Praca zdalna? Na całym świecie

Brazylia, Kanada, Indie, Argentyna, Niemcy – to kraje, w których najczęściej mieszkają specjaliści zatrudniani przez polskich pracodawców do pracy zdalnej. Zdecydowana większość z nich działa w branży IT, wynika z raportu „State of Global Hiring 2022” firmy Deel. Jak są trendy w home office w Polsce i na świecie?

Praca zdalna otwiera drogi na całym świecie

Nowe technologie i zmiana przyzwyczajeń związanych z komunikacją umożliwiły powszechną i skuteczną pracę zdalną. Ta z kolei otworzyła nowe możliwości przed polskimi przedsiębiorcami. W obliczu braku rąk do pracy na rodzimym rynku poszukują oni kandydatów w innych krajach, a nawet kontynentach. Według raportu Deel „State of Global Hiring”, obejmującego pierwszą połowę 2022 roku, Polacy zdalnie pozyskują pracowników nie tylko z Europy, lecz także z Ameryki Łacińskiej, Ameryki Północnej i Azji.

W Polsce brakuje nawet 350 tys. informatyków, najchętniej rekrutowane są osoby na stanowiska z branży IT, takie jak Software Engineer, Data Analyst, Software Developer, QA Engineer i Product Manager. Co ciekawe, kolejną popularną grupą zawodową wśród polskich pracodawców są eksperci ds. sprzedaży (Sales Development Representative i Sales Manager). Z badania Deel wynika natomiast, że najwięcej polskich specjalistów pracuje zdalnie w organizacjach ze Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Kanady, Irlandii, Francji, Niemczech i Szwecji.

Home office nie zna granic

Jak trendy w zdalnym zatrudnianiu przedstawiają się na świecie? Według raportu Deel od stycznia do czerwca 2022 roku Argentyna, Filipiny, Indie, USA i Wielka Brytania były najbardziej atrakcyjnymi krajami, z których rekrutowano zdalnych specjalistów. W regionie EMEA najwięcej pracowników pochodziło z Wielkiej Brytanii, Hiszpanii i Ukrainy. Najwyższe wzrosty płac odnotowano we Włoszech, Brazylii i Indiach. W badanym okresie około 5% wszystkich wypłat zostało dokonanych za pomocą kryptowalut.

Dzięki pracy zdalnej lokalizacja przestała być barierą, na czym zyskują zarówno kandydaci, jak i pracodawcy. Osoby z mniejszych miejscowości mogą aplikować na stanowiska w dużych aglomeracjach. Firmy zlokalizowane w mniejszych ośrodkach mogą natomiast rekrutować pracowników nie tylko w obrębie własnego państwa, ale też z całego świata, co na pewno zwiększa ich konkurencyjność na rynku. Na potrzeby raportu State of Global Hiring przeanalizowaliśmy dane pochodzące od ponad 100 tys. pracowników i 6 tys. klientów z 150 krajów. Nasze badania potwierdzają, że możliwość zatrudniania pracowników z dowolnego miejsca na Ziemi wyrównuje szanse, pomaga w rozwoju biznesu i przyczynia się do wzrostu płac – mówi Liina Laas, Dyrektor ds. ekspansji w Europie Środkowo-Wschodniej w Deel.

Wszystko zgodne i dostosowane do kraju pracodawcy

Technologia Deel umożliwia szybkie i sprawne zatrudnianie oraz obsługę HR globalnych zespołów: od podpisania umowy zgodnej z lokalnym prawem pracy, przez prowadzenie dokumentacji kadrowej, rozliczenia podatkowe i ubezpieczeniowe, pensje oraz bonusy. Dzięki usługom Deel polskie podmioty, zarówno startupy, jak i wielkie przedsiębiorstwa, mogą szybko i wygodnie zatrudniać specjalistów z całego globu, zawierać z nimi umowy i rozliczać się bez zbędnej biurokracji.

Chcemy jeszcze lepiej pomagać pracodawcom znaleźć, zarządzać i rozwijać ich międzynarodowe zespoły. W tym celu nawiązujemy współpracę z globalnymi firmami – do tej pory pozyskaliśmy ponad 2500 partnerów. Nasi klienci mogą obecnie korzystać z elastycznej przestrzeni do pracy od WeWork, używać narzędzi do współpracy zespołów dzięki Slack oraz rozwiązań chmurowych i serwerowych od Amazon Web Services (AWS) a także wypożyczać samochody od AVIS i Hertz. Wierzymy, że odpowiedni ludzie, technologia oraz partnerzy mogą sprawić, że zdalne, globalne zatrudnianie będzie odnosić coraz większe sukcesy – mówi Liina Laas, Dyrektor ds. ekspansji w Europie Środkowo-Wschodniej w Deel.

Zapisz się na newsletter Goldenline
i otrzymaj dostęp do raportu:
Digital HR

Oferta HRlink i Goldenline

Skorzystaj z synergii i rekrutuj jeszcze skuteczniej