Lider potrzebny od zaraz. Jak rekrutować i zatrzymać najlepszych?

Coraz mniej mówi się o skutecznych menedżerach, a coraz więcej o potrzebie pozyskania liderów. Czy to tylko chwilowa moda? Czy może wynika to ze zmian w otaczającej nas rzeczywistości, w której żyjemy? Dużo wskazuje na to, że to coś więcej niż tylko moda

Dynamika zmian powoduje, że w organizacjach potrzebujemy szefów, którzy nie tylko są w stanie się do nich przystosować, ale sami te zmiany napędzają i potrafią pociągnąć za sobą innych ludzi. Jeśli chcemy uzyskać przewagę konkurencyjną na rynku, zdecydowanie nie wystarczy realizacja raz przyjętej strategii. Ważne jest, aby na czele firmy, obszaru czy też projektu stał ktoś, kto patrzy dwa kroki do przodu i ma odwagę wybierać ścieżkę niekoniecznie bezpieczną i najbardziej oczywistą, ale za to taką, która stworzy nowe możliwości i zbuduje przewagę. Sam pomysł bez realizacji to za mało. Realizacja dużych projektów zaś nie jest możliwa w pojedynkę. Do realizacji celów potrzebny jest dobry zespół. Pracownicy nie chcą być “zarządzani”, więc nie wystarczy komunikacja ograniczająca się do informacji: co będziemy robić i jaki jest deadline, potrzebna jest wizja i potrzebny jest lider, który potrafi przekonać do tej wizji zespół.

Budowanie zaangażowanego zespołu, który jest otwarty na zmiany, działa sprawnie i nieustannie się rozwija to też duże wyzwanie stojące przed szefami, a tylko takie zespoły mogą osiągać sukces.

W obliczu takich wyzwań sprawny menedżer to za mało. Potrzebny jest lider, ktoś kto posiada wysokie umiejętności strategiczne, egzekucyjne oraz te związane z rozwojem i prowadzeniem ludzi. Lider świadomy swoich kompetencji i nieustannie się rozwijający. Potrzebujemy takich osób nie tylko na czele całej organizacji, ale także na czele działów, projektów. Wewnątrz zespołów potrzebujemy natomiast liderów nieformalnych.

Jak takich liderów rozpoznać i gdzie ich szukać?

Zanim zdecydujemy się na rekrutację zewnętrzną, warto przyjrzeć się członkom naszego zespołu. Może już dziś mamy w zespole lidera nieformalnego, który z powodzeniem może wziąć odpowiedzialność za większy obszar i poprowadzić zespół. Mając świadomość tego, jakie wyzwania czekają nas za kilka miesięcy, możemy już dziś dać szansę osobie o dużym potencjale liderskim.

Jeżeli jednak nie mamy takiej osoby wewnątrz, albo też zależy nam na inspiracji z zewnątrz i świeżym spojrzeniu, wtedy czas na rekrutację zewnętrzną. Tradycyjne metody, takie jak ogłoszenia o pracę, najprawdopodobniej w tym przypadku mogą okazać się nieskuteczne. Liderzy rzadko przeglądają oferty pracy. Bardzo często mają szeroko rozbudowaną sieć kontaktów i po zakończeniu jednego projektu mają już kolejną propozycję.

Do takich osób trzeba dotrzeć bezpośrednio i co więcej, to my musimy przekonać lidera, że warto właśnie do naszej firmy dołączyć.

Przeczytaj także:

Zapisz się na newsletter Goldenline
i otrzymaj dostęp do raportu:
People Trends 2026

Oferta HRlink i Goldenline

Skorzystaj z synergii i rekrutuj jeszcze skuteczniej

Dodaj komentarz