Łódź ma dobre warunki dla IT

Łódź ma duży potencjał dla branży IT. Blisko 30 tys. jej mieszkańców pracuje w 200 centrach IT na terenie miasta. Jakie czynniki mają na to wpływ i czego oczekują łódzcy specjaliści IT od pracodawców?

HRK, Invest in Lodz i Colliers opublikowali raport „Oczekiwania pracowników IT względem pracodawców w Łodzi”, w którym wyjaśniają m.in. jakie oczekiwania wobec pracodawców mają łódzcy programiści i informatycy, jak potencjał inwestycyjny aglomeracji wpływa na oczekiwania pracowników oraz możliwości pracodawców z sektora technologii informatycznych. W badaniu wzięły udział 433 osoby, z których 25% mieszka w Łodzi.

Lubią stabilizację

Dynamika rynku pracy IT zwiększyła się na tyle, że pracownicy pozostają w jednej organizacji średnio na kilka lat i są otwarci są na częste zmiany. Ta tendencja zauważalna jest wśród pokolenia Z, stawiającego swoje pierwsze kroki zawodowe. Jak budować lojalność zespołów i jak najdłużej utrzymywać talenty w organizacji? W jaki sposób motywować i rozwijać pracowników IT?

Rozwój łódzkiego sektora IT pokazuje, że tendencja migracji pomiędzy różnymi firmami nie dotknęła wszystkich miast. Wyniki raportu „Oczekiwania pracowników IT względem pracodawców w Łodzi” wskazują, że optymalny czas pracy w jednej firmie to średnio 3-5 lat wśród Łodzian (60%) i prawie tyle samo w innych regionach (59%). Co ciekawe, mieszkańcy aglomeracji łódzkiej na tle pozostałej części Polski są bardziej przywiązani do miejsca pracy. 26% z nich deklaruje pracę w jednej firmie powyżej 5 lat, w przeciwieństwie do innych regionów, gdzie 17% pracuje tak długo w jednym miejscu. Osoby zmieniające pracę maksymalnie co 2 lata to w prawie 25% mieszkańcy innych miast, w Łodzi takich pracowników jest zaledwie 15%.

Pracodawcy nie powinni obawiać się, że motywator finansowy przełoży się na zwiększoną rotację. Pracownicy branży IT w Łodzi są wyjątkowo lojalni – aż 86% ankietowanych chce związać się z pracodawcą na co najmniej 3 lata, z czego aż co trzeci deklaruje, że w jednej firmie chce spędzić powyżej 5 lat – mówi Ewa Paprocka, Senior Executive Manager, HRK ICT.

Łodzianie stawiają na pracę hybrydową

Praca zdalna pracodawcom obniża koszty utrzymywania przestrzeni biurowych, zatrudnionym zmniejsza czas i wydatki poświęcane na dojazdy do firmy, umożliwia też większą koncentrację na zadaniach analitycznych. Z drugiej strony zmniejsza zaangażowanie w funkcjonowanie organizacji, przywiązanie i negatywnie wpływa na umiejętność nawiązywania relacji w zespołach.

Jak to pogodzić? Łodzianie w 49% wybierają pracę hybrydową, a w 8% wyłącznie z biura. Porównując ich do pracowników z innych regionów, którzy w 67% wybierają pracę zdalną, a w 25% chcą pełnić obowiązki hybrydowo i zaledwie w 3% w z siedziby firmy. Ta tendencja świadczy o tym, że wpływ na preferencje ma skomunikowanie miasta, w którym mieszkają pracownicy z dzielnicami biznesowo-komercyjnymi.

Dobrze zaprojektowane miasto

Dwa największe huby biurowe w Łodzi są zlokalizowane w centrum miasta, na osi tzw. trasy WZ, w okolicy ul Piotrkowskiej oraz w Nowym Centrum Łodzi. Dystans pomiędzy nowymi biurowcami oraz najatrakcyjniejszymi punktami centrum miasta zajmuje ok. 15 minut pieszo.

Łódź to duże miasto bez „metropolitalnego ciśnienia”. Tutaj wszędzie jest blisko. Pracodawcy i pracownicy doceniają kompaktowy charakter miasta, który zapewnia im właściwą równowagę między życiem zawodowym a prywatnym. Unikalna postindustrialna przestrzeń miejska, słynna czerwona cegła, wysokiej jakości przestrzenie coworkingowe i oryginalne biura stymulują kreatywność i sprzyjają integracji. Konkurencyjne koszty życia w porównaniu z innymi dużymi miastami sprawiają, że Łódź jest atrakcyjną alternatywą dla młodych pracowników i przedsiębiorców poszukujących komfortu pracy i wysokiej jakości życia w przystępnej cenie. Łódź to także otwartość. Mieszkańcy szybko skracają dystans. Tradycje czterech kultur, na których zbudowano miasto, sprawiają, że każdy czuje się tu jak w domu – mówi Adam Pustelnik, Pierwszy Wiceprezydent Miasta Łodzi.

Praca stacjonarna czy home office?

Respondenci zostali zapytani o to, jak często chcą pojawiać się w biurze w przypadku, gdy jest ono zlokalizowane w ich mieście lub innym najbliższym mieście. Łodzianie wykazują się elastycznością pracy i chęcią brania udziału w biurowym życiu swojej organizacji. 26% mieszkańców aglomeracji może pracować z siedziby firmy kilka razy w miesiącu. 19% łodzian może być w biurze 3 dni w tygodniu, dla porównania w innych regionach decyduje się na to 7%. Praca biurowa 4 dni w tygodniu, która sprawia problem sektorowi IT w innych regionach, w Łodzi spotyka się z pozytywną reakcją – takie rozwiązanie odpowiada 18% badanych. Podobne wyniki zaobserwowano w trybie hybrydowym z 1 i 2 dniami pracy w tygodniu z biura. W obu przypadkach 14% Łodzian wyraziło gotowość na taki tok pracy.

Oferta HRlink i Goldenline

Skorzystaj z synergii i rekrutuj jeszcze skuteczniej

. prasówka benefity bezpośrednie poszukiwania biznes candidate experience CSR direct search eb employer branding goldenline goldenline.pl hr HRlink human research IT kandydat kariera konferencja konkurs marka pracodawcy nowości nowość ogłoszenia praca pracodawca pracownik prasówka przegląd mediów raport rekrutacja rekruter rozwój rynek pracy scena hr serwis social media trendy trendy hr webinar wizerunek wizerunek firmy wynagrodzenia wyszukiwarka kandydatów zatrudnienie zmiany

Zapisz się na newsletter HRlink
żeby otrzymać bezpłatny e-book
„ABC pożegnań z klasą”