10 HR inspiracji na koniec wakacji 2022

Co przeczytać? Do jakiej książki zajrzeć? Sprawdź 10 HR-owych inspiracji, jakie na koniec wakacji wyszukał nasz ekspert, Adam Piwek

Końcówka wakacji to czas wytężonej pracy, wielu nowych wyzwań, rewizji strategii, planowania 2023 roku i też mnóstwa okazji do szukania insightów związanych z rolami HR-owymi czy EB-owymi. W osiągnięciu tego celu pomoże cykl 10 HR inspiracji.

Tych artykułów nie możesz przegapić

  1. W sierpniu zaglądam do najnowszego numeru Personel Plus, którego motywem okładkowym jest Evidence-based HR. Na dobry start polecam artykuł Anny Morawiec-Bartosik i Kingi Makowskiej (HRrebels), wszak 85% HR-owców z badania przytaczanego przez autorki twierdzi, że analityka jest przyszłością działów HR. Z całą pewnością warto zajrzeć do tekstów Julity Dąbrowskiej o ocenianiu HR-owców w organizacji oraz Piotra Jarembskiego (Provident Polska) o rozmowach HR-owca z biznesem. Brak feedbacku to też feedback, ale jakich błędów nie popełniać? Warto sprawdzić to wspólnie z Małgorzatą Kubisiak. Polecam, także panom, lekturę tekstu „Królowe, wojowniczki i siłaczki” Alicji Wysockiej-Świtały (Clue PR) i dr Marty Biercy (Uniwersytet SWPS) o kobiecym przywództwie. Z pewnością materiał da do myślenia każdemu, nie tylko szefowi.
  2. Choć Customer Experience Manager to czasopismo piszące głównie o klientach, to warto do niego sięgnąć, by poszukać (wielu) analogii z tematyką employee experience. Tu pomocna będzie ściągawka od Piotra Wojciechowskiego (Fuzers) o przekonywaniu zarządu do inwestycji dot. CX, ale także tekst Mateusza Grzesiaka o znaczeniu umiejętności miękkich.
  3. Sierpniowy Forbes to sporo inspiracji o ciekawych projektach związanych z diversity & incusion czy promocją liderów digitalizacji. Warto zajrzeć do tekstu Rafała Ohme o konieczności defibliracji umysłu. Anna Laśkiewicz-Kowalik pomoże także zrozumieć, dlaczego do awansu potrzeby będzie… urlop. Tekst przydatny dla tych, którym liczba dni wolnego do odebrania pęcznieje coraz bardziej;)

Te książki warto znać

4. Na początek zestawienia książka, która powinna znaleźć się w biblioteczce każdego HR-owca i każdego, kto zarządczo pracuje z obszarem People. Anna Morawiec-Bartosik (HRrebels) stworzyła unikatową na polskim rynku książkę, która w przyjazny sposób łączy sporą dawkę wiedzy z praktyką biznesową. I nie jako przy okazji, w prosty (nawet dla niezaawansowanego czytelnika) sposób pokazuje, jak wykorzystywać i pracować z danymi w działaniach HR. Czy to książka dla rekrutera i EB Managera? Tak, nie tylko dzięki rozdziałom dot. rekrutacji, onboardingu oraz EB (ten akurat autorstwa Kingi Makowskiej). Książka patrzy na HR holistycznie – także z perspektywy biznesowej, ale też przez pryzmat codziennych wyzwań, z jakimi mierzymy się w obszarze People – zarówno w małej jak i wielkiej firmie. (A. Morawiec-Bartosik, Liczby w HR. Matematyczne ramy najbardziej ludzkiej części biznesu, Gliwice 2022, wyd. Onepress).

5. Zmiany w firmie nigdy nie należą do łatwych, jednak z perspektywy HR są istotne i ważne. Jak odnaleźć się w procesie niełatwych zmian? Kompleksowo ten temat adoptuje nowa pozycja wydawnictwa Wolters Kluwer „Restrukturyzacja„. Razem z Pawłem Gniazdowskim, Agnieszką Jagiełką, Mileną Kosińską, Piotrem Kuronem i Maciejem Mianowskim przejdziemy przez różne aspekty procesu restrukturyzacji. W publikacji znajdziemy ważny (często pomijany w praktyce biznesowej) rozdział o znaczeniu managerów liniowych i kierowników. Poznamy informacje o ludzkim outplacemencie, a także o tym, jak zadbać o to, aby w procesie zmiany nie odeszli od nas kluczowi pracownicy (P. Gniazdowski, A. Jagiełka, M. Kosińska, P. Kuron, M. Mianowski, Restrukturyzacja. Wprowadzanie trudnych zmian z korzyścią dla organizacji i pracowników, Warszawa 2022, wyd. Wolters Kluwer Polska).

6. Motywacja pracownika od A do Z? Z pewnością warto w tym obszarze zapoznać się z IV, uaktualnionym wydaniem, „Zarządzania motywacją pracownikówWaldemara Kozłowskiego (Uniwersytet Warmińsko-Mazurski). Sporo w niej prezentacji narzędzi, przydatnej teorii i konkretnych inspiracji, które można wykorzystać w codziennej pracy w obszarze learning & development (W. Kozłowski, Zarządzanie motywacją pracowników, Warszawa 2022, CeDeWu).

7. Przyznam, że ogromnie cieszę się także z II wydania „Sensotwórczości„. To książka, która powstała kilka lat temu (i którą odkryłem przypadkiem jakieś kilka miesięcy temu) dzięki MT Biznes powraca w nowym, inspirującym wydaniu. Razem z Joanną Heidtman i Piotrem Piaseckim udajemy się w czytelniczą podróż po zarządzaniu pracownikami wiedzy we współczesnych organizacjach. Kim jest pracownik wiedzy? Jak radzić sobie w świecie biznesu na granicy paradygmatów? Na czym polega siła ale też wyzwanie różnorodnych zespołów, w tym coraz bardziej istotnych zespołów managerskich? To tylko kilka pytań, na jakie znajdziecie odpowiedź w tej publikacji (J. Heidtman, P. Piasecki, Sensotwórczość. Jak zarządzach pracownikami wiedzy we współczesnych organizacjach, Warszawa 2022, MT Biznes).

8. W czasach coraz istotniejszego znaczenia hiring managerów i liderów w procesie zarządzania każdy lider powinien dbać o swoją reputację. Łatwo powiedzieć, ale nie każdy ma odpowiednie umiejętności. Jeśli ma z nimi problem, albo chce jako lider (nie tylko manager) podjąć to wyzwanie – powinien odkryć książkę dr. Michała Chmieleckiego „Reputacja lidera”. To nieco ponad 250 stron swoistego kompendium reputacyjnego od A do Z, które pomoże nowemu managerowi, przyszłemu politykowi, liderowi, czy każdemu, kto odpowiedzialnie chce spojrzeć na swój personal branding (M. Chmielecki, Reputacja lidera. Jak budować wizerunek i rozwijać kompetencje, by porywać za sobą ludzi, Gliwice 2022, wyd. Onepress).

Odszukaj swoje inspiracje z Goldenline

9. Rozwój to także spotkania i wydarzenia. Już 31 sierpnia o godz. 11:00 zapraszam na webinar o pozyskiwaniu dopasowanych kandydatów. Z kolei 14 września przygotowujemy coś extra – webinar o employee advocacy. Szczegóły na ten temat już na dniach. Wakacje kończymy także ostatnim spotkaniem Letniej Akademii Rekrutacji. Masz jeszcze szansę na udział w certyfikacji – wystarczy obejrzeć 3 wcześniejsze spotkania w formie VoD, a na tym zaplanowanym na 20 września o godz. 11:00 o najczęstszych błędach w rekrutacji być na żywo (choć można je także obejrzeć jako VoD;) Zapraszam na inspirujące konkretami webinary, jakie przygotowujemy w HRlink i Goldenline.

10. W ramach Letniej Akademii Rekrutacji dzielimy się też inspiracjami. Teksty HR-owców, rekruterów i specjalistów EB na temat wyzwań i trendów HR możecie poznać odkrywając nasz blog HR. Jeśli szukacie inspiracji do własnego rozwoju, albo podpowiedzi dla Waszych pracowników. Polecam Centrum Kariery Goldenline. Tam bezpłatny e-book o personal brandingu. Jeśli szukasz też HR-owych inspiracji na blogu HRlink znajdziesz sporo materiałów, które pomogą w rekrutacyjnych wyzwaniach. Wśród nich np. e-booki o Employee Advocacy, partnerskim candidate & employee experience oraz skutecznej marce pracodawcy. Zachęcam też do lektury e-booka #beFREE – Freelancing & crowdstaffing” przygotowanego przez platformę crowdstaffingową ReX Recruitment Exchange oraz firmę Antal, w którym znajdziecie też moją wypowiedź na temat budowania wizerunku rekrutera w social media.

Przeczytaj także:

Zapisz się na newsletter Goldenline
i otrzymaj dostęp do raportu:
Digital HR

Oferta HRlink i Goldenline

Skorzystaj z synergii i rekrutuj jeszcze skuteczniej