10 wskazówek, jak skupić się na pracy po urlopie

Ostatnie dni spędziłeś w całkowitej beztrosce? Obejrzałeś 3 sezony serialu na Netflixie, nadrabiałeś zaległości w mediach społecznościowych czy korzystałeś z nielicznych chwil, w których świeciło słońce i wskoczyłeś na rower? :) I nagle, jak grom z jasnego nieba, dotarło do ciebie, że czas wracać do pracy…

Na powrót do codzienności po dłuższym odpoczynku nie czeka się z niecierpliwością, ale ten moment nadchodzi prędzej czy później. Sprawdź 10 wskazówek, które pomogą ci odnaleźć motywację i płynnie przejść z trybu lenistwa do trybu zadań i wyzwań:

1. Uporządkuj swoje miejsce pracy

Są duże szanse, że po powrocie z urlopu na twoim biurku będą zalegały sterty dokumentów, umów, korespondencji oraz odręcznych notatek. Zamiast je ignorować, znajdź chwilę, aby je przejrzeć i posegregować. Im dłużej będziesz zwlekać, tym istnieje większe prawdopodobieństwo, że rzeczy te będą wciąż tkwić na twoim biurku przez resztę tygodnia, a twoja frustracja będzie rosła.

2. Usuń zwrotkę na skrzynce e-mailowej

Zanim wpadniesz w wir pracy, pamiętaj o tym, by wyłączyć asystenta nieobecności, czyli tzw. autoresponder i sprawdzić nagrania na poczcie głosowej. To drobna rzecz niewymagająca dużego zaangażowania – w sam raz na pierwsze zadanie na liście: „do zrobienia”.

3. Przejrzyj krótko swój kalendarz

Jeśli twój urlop był nieco dłuższy, na pewno przyda ci się małe przypomnienie o zbliżających się terminach. Przejrzyj swój kalendarz na najbliższe dni i sprawdź, kiedy masz zaplanowane spotkania, daty oddania projektów czy ważne rzeczy do wykonania w określonym czasie. Dzięki temu będziesz lepiej przygotowany do ruszenia z projektami i nic cię nie zaskoczy.

4. Nie czytaj e-maili w porządku chronologicznym

Zamiast czytać swoje e-maile w kolejności chronologicznej, przesortuj je pod kątem tematu lub nadawcy. Zdecydowanie bardziej zależy ci przecież, aby dowiedzieć się, CO się działo podczas twojej nieobecności, a nie KIEDY się coś wydarzyło. Wykorzystując tę technikę, szybko pozbędziesz się wiadomości, które nie są już ważne, jak stary monitoring mediów czy wygasłe oferty.

5. Zrób listę zadań

Kiedy odczytasz już wszystkie e-maile, wiadomości głosowe i dokumenty, przypomnij sobie, nad czym pracowałeś przed urlopem. Zanim jednak rozpoczniesz pracę nad pierwszą rzeczą, która przyjdzie ci do głowy, postaraj się spisać listę zadań, a następnie nadaj im priorytet. Które twoje projekty są najważniejsze i muszą być zrobione w pierwszej kolejności? Które mogą jeszcze poczekać? Które wymagają więcej nakładu pracy, a które załatwisz jednym e-mailem?

6. Rób jedną rzecz naraz

Być może odczujesz potrzebę zrobienia trzech rzeczy w tym samym czasie, aby nadrobić zaległości… Nie daj się zwieźć! To nie jest efektywne podejście, wręcz przeciwnie – tylko się sfrustrujesz! Skup się tylko na jednej rzeczy od początku do końca. Właśnie wróciłeś z urlopu – po co się stresować, jeśli możesz tego uniknąć? ;)

7. Pozbądź się zbędnych rozpraszaczy

Jeśli chcesz wejść w tryb codziennej pracy najszybciej jak to możliwe, poważnie rozważ pozbycie się czynników, które mogłyby cię rozpraszać. W ten sposób nadrobisz wszystko bez odrywania się od swoich zadań co 5 minut. Wycisz swój prywatny telefon, wyloguj się z kont na mediach społecznościowych i wyłącz inne, zbędne aplikacje, które co chwilę wysyłają powiadomienia.

8. Zaplanuj odrobinę przyjemności na pierwszy tydzień w pracy po urlopie

Jesteś z powrotem w pracy po urlopie, ale to wcale nie oznacza, że czas przyjemności się skończył :) Wręcz przeciwnie… Zaplanuj lunch z przyjaciółmi, wybierz najlepszą kawę lub ciastko w ulubionej cukierni lub zanurz się w ciekawej lekturze w drodze do i z pracy, aby nieco urozmaicić sobie codzienną rutynę.

9. Opuszczaj biuro punktualnie

Masz tendencję do spędzania nadgodzin w pracy zaraz po urlopie? Niepotrzebnie! Urlop to czas wolny, który należy się każdemu pracownikowi i nie musisz go odrabiać. Pamiętaj o tym, aby opuszczać biuro na czas. Jeśli potrzebujesz motywacji, ustaw sobie przypomnienie. Godziny po pracy wykorzystaj na relaks i drobne przyjemności :)

10. Rób przerwy

Powrót do pracy po urlopie to okres przejściowy. Nie przejmuj się, jeśli dłużej zajmuje ci nadrobienie zaległości. Zazwyczaj potrzeba kilku dni, żeby ponownie przyzwyczaić się do trybu pracy… i nie ma w tym nic złego :) Bądź skupiony i zrelaksowany. Wrócisz do swojego trybu pracy szybciej niż ci się wydaje.

Którą z powyższych wskazówek zamierzasz wypróbować, aby zmotywować się do pracy po urlopie? Zostaw komentarz!

Szukasz inspiracji do rozwoju? Zajrzyj do naszych e-booków Karierowy re:start, Mistrzowskie rekrutacje i Zadbaj o swoje CV. Ciekawe propozycje zatrudnienia – zajrzyj na Oferty Pracy na Goldenline.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.