10 HR inspiracji na start jesieni 2022

Książka? Wartościowy tekst do przeczytania? Zajrzyj do zestawienia, które przygotował nasz ekspert Adam Piwek. Daj się zaprosić do krainy HR inspiracji. W sam raz na coraz dłuższe jesienne wieczory

Te książki warto poznać

  1. Praca powinna być pasją. Udowadnia to świetnie Daniel Szczegielniak w swoim przewodniku, który z pewnością pomoże wielu zagubionym w gąszczu codziennych ASAPów, meetingów, calli i rozważań na temat własnego (nie)rozwoju. Wspólnie z autorem przejdziemy bardzo praktycznie, krótko i konkretnie po ścieżce podróży ku nowym wyzwaniom. Książka zdecydowanie do przeczytania i podziałania. Świetnie sprawi się także jako prezent dla znajomych, którzy wiecznie narzekają na swoją pracę. Zamiast wędrować zgodnie z nurtem quiet quitting warto pomyśleć o lepszej pracy. (D. Szczegielniak, Podróż ku pasji. Jak sięgnąć po lepszą pracę w trzech prostych krokach, Ludowa Spółdzielnia Wydawnicza, Warszawa 2022)
  2. ESG i zrównoważony rozwój to tematy ważne w działaniach HR i EB. W ich zrozumieniu z perspektywy obszaru ludzkiego w firmach pomoże „Zarządzanie kapitałem ludzkim w warunkach zrównoważonego rozwoju”. W publikacji pod redakcją Agnieszki Wojtczuk-Turek znajdziemy badania naukowczyń i naukowców związane z różnymi perspektywami obszaru People i ESG. Polecam szczególnie uwadze nie tylko rozdziały dotyczące wellbeingu ale także zarządzania karierami i postrzeganej zatrudnialności (A. Wojtczuk-Turek red., Zarządzanie kapitałem ludzkim w warunkach zrównoważonego rozwoju, PWN, Warszawa 2022)
  3. Brakuje Ci celu i wyzwania, z którym warto się zmierzyć? Zanim sięgniesz po pierwszą książkę z dzisiejszego zestawienia zajrzyj do najnowszego działa Briana Tracy, jednego z globalnych specjalistów od motywacji. Wspólnie z autorem poznasz 12 cech ludzi sukcesu i spojrzysz na nie z różnej perspektywy. Wśród obszarów, które porusza autor m.in. wpływ na ludzi, uwalnianie własnego potencjału, czy kwestia codziennego stawiania sobie wyzwań w ramach budowania samodyscypliny. Dobra książka na inspirację dla koleżanki i kolegi z pracy albo uniwersalny poradnik do wręczenia liderom bądź managerom (B. Tracy, Przemiana feniksa. 12 cech ludzi sukcesu, które pomogą ci się odrodzi c i ruszyć do przodu w pracy i życiu prywatnym, Onepress, Gliwice 2022)
  4. W EB-owej bibliotecze w tym miesiącu także najnowsza książka Norberta Oruby o strategii komunikacji w social mediach. Razem z autorem nie przejdziemy zwyczajowej ścieżki po poszczególnych kanałach, ale spojrzymy na nie rzeczywiście ze strategicznego punktu widzenia. Od stawiania sobie celów, przez analizę oteoczenia, persony, określanie grupy docelowej, dobieranie kanałów, po tworzenie aktywności i dbanie o relacje. Tą książkę warto mieć także po to, aby wspólnie z autorem przejrzeć najpopularniejsze socialowe formaty, zastanowić się nad pielęgnowaniem relacji z ambasadorami marki (przydatne także w kontekście programów employee advocacy), a także krótkiego ale obfitego w konkretny spojrzenia na kryzysy i monitoring mediów społecznościowych (N. Oruba, Strategia komunikacji w social mediach, Onepress, Gliwice 2022).

Inspirujące teksty dla HR i EB

5. Kwestia dobrostanu i wbudowania go w kulturę organizacji to temat przewodni wrześniowego numeru „HR Personel i Zarządzanie„. W kontekście ważnych teraz tematów na pewno nie można pominąć dyskusji ekspertów na temat składania kontrofert, w której wypowiadają się Piotr Cwalina, Elżbieta Kużbiel (Skarbiec), Małgorzata Krupnik (Spring Professional) oraz Katarzyna Pączkowska (Manpower). Jak budować dobrostan w środowisku pracy? Na to pytanie warto poszukać odpowiedzi wspólnie z ekspertką Ewą Stelmasiak. Z kolei odpowiedź na to, co daje nam rywalizacja w pracy udzieli nam Anna Kowalczyk-Kronke (Uniwersytet SWPS). Polecam także mocno dający do myślenia tekst Iwony Wencel (WNCL, Mindgram) o tym, że transformacja powinna rozpocząć się od działu HR.

6. Przywództwo przyszłości to z kolei tytuł przewodni wrześniowego numeru „Personel Plus”. W numerze o tym, z kim chce pracować generacja Z podpowie nam Magdalena Kamińska (Centrum Servant Leadership w Polsce). O niełatwej drodze lidera piszą też wyjątkowi managerowie – wśród nich m.in. Joanna Rosiek (ROSIEK Solutions), Jan Hermanowicz, Artur Nowak-Gocłowski (Grupa ANG), Jolanta Poreda (Digital Care) oraz Radek Matuszewski (SEB Polska). Jak w nowej rzeczywistości dbać o pracowników? Na to pytania w wywiadzie odpowiada Alina Smolarek (ENEL-MED). Jak pandemia wpłynęła na karierę dyrektorów HR? Odpowiedź na to pytanie pomoże nam odszukać Agnieszka Tymoszyk (Page Executive). Na koniec ważny tekst – o którym warto pamiętać. Piotr Kolmas i Magdalena Bargieł podpowiedzą nam, jak zatrzymać pracownika w naszej organizacji.

7. W warsztacie EB Managera warto zaglądać także do tytułów markegingowych. Z dostępnego bezpłatnie „Digital Now Magazine” polecam otwierający tekst Jacka Dziury (Grupa iCEA) i Macieja Kopytka (LPP) o tym, czy e-commerce jest dla każdego. To ważny głos w zdobywaniu wiedzy dot. transformacji cyfrowej wielu organizacji. Czy jesteśmy gotowi na funkcjonowanie w świecie bez cookies? Na to pytanie pomoże nam odpowiedzieć Witold Wrodarczyk (Adequate).

8. Na łamach „Customer Experience Manager” polecam szczególnie teksty Iwony Matuszewskiej (ProOptima) o tym, że zmiany zaczynają się od prezesa. Sporo do bieżącej pracy obszaru HR wniesie także tekst eksperta, którego znamy z webinarów i raportów HRlink i Goldenline, Bartosza Furtaka o wymownym tytule: „Kogo zapytasz, taką dostaniesz odpowiedź” (Socjomania).

9. Dzisiaj w 10 HR-owych inspiracjach wracam także do przeglądu wartościowych tekstów na blogach dla HR-owców. Jak wykorzystywać bazę kandydatów w działaniach EB? Odpowiedź na to pytanie pełną konkretów udziela nam Olga Żółkiewicz z How2HR. Budynek firmy, strona produktowa, pojazdy firmowe. Maja Gojtowska podpowiada kanały employer brandingowe, o których możesz zapominać. Choć może to nie najnowszy wpis na blogu bardzoHR Darii Siwki. To jednak każdy EB Manager i każda EB Managerka powinna znać zawartość pełnego od konkretów wpisu o tym, jak zaprojektować strategię EB z 11 inspirującymi podpowiedziami. Do listy blogów, które warto śledzić warto dodać think-thank HR Influencers. Na dobry początek odkrywania tej kopalni HR-owej wiedzy polecam materiał na temat programu High Potential pisze Beata Molska. Przed nami wiele zmian prawnych związanych z codziennością HR-owca i rekrutera. Najważniejsze propozycje zmian kodeksu pracy omawia w wartościowym materiale Ula Zając-Pałdyna, prowadząca blog HR na obcasach. Gdzie szukać intranetowych inspiracji? Mnóstwo insightów i narzędzi podpowiada Maja Biernacka z bee DIFFERENT.

HR inspiracje od Goldenline

10. Zapraszamy także po inspiracje na Goldenline. Na blogu HR zbieramy najnowsze badania, case studies i trendy, które przydadzą się każdemu HR-owcowi czy ekspertowi marki pracodawcy. Warto być na wydarzeniach, które przygotowujemy. 28 września zapraszamy na webinar o skutecznym ogłoszeniu o pracę, z kolei we wtorek 4 października na spotkanie online ABC offboardingu. Solidna dawka wiedzy gwarantowana. Warto pamiętać, że jeszcze do 9 października można obejrzeć zapisy naszych IV webinarów i wziąć udział w certyfikacji Letniej Akademii Rekrutacji HRlink & Goldenline 2022. Nie czekaj – to na prawdę ostatnia szansa. Zapraszamy także do lektury e-booków ABC sourcingu i pozyskiwania kandydatów, ABC employee advocacy czy kipiącego od konkretów poradnika Centrum Kariery Goldenline Skuteczniejsi w pracy. Szukasz narzędzi do skuteczniejszej rekrutacji? Zajrzyj koniecznie na Goldenline Biznes.

Przeczytaj także:

Zapisz się na newsletter Goldenline
i otrzymaj dostęp do raportu:
People Trends 2026

Oferta HRlink i Goldenline

Skorzystaj z synergii i rekrutuj jeszcze skuteczniej