestionowaniu status quo we wszystkich dziedzinach.

“Ludzie, którzy mają trudności z generowaniem dobrych pomysłów, powiedzą ci – o ile będą starzy – że nie mają też zbyt wielu złych pomysłów. Z drugiej strony ludzie mający mnóstwo dobrych pomysłów powiedzą Ci – o ile będą szczerzy – że mają jeszcze więcej złych. Celem nie jest więc generowanie samych dobrych pomysłów; jest nim generowanie złych. Trzeba bowiem mieć wiele złych pomysłów, żeby wpaść na kilka dobrych”.

 1. Nie próbuj znaleźć czasu. Zarezerwuj go

Noah Kagan – był trzydziestym pracownikiem Facebooka, czwartym pracownikiem Mint.com oraz Wielkim Sumo (założycielem) w firmie SumoMe, która oferuje darmowe narzędzia do zwiększania ruchu na stronach internetowych.

“W każdy wtorek między 10.00 a 12.00 Noah ma zarezerwowany czas wyłącznie na uczenie się. To wynika z przekonania, że na ważne rzeczy nie można “znajdować czasu”. Musi on być zarezerwowany w kalendarzu. Na przykład ja rezerwuję sobie cztery godziny w każdą środę na “tworzenie” – pisanie, nagrywanie podcastów i inne czynności skutkujące powstawaniem w przyszłości realnego “produktu”. Wyłączam sieć bezprzewodową i w tym czasie staram się nie reagować na żadne czynniki rozpraszające”.

 1. Kiedy 99% ludzi w Ciebie nie wierzy, to albo bardzo się mylisz, albo przejdziesz do historii

Peter Diamandis – uznany przez magazyn “Fortune” za jednego z 50 najwybitniejszych liderów na świecie. Założyciel i prezes XPRIZE Foundation, najbardziej znanej z ustanowienia wynoszącej 10 milionów dolarów nagrody Ansari XPRIZE za pierwszy prywatny załogowy lot kosmiczny.

“Usłyszałem to niedawno od Scotta Belsky’ego, założyciela Behance”.

 1. Jeśli masz talent, nie śpiesz się

B.J. Novak – najbardziej znany z pracy nad nagrodzonym nagrodą Emmy serialem telewizji NBC Biuro. Był jego scenarzystą, reżyserem i producentem oraz występował w nim jako aktor, współzałożyciel serwisu li.st.

“Wiesz, co zawsze powtarzam ludziom? Kiedy Will Smith przez 3 lata nie pojawia się w żadnym filmie, nikt się nie zastanawia, co on porabia. Nikt nie zwraca większej uwagi na innych. Myślisz, że wszyscy zwracają, ale nikt tego nie robi. Jeżeli więc masz talent, nie spiesz się. Jeżeli będziesz miał coś ciekawego do pokazania, ludzie to zauważą nawet po długiej przerwie”.

 1. Dyscyplina to wolność

Jocko Willink – służył 20 lat w marynarce wojennej Stanów Zjednoczonych, ma czarny pas w brazylijskim dżiu-dżitsu i potrafi pokonać 20 komandosów z Navy SEAL podczas jednego treningu.

“Jeśli pragniesz wolności w życiu – czy to wolności finansowej, czy większej ilości wolnego czasu, czy choćby wolności od chorób i dolegliwości – możesz ją zyskać tylko dzięki dyscyplinie”.

 1. Sekrety życia są ukryte w banałach

Shay Carl – materiały opublikowane w jego kanale o nazwie SHAYTARDS zostały wyświetlone 2,5 miliarda razy, współzałożyciel firmy Maker Studio, którą sprzedał Disneyowie za prawie miliard dolarów

“Wiem dokładnie, gdzie byłem, kiedy pomyślałem, że sekrety życia są ukryte w banałach. Kiedy usłyszysz coś, co wyda ci się banałem, nastaw uszu i słuchaj uważnie”. Shay miliony razy słyszał rady typu “jedz więcej warzyw”, ale ignorował je przez lata, ponieważ wydawało mu się, że to zbyt proste. W końcu jednak okazało się, że to proste rozwiązanie się sprawdziło. Nie potrzebował skomplikowanych metod. Miał przed nosem wszystko, czego potrzebował. Jakie rady ignorujesz, ponieważ wydają ci się trywialne albo banalne? Czy naprawdę nie mógłbyś na ich podstawie podjąć sensownych działań?

 1. Gdy siedzisz, siedź; gdy idziesz, idź; a przede wszystkim się nie wahaj

Kevin Kelly – współzałożyciel magazynu “Wired”, brał udział w zakładaniu All Species Foundation – organizacji non profit stawiającej sobie za cel skatalogowanie i zidentyfikowanie wszystkich gatunków żyjących na Ziemi

“Kiedy jestem z drugim człowiekiem, on jest najważniejszy. Zajmowanie się czym innym to próba uciekania w wielozadaniowość. Nie, nie, nie, nie. Bezpośrednia relacja z drugą osobą jest ważniejsze niż wszystko inne. Wziąłem to sobie do serca. Kiedy idę na film lub przedstawienie w teatrze, skupiam się na nim całkowicie. Nie myślę o niczym innym. To stuprocentowa koncentracja: patrzę i słucham całym sobą. Kiedy jestem na konferencji, nie jestem nigdzie indziej”.

 1. Stwórz własną niszę

Kevin Kelly – współzałożyciel magazynu “Wired”, brał udział w zakładaniu All Species Foundation – organizacji non profit stawiającej sobie za cel skatalogowanie i zidentyfikowanie wszystkich gatunków żyjących na Ziemi

“Wielu ludzi odczuwa wielką pokusę, by być kimś innym, znaleźć się w filmie wyreżyserowanym przez kogoś innego. Chcą być gwiazdami rocka, ale takich gwiazd jest już tak wiele, że można jedynie naśladować kogoś, kto funkcjonuje w tej niszy. Dla mnie sukcesem jest stworzenie nowego miejsca dla siebie. Musisz wymyślić taką niszę, która jeszcze nie istnieje”.

 1. Ucz się od najlepszych, nie od swoich rywali

Rick Rubin – nazwany przez MTV “najważniejszym producentem muzyki w ostatnich 20 latach”, współpracował ze wszystkimi, zaczynając od Johnny’ego Casha, kończąc na Jayu Z.

“Chodzenie do muzeów i oglądanie wybitnych dzieł sztuki pomoże ci w pisaniu lepszy piosenek. Tak samo czytanie świetnych powieści, oglądanie wspaniałych filmów, czytanie poezji. Jedynym sposobem czerpania inspiracji z prac innych artystów jest zanurzania się w największych dziełach wszech czasów. […] Jeżeli posłuchasz najlepszej piosenki, jaką kiedykolwiek nagrano, będzie to lepsza droga do [odnalezienia] własnego głosu niż słuchanie tego, co nadają dzisiaj w radio i myślenie: >>Chcę z tym rywalizować<<”.

 1. 2-3 tysiące osób zamiast powszechnej sławy

Eric Weinstein – dyrektor zarządzający funduszu Thiel Capital, ma doktorat z fizyki matematycznej zrobiony na Harvardzie i jest pracownikiem naukowym instytutu matematyki na Uniwersytecie Oxfordzkim.

“Powszechna sława jest przeceniania. Lepiej być znanym w gronie 2-3 tysięcy osób, które możesz sam wybrać. Nie potrzebujemy ani nie chcemy wielkiej sławy należnej przedstawicielom głównego nurtu. Jeżeli jednak jesteś znany wśród 2-3 tysięcy wyjątkowych ludzi i szanowany przez nich, możesz robić w życiu co tylko chcesz”.

 1. Przetrwają tylko emocje

Mike Birbiglia – najbardziej rozchwytywany komik na świecie, angażuje się w bardzo różnorodne przedsięwzięcia artystyczne, zaczynając od wyprzedawanych na pniu występów scenicznych, przez książki trafiające na listę bestsellerów dziennika “New York Times”, po filmy fabularne i regularne występy w nadawanej przez radio publicznej audycji This American Life

“Mike wiesza na ścianach korkowe tablice i przypina do nich małe karteczki z mądrymi sentencjami. Jedną z jego ulubionych jest krótka myśl Ezry Pounda, którą uważa za bardzo ważną wskazówkę pisarką: >>Przetrwają tylko emocje<<”.

 

Która z tych rad jest według ciebie najcenniejsza?