Brakuje specjalistów w branży cyberbezpieczeństwa

W branży cyberbezpieczeństwa nadal brakuje specjalistów, przez co firmy muszą mocno walczyć o kandydatów, tak wynika z drugiej edycji raportu „Cybersecurity. Rynek pracy w Polsce 2023”

Raport powstał na podstawie badania przeprowadzonego w ostatnim kwartale 2022 r. z udziałem ponad 500 specjalistów pracujących na stanowiskach związanych z bezpieczeństwem IT.

Zmiany w branży IT są bardzo dynamiczne, ale również zgodne z przewidywaniami. Łatwo zauważyć wpływ dwóch czynników na kształt rynku. Pierwszy z nich to wzrost świadomości i znaczenia cyberbezpieczeństwa na świecie. Drugi to wyzwanie transformacji cyfrowej i potrzeba rozwoju kadry specjalistów ds. cyberbezpieczeństwa. Dzisiaj odpowiadamy na jeden z największych problemów, z jakimi boryka się gospodarka, ponieważ bezpieczeństwo polskich firm i instytucji jest narażone jak nigdy wcześniej. Kształcąc nowych specjalistów uzupełniamy lukę pracowników na rynku, a naszym absolwentom dajemy możliwość wejścia na rozwojowy obszar rynku pracy – mówi Marek Gajewski, General Manager for Poland w HackerU.

Firmy aktywnie szukają kandydatów

Pracownicy związani od kilku lat z cyberbezpieczeństwem są cennymi kandydatami. 45% ankietowanych stwierdziło, że otrzymują ponad 5 zaproszeń do procesów rekrutacyjnych tygodniowo. 55% biorących udział w badaniu przyznało, że takie zapytania otrzymuje od 1 do 3 razy tygodniowo. Te wyniki pokazują skalę zapotrzebowania na pracowników z co najmniej kilkuletnim stażem w tej branży. Z doświadczenia ekspertów wynika, że pracodawcy coraz częściej spoglądają również w kierunku kandydatów z mniejszym doświadczeniem lub bezpośrednio po kursach.

Pandemia sprawiła, że potrzeby rekrutacyjne związane z bezpieczeństwem IT gwałtownie wzrosły. Obecnie specjalizacja ta jest zdecydowanie bardziej otwarta na osoby z mniejszym doświadczeniem. Wiele firm decyduje się także na kształcenie własnych kadr – organizuje programy stażowe i mocno inwestuje w rozwój pracowników. Dużym zainteresowaniem dalej cieszą się kandydaci z doświadczeniem, a także eksperci posiadający kompetencje managerskie, dzięki którym mogą nie tylko zarządzać bieżącą pracą, ale także rozwijać podlegające im zespoły – mówi Mikołaj Zbudniewek, Executive Director w HRK.

Cyberbezpieczeństwo? Atrakcyjne wynagrodzenia

Pracownicy branży cybersecurity należą do bardzo zadowolonych. Mają na to wpływ wysokie zarobki. Wynagrodzenie w tej branży jest konkurencyjne. W tegorocznym badaniu widać zdecydowany wzrost zarobków w najwyższych widełkach płacowych (powyżej 20 000 zł brutto miesięcznie). Podwyżki płac są odpowiedzią zarówno na rosnącą inflację, jak i wyższe wymagania pracowników, szczególnie tych, którzy posiadają doświadczenie zawodowe większe niż 3 lata (związane bezpieczeństwem IT).

Znacząco zmniejszyła się liczba badanych, deklarujących wynagrodzenie pomiędzy 5001 a 10 000 zł brutto miesięcznie. Na taką zmianę ma wpływ wzrost oczekiwań kandydatów aplikujących na pozycje juniorskie oraz utrzymujący się, wysoki popyt na kandydatów w tej branży.

Branża stoi na kontraktach

Z badania wynika również, że rynek cybersecurity coraz częściej preferuje kontraktorów i współpracowników. Edycja badania realizowana w 2022 roku pokazuje, że ilość osób współpracujących z firmami w oparciu o kontrakty B2B wzrosła o 9% w stosunku do poprzedniego roku. Z doświadczenia rekruterów HRK pracujących z kandydatami tej specjalizacji wynika, że często to właśnie kandydaci są stroną, która inicjuje rozmowy o innych niż umowa o pracę formach współpracy.

Jest to wynik niepewnych rozwiązań podatkowych i sytuacji gospodarczej – w przeciwieństwie do kandydatów z innych, bardziej narażonych na zwolnienia branż, specjaliści IT chętnie pracują w oparciu o kontrakt. Brak niektórych benefitów pozapłacowych kompensują zdecydowanie wyższym, niż w innych specjalizacjach, wynagrodzeniem.

Przebranżowienia może zwiększyć napływ specjalistów

Pracą związaną z bezpieczeństwem IT interesują się zarówno kandydaci z doświadczeniem w IT, jak i pasjonaci bez formalnego wykształcenia, którzy swoje zainteresowania postanowili przekuć na karierę zawodową.

Ostatni rok zweryfikował cyberobronność polskich instytucji, zarówno państwowych jak i prywatnych. Zapotrzebowanie na specjalistów zdecydowanie wzrosło. Zwiększyło się również zainteresowanie tematem, co jest sporym sukcesem w dłuższej perspektywie cyberbezpieczeństwa kraju. Rynek jest tak zbudowany i  wymagający, że już samo ukończenie studiów nie wystarczy. Na rynku brakuje praktyków nadążających za najnowszymi trendami, chcących się ciągle rozwijać, szkolić i specjalizować, w którejś z konkretnych dziedzin cybersecurity. Na naszych kursach widzę wiele osób, które zdecydowały się zmienić branżę. Z ogromną pasją do cyberbezpieczeństwa wciąż się rozwijają, edukują i szkolą, aby w przyszłości wejść na rynek i rozpocząć pracę jako cyberspecjaliści – mówi Maciej Cieśla, Head of Cybersecurity w HackerU.

Wartym uwagi wnioskiem płynącym z badania jest utrzymanie się liczby osób chcących pracować zdalnie na tym samym poziomie, przy jednoczesnym minimalnym wzroście pracowników ceniących pracę z biura. Trend ten może wynikać ze zmęczenia pracą zdalną lub brakiem możliwości pracy w takim trybie ze względów lokalowych. Niezmiennie zdecydowana większość pracowników preferuje model hybrydowy. Najbardziej popularnym i preferowanym przez kandydatów sposobem pracy jest podział na 3 dni pracy zdalnej i 2 dni stacjonarnej.

Oferta HRlink i Goldenline

Skorzystaj z synergii i rekrutuj jeszcze skuteczniej

Zapisz się na newsletter HRlink

żeby otrzymać darmowy e-book

ABC strategicznego Employer Brandingu

. prasówka benefity bezpośrednie poszukiwania biznes candidate experience CSR direct search eb employer branding goldenline goldenline.pl hr HRlink human research IT kandydat kariera konferencja konkurs marka pracodawcy nowości nowość ogłoszenia praca pracodawca pracownik prasówka przegląd mediów raport rekrutacja rekruter rozwój rynek pracy scena hr serwis social media trendy trendy hr webinar wizerunek wizerunek firmy wynagrodzenia wyszukiwarka kandydatów zatrudnienie zmiany