IT przyciąga wynagrodzeniami

Co Polacy sądzą o branży IT? Uważamy, że jest to atrakcyjna branża z dobrymi zarobkami, ale niewielu z nas nastawia się na przebranżowienie w tym kierunku

Serwis kariery InterviewMe.pl przeprowadził badanie „Czy Polacy chcą pracować w IT? Opinie o branży informatycznej”, w którym prawie 2000 respondentów odpowiedziało na pytania dotyczące tego sektora rynku pracy.

Podziw dla specjalistów IT

45% badanych chciałoby pracować w IT, a prawie połowa (49%) uważa, że się do tego nadaje. Dla 8% respondentów główną motywacją jest zainteresowanie szeroko pojętym programowaniem. Dobre zarobki gwarantowane w IT przekonują 37% ankietowanych.

Opinia o branży IT jest w Polsce pozytywna. 68% badanych podziwia osoby tam pracujące. Większość respondentów (64%) ocenia, że praca ta jest ciężka. 26% twierdzi, że programiści zarabiają za dużo.

Jak się okazuje, Polacy w większości czują podziw dla umiejętności i wiedzy programistów. Ciężko wychwycić w opiniach naszych respondentów zawiść czy zazdrość. Wręcz przeciwnie — wysokie pensje w branży IT postrzegamy raczej jako szansę i cel do osiągnięcia na własnej ścieżce zawodowej. — mówi Marta Rojewska, autorka badania.

Zamknięta branża

Zdecydowana większość (79%) respondentów uważa, że do pracy w IT trudno się dostać. Co trzeci ankietowany twierdzi, że kobiety mają mniejsze szanse niż mężczyźni. W grupie mężczyzn takie zdanie ma 23% badanych. Wśród kobiet takich opinii jest 37%.

Z badania InterviewMe wynika, że opinie na temat branży IT i jej pracowników są w Polsce dość jednoznacznie pozytywne. Sektor związany z technologiami informatycznymi kojarzy się nam z prestiżem i dobrymi zarobkami, ale też z ciężką pracą. Zaskakująco wielu respondentów deklaruje chęć pracy w IT. Ciekawa wydaje się również ocena własnych predyspozycji do wykonywania zawodu związanego z programowaniem, która u co drugiej badanej osoby jest wysoka. — mówi Wojciech Martyński, ekspert kariery w InterviewMe.

Inne ciekawe wyniki:

  • Najbardziej atrakcyjne aspekty pracy w IT według respondentów to: zarobki (48% wskazań), ciekawe obowiązki i wyzwania (25%), wiele ścieżek kariery (19%), prestiż (6%).
  • Tylko 24% respondentów uważa, że praca programisty jest nudna.
  • 45% badanych przyznaje się do obaw o to, że już wkrótce sztuczna inteligencja odbierze pracę programistom.

Zapisz się na newsletter HRlink

żeby otrzymać bezpłatny e-book

„Skuteczne ogłoszenie o pracę”

Oferta HRlink i Goldenline

Skorzystaj z synergii i rekrutuj jeszcze skuteczniej

. prasówka benefity bezpośrednie poszukiwania biznes candidate experience CSR direct search eb employer branding goldenline goldenline.pl hr HRlink human research IT kandydat kariera konferencja konkurs marka pracodawcy nowości nowość ogłoszenia praca pracodawca pracownik prasówka przegląd mediów raport rekrutacja rekruter rozwój rynek pracy scena hr serwis social media trendy trendy hr webinar wizerunek wizerunek firmy wynagrodzenia wyszukiwarka kandydatów zatrudnienie zmiany