O co nie pytać kandydata podczas rozmowy rekrutacyjnej?

Komfort kandydata podczas rozmowy kwalifikacyjnej powinien być priorytetem rekrutera. Niektóre pytania podczas spotkania dotyczącego zatrudnienia po prostu nie powinny paść. O co lepiej nie pytać kandydata podczas rozmowy rekrutacyjnej? Zobacz listę tematów, których należy unikać

Zakazane pytania, czyli o co nie pytać kandydata

Zarówno rekruter, jak i kandydat pragną, by rozmowa o prace przebiegła w przyjemnej atmosferze i zakończyła się sukcesem dla obydwu stron. Rolą rekrutera jest zadawanie pytań i sprawdzenie, jak dana osoba wpisuje się w dany profil kandydata. Natomiast osoba starająca się o pracę, pragnie jak najlepiej zaprezentować się podczas rozmowy i w konsekwencji zdobyć proponowaną posadę.

W dużej mierze to właśnie atmosfera i przebieg spotkania rekrutacyjnego wpływają na Candidate Experiance i wizerunek pracodawcy. O co nie pytać podczas rozmowy rekrutacyjnej? Niektóre tematy należy pominąć nie tylko ze względu na obowiązujące przepisy, ale w trosce o pozytywne doświadczenia kandydata i dobre samopoczucie podczas spotkania w sprawie pracy.

Rekruterze, tych tematów nie poruszaj z kandydatem

Profesjonaliści z branży HR dobrze wiedzą, co wypada, a co nie podczas rozmowy rekrutacyjnej. Niestety wielu kandydatów wciąż skarży się na poziom oraz przebieg spotkań w sprawie pracy, a niektóre pytania z ust rekrutera nie tylko wybijają ich z rytmu, ale są zwyczajnie nie na miejscu. O co nie powinien pytać rekruter? Lista tematów, których nie należy poruszać, dotyczy głównie życia prywatnego oraz kwestii niezwiązanych z danym stanowiskiem. Wymieniamy przykłady sfer, w które nie należy wchodzić podczas rozmowy z kandydatem:

  • Orientacja seksualna
  • Pochodzenie etniczne
  • Planowanie rodziny
  • Status matrymonialny
  • Wyznanie
  • Poglądy polityczne
  • Nałogi
  • Stan zdrowia

Kandydat, który zostanie zapytany o jakąkolwiek z wyżej wymienionych kwestii, może nie tylko poczuć się urażony czy chcieć jak najszybciej skończyć rozmowę. Takie pytania mogą być interpretowane jako przejaw dyskryminacji, którą kandydat może zgłosić do sądu i ubiegać się o odszkodowanie od firmy, która, mimo że posiadał wymagane kwalifikacje na dane stanowisko, nie zatrudniła go np. ze względu na kolor skóry, orientację seksualną czy wyznawaną religię.

Kwestie zawodowe – zawsze, życie prywatne – nigdy

Zakazane pytanie na rozmowie o pracę dotyczą nie tylko kwestii związanych z dyskryminacją. Niektórych tematów nie należy poruszać, bowiem w żaden sposób nie dotyczą pracy na proponowanym stanowisku. Poruszanie kwestii, które są nieuzasadnione zawodowo, może być odebrane negatywnie przez kandydata. Wiek, ciąża, status związku czy plany na najbliższą przyszłość nie powinny interesować rekrutera. Życie prywatne osoby, starającej się o dany wakat nie może być poruszane podczas rozmowy kwalifikacyjnej.

Sposób, w jaki rekruter prowadzi dialog z kandydatem i jak planuje przebieg całej konwersacji, jest istotny zarówno pod względem efektów danej rozmowy, jak i doświadczeń kandydata czy budowania pozytywnego wizerunku pracodawcy. Zapewne osoba starająca się o zatrudnienie, bierze udział w kilku rekrutacjach jednocześnie i może porównywać przebieg rozmów kwalifikacyjnych w różnych firmach. Dlatego, warto dbać o komfort i samopoczucie kandydatów podczas spotkania rekrutacyjnego i wyróżnić się najbardziej profesjonalnym podejściem na tle konkurencji.

. prasówka benefity bezpośrednie poszukiwania biznes candidate experience CSR direct search eb employer branding goldenline goldenline.pl hr HRlink human research IT kandydat kariera konferencja konkurs marka pracodawcy nowości nowość ogłoszenia praca pracodawca pracownik prasówka przegląd mediów raport rekrutacja rekruter rozwój rynek pracy scena hr serwis social media trendy trendy hr webinar wizerunek wizerunek firmy wynagrodzenia wyszukiwarka kandydatów zatrudnienie zmiany

Oferta HRlink i Goldenline

Skorzystaj z synergii i rekrutuj jeszcze skuteczniej

Zapisz się na newsletter Goldenline
i otrzymaj dostęp do raportu:
People Trends 2026