Nie czekaj aż pracownik odejdzie

Złożenie wypowiedzenia przez doświadczonego pracownika, który osiąga wysokie wyniki to koszmar pracodawców. Dlatego warto wdrożyć odpowiednie działania i zatrzymać wartościowego pracownika w organizacji. HR-owcu, nie czekaj, aż pracownik sam odejdzie i zadbaj o retencję kadr

Wartościowy pracownik na wagę złota

Działania HR nie kończą się jedynie na wdrożeniu osób nowozatrudnionych. Celem specjalistów i ekspertów ds. HR jest nie tylko dbanie o samopoczucie nowych pracowników, ale również zapewnienie odpowiedniego komfortu tym, którzy od lat pracują w danej organizacji. W przeciwnym wypadku możemy otrzymać wypowiedzenie od wartościowych ludzi z firmy, którzy postanowili odejść i znaleźć lepszego pracodawcę.

Dobrze zarządzane przedsiębiorstwo wie, jak zatrzymać pracownika w swoich strukturach. Jakie działania HR podjąć? Zadowolony pracownik to dobry pracownik, dlatego warto zadbać o retencję kadr i lepsze samopoczucie zatrudnionych.

Szukasz nowych pracowników do swojej organizacji? Pobierz e-book: kandydat szyty na miarę i dowiedz się, jak pozyskać idealnego pracownika.

Retencja kadr – co to jest?

Retencja pracowników polega na wdrażaniu odpowiednich rozwiązań, korzystnych dla zatrudnionych, w celu zwiększenia atrakcyjności pracy w danym środowisku. Umiejętność zatrzymania wartościowych pracowników w firmie zapobiega rotacjom kadry i korzystnie wpływa na funkcjonowanie całej organizacji. Nie czekaj, aż pracownik sam odejdzie i zaplanuj propracownicze działania, dzięki którym unikniesz niepotrzebnych wypowiedzeń.

Jak zatrzymać pracownika w organizacji?

  • Dlaczego zatrudniony planuje odejść z firmy?
  • Czy czegoś mu brakuje?
  • Czy organizacja nie zapewnia mu odpowiednich warunków do rozwoju?

Te pytania zadają sobie pracodawcy i HR-owcy, którzy zostali zaskoczeni przez dobrego pracownika wiadomością o odejściu z firmy. Wdrożenie odpowiednich działań z zakresu HR zapobiega nadmiernej rotacji kadr i pozwala zatrzymać wartościowych pracowników w organizacji. Jak zapewnić wysoką retencję w firmie? Oto kilka sprawdzonych sposobów:

Odpowiednia komunikacja

Budowanie pozytywnych doświadczeń na linii przełożony – pracownik pozwala uniknąć niespodziewanych wypowiedzeń i może być gwarancją długoletniej i udanej współpracy. Dbaj o partnerski dialog z zatrudnionymi i nie pozwól, by wartościowi ludzie planowali odejście z organizacji.

Benefity pozapłacowe

W dzisiejszych czasach oprócz regularnie wypłacanej pensji ogromną rolę odrywają benefity pozapłacowe. Prywatna opieka medyczna, dodatkowe dni wolne czy pakiet sportowy są cenione przez pracowników, dlatego warto wdrożyć do przedsiębiorstwa dodatkowe systemy motywacyjne.

Wdrożenie systemu premiowego

Osiąganie rekordowych wyników zasługuje na nagrodę. Premia to świetna motywacja dla tych, którzy regularnie wnoszą do firmy jakościowe rozwiązania. Nie czekaj, aż pracownik sam odejdzie i wprowadź do organizacji jasne zasady premiowania. Nagradzaj tych, którzy na to zasługują i pokaż, że zależy ci na wartościowych pracownikach.

Jasna ścieżka kariery

Pracownik, który mimo osiągania wysokich wyników od lat zajmuje to samo stanowisko, zacznie przeglądać oferty pracy konkurencji. Wytycz jasną ścieżkę kariery w organizacji. Perspektywa awansu to dla pracowników świetny motor napędowy i gwarancja, że ich codzienny trud zostanie doceniony.

Warunki do rozwoju zawodowego

Szkolenia zawodowe i kursy specjalistyczne to dla zatrudnionych okazja do podnoszenia kwalifikacji. Nie chcesz, aby pracownik odszedł z firmy? Zapewnij mu warunki do rozwoju zawodowego.

Wynagrodzenie adekwatne do wyników

Bądź otwarty na zmiany i rozmowy dotyczące wysokości wynagrodzenia. Jeżeli nie docenisz długoletnich starań pracownika, to bardzo możliwe, że zrobi to konkurencja, która zaproponuje wyższą stawkę. W konsekwencji czego – wartościowy pracownik złoży wypowiedzenie.

Komfortowe środowisko pracy

Praca w przyjaznej atmosferze i komfortowe środowisko pracy sprawiają, że zatrudnieni rzadziej myślą o zmianie pracodawcy. Regularnie doceniany pracownik, wykonujący swoje obowiązki zawodowe w zgranej organizacji nie postanowi ot tak odejść z firmy. Elastyczne godziny pracy, spotkania integracyjne i konkretne działania employer brandingowe umacniają poczucie wspólnoty i pozwalają zatrzymać wartościowych pracowników w firmie.

Jak powstrzymać odejście dobrego pracownika?

Nagłe odejście wykwalifikowanych pracowników generuje dodatkowe koszty związane z rekrutacją. Nie pozwól, by osoby, które od lat są częścią danej organizacji, zaczęły rozglądać się za nową posadą. Firmy, w których panuje wysoka rotacja kadr, budzą obawy u kolejnych kandydatów do pracy. Zadbaj o prestiż i dobre opinie firmy. Zaplanuj działania z zakresu HR, które zbudują atrakcyjność miejsca pracy w danym środowisku i dbaj o retencje pracowników w przedsiębiorstwie.

Przeczytaj także:

Zapisz się na newsletter Goldenline
i otrzymaj dostęp do raportu:
Digital HR

Oferta HRlink i Goldenline

Skorzystaj z synergii i rekrutuj jeszcze skuteczniej