Jak wspomóc młode mamy w pracy? Laureat konkursu People Innovation

Opieka nad dzieckiem nie powinna być przeszkodą do kontynuowania kariery zawodowej. Jakich warunków do pracy potrzebują młode mamy i jak je zapewnić? Warto wziąć przykład z Antal Polska – projekt firmy został nagrodzony w drugiej edycji konkursu People Innovation i zajął III miejsce 

Obawy przed powrotem do pracy 

Młoda mama chciałaby poświęcić jak najwięcej czasu swojemu dziecku. Często w tym pierwszym okresie życia dziecka, mamy rezygnują z kariery zawodowej i poświęcają się wychowaniu malucha. A może by tak połączyć etat w pracy z opieką nad małym potomkiem? Jest to trudne i wymaga poświęceń, ale nie jest niemożliwe.  

Mama chce wrócić do pracy – to moment, w którym pytanie „czy da sobie radę?” pojawia się nie tylko w głowie rodziny i znajomych, przełożonego i współpracowników, ale również jej samej. Czy znajdzie wystarczająco dużo czasu na rzetelne wypełnianie obowiązków? Czy pogodzi pracę w biurze z odwożeniem dziecka do żłobka/przedszkola? Warto pamiętać, że nie każdy tata może wspierać mamę lub przejąć część opiekuńczych obowiązków. W pierwszych latach życia dziecka często strefa prywatna życia rodzica-pracownika przenika do pracy. Da się to pogodzić – szczególnie na stanowiskach, które nie wymagają codziennego pojawiania się w biurze i obecności w sztywnych godzinach.  

Jakich warunków do pracy potrzebują młode mamy? 

Każdemu pracodawcy powinno zależeć na wyszkolonym, zdeterminowanym pracowniku, któremu zależy na jego karierze. Takimi osobami są również młode mamy i warto dać im szansę na dalszy rozwój zawodowy. Co trzeba im zapewnić? Jakich warunków do pracy potrzebują młode mamy? Bierzmy przykład z najlepszych! Antal Polska to firma, której projekt HR “IT MUM” zajął trzecie miejsce podczas drugiej edycji konkursu People Innovation. 

III miejsce konkursu People Innovation

Czym przedstawiony projekt wyróżnił się na tle innych zgłoszeń? „IT MUM” miał pomóc w reskillingu i włączeniu aktywizacji mam w trakcie okresu macierzyńskiego i wychowawczego. Głównymi założeniami projektu były:  

• możliwość pracy zdalnej – aby niezależenie od miejsca pobytu uczestniczki mogły wykonywać swoje obowiązki, 

• elastyczne godziny pracy – warunkiem była dostępność przez min. 4h dziennie, żeby mamy mogły efektywnie i skutecznie rekrutować, 

• znajomość języka angielskiego – to bardzo ważna umiejętność w IT, ale też w innych branżach. 

Przebieg nagrodzonego projektu 

W firmie Antal wychowywanie dzieci nie jest przeszkodą do pracy, co doskonale pokazał projekt trwający 50 dni. W pierwszym tygodniu uczestniczki przeszły stacjonarne szkolenia teoretyczne oraz praktyczne pod okiem indywidualnych mentorów, aby już od następnego tygodnia rozpocząć samodzielną pracę. Mamy mogły przyprowadzić do biura dzieci, które w czasie pracy pozostawały pod opieką dedykowanej opiekunki, dzięki czemu kobiety mogły skupić się na obowiązkach.  

Cele projektu

Oprócz reskillingu i aktywizacji młodych mam w trakcie okresu macierzyńskiego i wychowawczego, „IT MUM” miał wspomóc wyrównanie ich szans na rynku pracy. Istotne było również zwiększenie świadomości społeczeństwa oraz stworzenie inkluzywnych miejsc pracy. 

Jakie są rezultaty projektu? 

Projekt cały czas funkcjonuje, co pokazuje jego wartość. W październiku 2022 roku ruszyła IV edycja „IT MUM”. Do wszystkich edycji projektu aplikowało 240 mam, a udział rozpoczęło 15. Odpowiednie wdrożenie miało zapewnić dłuższą współpracę z dużą częścią uczestniczek, co udało się osiągnąć. 12 mam współpracuje z Antal, a 3 są etatowymi pracowniczkami dzięki skutecznemu reskillingowi.  

„IT MUM” nie tylko zapewnił firmie zwiększenie liczby pracowników, ale również zapoczątkował wprowadzenie pracy zdalnej i elastycznych godzin pracy. Projekt promuje równe szanse i budowanie inkluzywnych miejsc pracy, co może zainspirować wiele organizacji do zmian na lepsze.