Trendy HR: Beata Zaworska

Jakie kompetencje miękkie warto brać pod uwagę podczas rekrutacji dojrzałych kandydatów? Dlaczego warto stawiać na osoby 40+? O tym, że każda organizacja powinna mieć solidne filary, opowiada Beata Zaworska

Z perspektywy tej, która świadomie zdecydowała się na późne macierzyństwo i dzięki temu odkryła pasje do HR, tej, której Mama w jednym zakładzie pracy przepracowała do emerytury.

Dojrzały kandydat, czyli jaki?

Dojrzałość. Zapewne każdy ma własną definicję. W mojej opinii dojrzałość to przede wszystkim umiejętność dostosowania się do zmian, a nie tylko ilość przeżytych lat. To lata praktycznych doświadczeń niekoniecznie udokumentowanych papierowym certyfikatem. To odwaga wkroczenia na nieznany ląd, który dzięki rozwijającej się w dzisiejszych czasach technologii jest na wyciągnięcie ręki.

Prawda jest taka, ze nasze społeczeństwo się starzeje. Sytuacja ekonomiczna w Polsce nie sprzyja zakładaniu rodziny. Dlatego najwyższa pora, abyśmy nauczyli się korzystać z zasobów, którymi już dysponujemy.

Solidne filary organizacji

Każde przedsiębiorstwo musi mieć solidne filary. Uważam, że takim solidnym filarem może być umiejętne zarządzanie wiekiem w zespole. Odrzucenie kandydata tylko ze względu na metrykę nie przyniesie nam korzyści. Pracodawco, jeśli trafi do Ciebie CV osoby powyżej 40 r.ż. możesz być pewny, że to nie oferowane przez Ciebie owocowe wtorki były zachętą  dla tego kandydata.

Mocne strony kandydatów 40+

Lojalność, sumienność, transparentność, odwaga w wyrażaniu własnej opinii  i obowiązkowość to tylko kilka zalet, którymi dysponuje taki kandydat. Obsługa komputera, znajomość języków obcych czy tez płynne poruszanie się po Social Mediach są już standardem, co zaobserwować można np. po wzroście ilości kont na Instagramie prowadzonych właśnie przez osoby po 40 r.z. Stabilna sytuacja rodzinna pozwala na skuteczny podział obowiązków praca-dom.

Lata doświadczenia uczą współpracy

Kompetencje nabyte przez lata, czy to w domowym zaciszu czy u różnych pracodawców, można wymieniać bez końca, począwszy od np. negocjacji, a kończąc na zarządzaniu kryzysowym. Kompetencje miękkie, o których wyżej wspominam są, i w mojej opinii, ciągle będą pożądane na rynku pracy, bo na to sztucznej inteligencji nie zaprogramujemy. Nie dla nich pogoń za karierą czy eliminowanie konkurencji, które można zaobserwować u młodszego pokolenia. Lata doświadczeń uczą przede wszystkim współpracy.

Z własnego doświadczenia wiem, że liczą się przede wszystkim efekty. Wymiana doświadczeń w różnorodnym  zespole pomaga wypracować idealne rozwiązania. 

– Beata Zaworska

. prasówka benefity bezpośrednie poszukiwania biznes candidate experience CSR direct search eb employer branding goldenline goldenline.pl hr HRlink human research IT kandydat kariera konferencja konkurs marka pracodawcy nowości nowość ogłoszenia praca pracodawca pracownik prasówka przegląd mediów raport rekrutacja rekruter rozwój rynek pracy scena hr serwis social media trendy trendy hr webinar wizerunek wizerunek firmy wynagrodzenia wyszukiwarka kandydatów zatrudnienie zmiany

Oferta HRlink i Goldenline

Skorzystaj z synergii i rekrutuj jeszcze skuteczniej

Zapisz się na newsletter Goldenline i otrzymaj dostęp do e-booka:
Zaangażuj pracowników w rekrutację