Smart Working Policy, czyli najlepszy polski projekt HR

Wielu rzeczy w życiu może nam brakować, ale tylko jednej nie uda się nigdy nadrobić… Czy można zapewnić pracownikom więcej czasu wolnego i na tym nie stracić? Innowacyjne podejście do tego tematu może przynieść korzyści całej organizacji i polepszyć dobrostan zespołu

Jak dbać o samopoczucie pracowników?

Co zrobić, aby pracownicy osiągali lepsze wyniki w pracy? Jak liczba godzin spędzonych w biurze lub przed komputerem wpływa na dobrostan zatrudnionych? Czy organizacja może dbać o samopoczucie jej członków w czasie wolnym? To pytania, na które każdemu z nas odpowie sobie dość szybko, ale do zmian potrzebna jest innowacyjna idea. Czasami jedna myśl wystarczy do wprowadzenia wielkich zmian w firmie.

Czy skrócenie czasu pracy musi odbić się negatywnie na wynikach zespołów i organizacji? Odpowiedni work-life balance i zaangażowanie pracowników mogą sprawić, że osiągane rezultaty będą dużym i miłym zaskoczeniem. Ludziom trzeba tylko dać… czas.

Innowacyjny pomysł na… więcej czasu

Elastyczne godziny i hybrydowy model pracy oferuje coraz więcej firm. To niezwykle istotne, gdyż każdy z nas jest inny – mamy różne potrzeby, jedni z nas są efektywni rano, inni wolą realizować zadania w domowym zaciszu. Świat do przodu popychają innowacje, ale nie tylko technologiczne. Każdy z nas potrzebuje czasu dla siebie, niezależnie od sposobu, w jaki go spędza – czy na aktywnościach fizycznych, czy na czytaniu książek. I to właśnie jest dla nas wszystkich najważniejsze.

Z takiego założenia wychodzi firma Tradedoubler Polska, której projekt „Smart Working Policy” zwyciężył w drugiej edycji konkursu People Innovation. Jak poprawić dobrostan pracowników? Trzeba zapewnić im więcej czasu wolnego.

Czas to najcenniejszy benefit

Jaki jest najważniejszy benefit pracowniczy? „Smart Working Policy” jest odpowiedzią na to pytanie. Celem projektu było zapewnienie członkom organizacji większej ilości czasu, który mogą poświęcić na realizację swoich potrzeb.

W Tradedoubler Polska liczyli na osiągnięcie konkretnego efektu, czyli budowania kultury dobrostanu i odpowiedzialności. Oprócz tego, istotne były również poczucie sensu wśród pracowników oraz wzmocnienie Employer Branding. To wokół tych elementów rozpoczęto budowę „Smart Working Policy”.

Zwycięzca drugiej edycji People Innovation

„Smart Working Policy” wystartował przed pandemią COVID-19 i składa się z następujących elementów:

  • 6-godzinny dzień pracy,
  • Elastyczny czas pracy,
  • Hybrydowy model pracy,
  • Zwiększony wymiar urlopu wypoczynkowego,
  • Urlop regeneracyjny (sabbatical holiday).

Projekt wywarł również wpływ na spotkania wewnętrze w czasie pracy, które są zakazane w godzinach porannych i po 15. Dodatkowo ich długość nie może przekraczać 30 minut.

„Smart Working Policy” miał następujące założenia, które przełożyły się na jego sukces:

  • Zachowanie wszystkich benefitów,
  • Niezmniejszanie wynagrodzenia,
  • Uatrakcyjnienie systemu bonusowego,
  • Niezwiększanie liczby zatrudnionych osób w wyniku skrócenia czasu pracy.

Czas jest efektem, a nie istotą projektu

„Smart Working Policy” nie jest projektem skróconego czasu pracy. To innowacja, dzięki której w Tradedoubler Polska dokonano transformacji organizacji, a mniejsza liczba godzin poświęcona na obowiązki zawodowe jest jej efektem. Pierwszy etap projektu trwał 2 miesiące i pozwolił sprawdzić wpływ 7-godzinnego dnia pracy na osiągane wyniki. Następnym krokiem było wprowadzenie 6-godzinnego dnia pracy – w tym przypadku okres testowy trwał 4 miesiące, po których „Smart Working Policy” wystartował. Istotnym elementem projektu jest jego ciągłe doskonalenie poprzez wdrażanie nowych pomysłów i usprawnianie procesów.  

Idea firmy Tradedoubler Polska została nagrodzona główną nagrodą drugiej edycji People Innovation, a „Smart Working Policy” zajął pierwsze miejsce w konkursie i zdobył miano najlepszego projektu HR w Polsce!

Innowacyjne podejście do czasu, którym dysponujemy jest bardzo ważne. Odpowiedzialność za pracowników to nie tylko zapewnienie im godnych warunków do pracy i rozwoju zawodowego, ale również stworzenie szansy do spełniania się w życiu prywatnym.