Trendy HR: Paulina Kacprzyńska

Jak ostatnie lata wpłynęły na rynek pracy? Czy model pracy hybrydowej zostanie z nami na zawsze? To tylko niektóre z wielu ważnych dla rekruterów zagadnień, które poruszyła Paulina Kacprzyńska

Ostatnie lata niosły za sobą wiele zmian, które bardzo wpływały na naszą rzeczywistość, w tym przede wszystkim na rynek w pracy. Zastanówmy się zatem, jak zawirowania spowodowane pandemią Covid-19 oraz wojną w Ukrainie zmieniły model pracy.

Już zawsze hybrydowo?

Praca hybrydowa – umówmy się, że jeszcze przed 2020, bardzo mało, albo wręcz wcale mówiło się o takim stylu pracy. Dopiero czas po lockdownowy pokazał, że warto się temu modelowi bliżej przyjrzeć, a nawet na niego zdecydować. Ten tryb niesie za sobą nie tylko pozytywy takie jak np. oszczędność czasu, paliwa, dłuższy sen, ale również wiele wyzwań.

Organizacja pracy hybrydowej w firmie

Jednym z największych jest trudność, jaką sprawia pracownikom zakończenie pracy, w czasie wykonywania jej w domu. Gdy decydujemy się w organizacji na ten model pracy, musimy pomóc pracownikom zadbać o odpowiednią organizację. Pamiętajmy również, że samo hasło praca hybrydowa nic nie znaczy dla naszych pracowników czy potencjalnych kandydatów do pracy. Warto tą kwestię doprecyzować już na etapie tworzenia ogłoszenia, zapiszmy dokładnie ile dni należy przeznaczyć na pracę w biurze. A naszym pracownikom przedstawmy konkretny regulamin pracy z domu.

Praca zdalna nie dla każdego?

Kolejnym wyzwaniem jest to, jak wprowadzić pracę hybrydową w organizacji, gdzie są też takie stanowiska, które nie mają takiej możliwości? Wydaje się to bardzo trudne, jednak nie niemożliwe. Jak mówi stare przysłowie, dla chcącego nic trudnego. Przy dobrym przyjrzeniu się zadaniom może okazać się, że nawet inżynier zatrudniony na stanowisku hardware’owca, może swoją pracę w jakimś procencie również wykonywać z domu. Czy praca hybrydowa zostanie z nami na dłużej? Nie ma się co łudzić, pozostanie już na zawsze.

– Paulina Kacprzyńska

. prasówka benefity bezpośrednie poszukiwania biznes candidate experience CSR direct search eb employer branding goldenline goldenline.pl hr HRlink human research IT kandydat kariera konferencja konkurs marka pracodawcy nowości nowość ogłoszenia praca pracodawca pracownik prasówka przegląd mediów raport rekrutacja rekruter rozwój rynek pracy scena hr serwis social media trendy trendy hr webinar wizerunek wizerunek firmy wynagrodzenia wyszukiwarka kandydatów zatrudnienie zmiany

Oferta HRlink i Goldenline

Skorzystaj z synergii i rekrutuj jeszcze skuteczniej

Zapisz się na newsletter Goldenline i otrzymaj dostęp do e-booka:
Zaangażuj pracowników w rekrutację