7 rzeczy, o których warto pamiętać, wybierając system rekrutacyjny ATS

System ATS to nieocenione wsparcie w rekrutacji. Jak spośród wielu wybrać ten najlepszy, aby wspomóc pracę rekruterów? Zobacz 7 rzeczy, o których warto pamiętać, wybierając system rekrutacyjny ATS i zwiększ efektywność procesów rekrutacyjnych w swojej firmie

ATS skrojony do potrzeb firmy

Profesjonalny system ATS (Applicant Tracking System) pozwala na zwiększenie efektywności procesów rekrutacyjnych, dlatego firmy coraz częściej decydują się na inwestycję w narzędzie, które usprawni poszukiwania nowych kandydatów do pracy. Jak wybrać najlepszy system do rekrutacji? ATS dopasowany do potrzeb firmy usprawnia pracę rekruterów i podnosi efektywność prowadzonych procesów. Oto 7 kluczowych kwestii, które pomogą w wyborze systemu rekrutacyjnego.

1. Potrzeba matką wynalazku, czyli po co mojej firmie system ATS?

Przed wyborem systemu ATS warto zdefiniować konkretne płaszczyzny w firmie, które dane narzędzie może usprawnić. To od preferencji, celu i specyfiki działania konkretnej organizacji zależy, który system rekrutacyjny okaże się najlepszy w danej firmie. Decydując się na wsparcie procesów rekrutacyjnych, warto wziąć pod uwagę nie tylko oferowane funkcjonalności, ale przede wszystkim potrzeby, jakie dany system ATS ma zaspokoić w konkretnym obszarze działania.

2. Rekruter prawdę Ci powie

Dobrze dobrany system ATS powinien być prawą ręką rekrutera. Funkcje ułatwiające codzienną pracę działu HR, usprawnienie komunikacji z kandydatami do pracy czy multitasking ogłoszeń rekrutacyjnych to zaledwie kilka z wielu niezbędnych opcji, które powinien posiadać dobry ATS. Nie wiesz na co zwrócić szczególną uwagę podczas wyboru konkretnego ATS-a? Zapytaj rekrutera i wspólnie podejmijcie najlepszą decyzję.

3. Słabe punkty procesów rekrutacyjnych – mocna strona systemu ATS

Analiza procesów rekrutacyjnych przeprowadzonych w firmie pomoże w wyborze najlepszego systemu ATS. W końcu głównym celem tego narzędzia jest usprawnienie rekrutacji i efektywniejsze poszukiwanie kandydatów do pracy. Warto krytycznie spojrzeć na wcześniejsze procesy i wybrać system, który bezpośrednio ulepszy słabo prosperujące obszary rekrutacji.

4. Czas to pieniądz i… efektywniejsza rekrutacja

Jedną z głównych zalet systemu ATS jest szybsze prowadzenie procesów rekrutacyjnych. Czas to pieniądz, a rekruter, który ma pod ręką sprawdzone narzędzie może szybko zwiększyć efektywność prowadzonych procesów. Zbadaj oferowany system pod względem funkcjonalności, zasad działania i zintegrowania z serwisami ogłoszeniowymi i wybierz ATS, który zaoszczędzi czas, a w konsekwencji pieniądze.

5. Sekret tkwi w prostocie

Prosty interfejs, integracja z narzędziami używanymi przez rekruterów i indywidualne wdrożenie na miarę potrzeb konkretnej firmy są istotne podczas wybierania systemu ATS do firmy. Żmudne przechodzenie z jednej funkcjonalności w drugą, nieintuicyjne zasady działania czy wolne ładowanie się dostępnych opcji utrudniają korzystanie z systemu, który przecież powinien działać na zasadzie symbiozy z rekruterem.

6. Od kandydata do wdrożonego pracownika

Oprócz wsparcia w poszukiwaniu idealnego kandydata do pracy warto wziąć pod uwagę dalsze kroki dotyczącego jego przyjęcia do organizacji. Pomoc we wdrożeniu, raportowanie, polecenia pracownicze, sprawna publikacja ogłoszeń, onboardingdobry system ATS to nie tylko szukanie nowego pracownika, ale gwarantowane wsparcie poprzez jego wdrażanie.

7. Przed wyborem – sprawdź

Teoretycznie wiesz już, który system rekrutacyjny będzie najlepszym wyborem, ale masz wątpliwości co do użytkowania wybranego narzędzia? Przed podpisaniem umowy zapytaj o demo ATS i przekonaj się, czy wybór okazał się słuszny. Praktyczne rozwiązania i wygoda w codziennym użytkowaniu systemu jest równie ważne, co oferowane przez danego producenta funkcjonalności.

Efektywniejsza rekrutacja z odpowiednim systemem ATS

Rynek pracy zmienia się dynamicznie, a poszukiwanie odpowiednich kandydatów to coraz większe wyzwanie dla rekruterów. Dobry system ATS ułatwia prowadzone procesy rekrutacyjne i wspiera dział HR w codziennej pracy. Warto postawić w swojej firmie na sprawdzone narzędzie, które zmieni oblicze rekrutacji i ułatwi wdrażanie nowych pracowników do danej organizacji.

Przeczytaj także:

. prasówka benefity bezpośrednie poszukiwania biznes candidate experience CSR direct search eb employer branding goldenline goldenline.pl hr HRlink human research IT kandydat kariera konferencja konkurs marka pracodawcy nowości nowość ogłoszenia praca pracodawca pracownik prasówka przegląd mediów raport rekrutacja rekruter rozwój rynek pracy scena hr serwis social media trendy trendy hr webinar wizerunek wizerunek firmy wynagrodzenia wyszukiwarka kandydatów zatrudnienie zmiany

Zapisz się na newsletter Goldenline
i otrzymaj dostęp do raportu:
People Trends 2026

Oferta HRlink i Goldenline

Skorzystaj z synergii i rekrutuj jeszcze skuteczniej