5 rzeczy, o których trzeba pamiętać, prowadząc skuteczną rekrutację

Skuteczna rekrutacja to cel każdego HR-owca. Eksperci potwierdzają, że coraz trudniej o znalezienie odpowiedniego kandydata na dane stanowisko. Planujesz rekrutować? Wymieniliśmy 5 rzeczy, o których trzeba pamiętać, prowadząc skuteczną rekrutację

Skuteczna rekrutacja okiem ekspertów

Najnowsze raporty i wypowiedzi ekspertów z branży HR potwierdzają, że coraz większym wyzwaniem dla rekruterów jest znalezienie odpowiednich kandydatów na dane stanowisko. Wzrasta konkurencyjność ofert pracy, pojawia się więcej wakatów, a wymagania kandydatów rosną.

Jak przeprowadzić skuteczną rekrutację? Odpowiednia strategia i wykorzystanie technologii znacząco wpływają na efekty prowadzonych procesów rekrutacyjnych. Co jeszcze może pomóc w znalezieniu idealnego kandydata? Przedstawiamy 5 rzeczy, o których trzeba pamiętać, prowadząc skuteczną rekrutację.

5 rzeczy, wspierających skuteczną rekrutację

Nieustanny rozwój branży HR, dynamiczne zmiany na rynku pracy i rosnące oczekiwania względem warunków zatrudnienia mają wpływ na efektywność poszukiwań pracowników. Jak uskutecznić procesy rekrutacyjne? Oto, 5 rzeczy, wspierających efektywną rekrutację:

1. Wykorzystywane narzędzia

Rekrutacja to złożony, kilkuetapowy i… czasochłonny proces. Jak skuteczniej szukać kandydatów do pracy? Warto wykorzystać odpowiednie narzędzia, które znacząco ułatwią pracę rekruterom. Dopasowany do potrzeb danej organizacji system ATS nie tylko usprawni proces rekrutacyjny, ale poprzez dodatkowe funkcje takie jak: multiposting ofert pracy, generowanie raportów HR czy wdrożenie programu poleceń pracowniczych wpłynie na jego skuteczność.

2. Polecenia pracownicze

Zadowolony pracownik, który ma szansę na rozwój w danej organizacji to najlepsza wizytówka dla firmy, szukającej nowych kandydatów do zatrudnienia. Jak zwiększyć skuteczność rekrutacji? Wdrożenie poleceń pracowniczych może poprawić efektywność procesu i przynieść organizacji wykwalifikowanych kandydatów z danej branży.

3. Direct Search

Zamiast czekać na CV od idealnego kandydata warto postawić na Direct Search. Precyzyjne dotarcie do osoby z odpowiednimi kwalifikacjami na dane stanowisko uskuteczni proces rekrutacji. W tym celu warto skorzystać z wyszukiwarki kandydatów Goldenline i skierować ofertę bezpośrednio do wybranych osób.

4. Social Personal Branding

Coraz więcej kandydatów do pracy szuka informacji o danej organizacji i jej pracownikach w social mediach. Rekruterzy, którzy dbają o swój profil na Goldenline czy LinkedIn wzmacniają swoją wiarygodność i wpływają na wizerunek firmy. Chcesz rekrutować skuteczniej? Zadbaj o swój Social Personal Branding i bądź aktywny w mediach społecznościowych.

5. Partnerstwo w rekrutacji

Partnerskie podejście w procesie rekrutacyjnym wpływa na jego skuteczność. Dlatego pamiętaj, aby podczas szukania idealnego kandydata traktować go na równi i wykazać się empatią, szacunkiem i niezależnie od wyniku – wrócić z feedbackiem. Więcej na ten temat znajdziesz w specjalistycznym e-booku: Rekrutacja po partnersku.

Co wpływa na skuteczność rekrutacji?

Eksperci są ze sobą zgodni – znalezienie odpowiedniego kandydata na dane stanowisko będzie jeszcze trudniejsze. Dlatego, obserwowanie trendów HR i śledzenie nowinek dotyczących wykorzystania innowacyjnych narzędzi i nowych metod w rekrutacji jest niezbędne, by przeprowadzić ten proces skutecznie. Rynek pracy stawia przed rekruterami szereg wyzwań, dlatego warto doskonalić swoją wiedzę i stale poszerzać kompetencje.

Zapisz się na newsletter Goldenline

i otrzymaj dostęp do nagrania z webinaru

Marka pracodawcy a rekrutacja


Pozyskuj, zatrudniaj oraz wdrażaj pracowników!

Sprawdź nasze narzędzia rekrutacyjne