Dobre spotkanie rekrutacyjne

Spotkanie z kandydatem to kluczowy moment w procesie rekrutacji. Dla potencjalnego pracownika jest to walka o zatrudnienie na danym stanowisku, natomiast rekruter przechodzi test na zaprezentowanie organizacji z jak najlepszej strony. Jak to zrobić i wywrzeć dobre wrażenie na kandydacie?

Przeprowadzenie skutecznego spotkania rekrutacyjnego to nie bułka z masłem. Kandydaci zawsze starają się przygotować do rozmowy, ale rekruterzy przegrywają z rutyną i realizują w jej ramach schemat. Należy pamiętać, że nie tylko potencjalny pracownik może coś zaoferować pracodawcy. Organizacja musi również dać coś od siebie kandydatowi, jeżeli chce pozyskać nowego członka zespołu.

Spotkanie rekrutacyjne na piątkę

Każde spotkanie rekrutacyjne jest inne, ale zawsze wartościowe. W sieci łatwo znaleźć szereg porad dla kandydatów, dotyczących tego, jak przygotować się do rozmowy o pracę. Nic w tym w dziwnego, w końcu upragnionym efektem prowadzonych rozmów jest zdobycie nowego zatrudnienia. O ile potencjalni pracownicy starają się dać z siebie wszystko i przedstawić z jak najlepszej strony, o tyle ze strony rekruterów można spotkać się z brakiem profesjonalizmu lub zwyczajnym nieprzygotowaniem.

Nowoczesna rekrutacja podobnie jak biznes, powinna być dynamiczna. Kandydaci mają coraz większe możliwości wyboru, a co za tym idzie oczekują więcej od rekrutera i organizacji. Przebieg spotkania rekrutacyjnego, prezentacja możliwości oraz funkcjonowania danej firmy może być kluczowa podczas decyzji kandydata o zatrudnieniu. Chcesz zatrudniać najlepszych? Profesjonalnie przygotuj się do spotkania rekrutacyjnego – mówi Alina Michałek, ekspert HR w HRlink i Goldenline.

Dlaczego rekrutacja nie przynosi efektów?

Brak wiedzy na temat umiejętności kandydata i jego przeszłości zawodowej? Przecież wszystko jest w CV, wystarczy je dobrze przeanalizować. Niestety natłok obowiązków, wielu kandydatów, a często kilka prowadzonych procesów jednocześnie powoduje, że rekruterom brakuje czasu na indywidualne podejście do każdej kandydatury.

W takim wypadku warto korzystać z narzędzi, które usprawniają codzienną pracę rekruterów. W systemie ATS od HRlink dzięki jednej bazie kandydatów, analiza przesłanych aplikacji i przeszukiwanie CV jest dużo prostsze i co najważniejsze szybsze. Jak odpowiednio przeprowadzić spotkanie rekrutacyjne? Najważniejsze jest przygotowanie i indywidualne podejście do każdego kandydata.

Brak analizy dokumentów aplikacyjnych, które przesłał kandydat, to poważny błąd rekrutera. Przed spotkaniem powinno się dokładnie zapoznać z przeszłością zawodową potencjalnego pracownika i zaplanować przebieg rozmowy. Profesjonalne, rzetelne podejście do spotkania rekrutacyjnego jest oznaką szacunku i daje kandydatowi poczucie komfortu, przy okazji potwierdzając, że organizacji również zależy na nawiązaniu współpracy.

Wiele ważnych aspektów a tylko jedno spotkanie rekrutacyjne

Podczas jednego spotkania z kandydatem rekruter musi zbadać nie tylko jego predyspozycje do pracy na danym stanowisku, ale również zaprezentować organizację w taki sposób, by była dla kandydata atrakcyjna. O dobrego pracownika coraz trudniej, dlatego budowanie dobrej marki pracodawcy to dziś must-have organizacji, które chcą otaczać się najlepszymi specjalistami. Oprócz tego rekruter musi:

  • poprowadzić całą rozmowę
  • nawiązać dobry kontakt z kandydatem
  • zadawać odpowiednie pytania
  • poznać kandydata
  • niekiedy negocjować stawkę wynagrodzenia
  • szczegółowo określić obowiązki i ścieżkę kariery na oferowanym stanowisku.

Dodatkowo rekruter musi pamiętać, aby zmieścić się w czasie przeznaczonym na rozmowę z konkretnym kandydatem.

Wizytówka organizacji? Rekruter

To od zachowania oraz przygotowania rekrutera do spotkania zależy, jakie zdanie o pracodawcy wyrobi sobie kandydat i czy będzie chciał kontynuować swój udział w rekrutacji. Budowanie Candidate Experience to kolejny ważny element, o którym musi pamiętać rekruter. Co więcej, to właśnie osoba odpowiedzialna za rekrutację jest pierwszym „łącznikiem” kandydata z firmą i to ona poniekąd odpowiada za pierwsze wrażenia kandydata na temat organizacji oraz opinie na temat firmy.

Te czynniki są bardzo istotne dla kandydata podczas podejmowania decyzji o przyjęciu danej oferty pracy. Profesjonalne przygotowanie do rozmowy, przeanalizowanie dokumentów rekrutacyjnych, przedstawienie organizacji, nawiązanie relacji z kandydatem, budowanie zaufania i partnerskie podejście – bez tych elementów nie zbudujemy wartościowego spotkania rekrutacyjnego. To podstawy, na których powinna opierać się każda rozmowa z osobą, która stoi przed szansą zatrudnienia w danej organizacji.

Zapisz się na newsletter HRlink

żeby otrzymać darmowy e-book

ABC partnerskiego onboardingu

Oferta HRlink i Goldenline

Skorzystaj z synergii i rekrutuj jeszcze skuteczniej