10 HR inspiracji: wakacje 2022

Jaką książkę warto zabrać na wakacje, a jaką wybrać na upalne czy deszczowe popołudnie? Do jakich tekstów zajrzeć w lipcu czy sierpniu? Sprawdź 10 HR-owych inspiracji od Goldenline

Tradycyjnie HR-owe inspiracje rozpoczynam od przeglądu tytułów dotyczących i powiązanych z obszarem HR i EB.

  1. Inne spojrzenie na rozwój to temat wakacyjnego wydania HR Personel i zarządzanie. O tym, jak zaplanować wakacje, żeby odpocząć podpowiadają m.in. Marta Klicka (Atos) i Monika Maćkiewicz (Hortex). Zachęcam szczególnie do lektury dającego mocno do myślenia tekstu Iwony Wencel (WNCL, Mindgram), z którego dowiemy się, jak zlikwidować lukę, a czasem nawet spiralę (anty)kompetencyjną w zespołach HR. Czego lider może nauczyć się od mistrza szachowego, zdradza Michał Kanarkiewicz, który wyjaśnia m.in. to, dlaczego każdy pion może stać się hetmanem. Jakie względy przemawiają za powrotem do biura? Zbiór argumentów i też kluczowych informacji z punktu widzenia komunikacji przygotowała Dorota Dublanka (KIR). Dlaczego warto postawić na content tworzony wewnątrz firmy? Wyjaśnia Aldona Kucner (Aldo Communication).
  2. Sztuka inspirowania to z kolei temat lipcowego numeru Personel Plus. O co chodzi z tym szczęściem? Wyjaśnia w rozmowie z Agatą Pelc (Wellbeing Institute) dr Sonja Lyubomirsky, jedna z najbardziej znanych globalnych naukowczyń zajmujących się badaniami nad szczęściem. Jak wdrażać kulturę mentoringową? Zdradza Anna Jaworska (Securitas Polska). Dlaczego inspirowanie to droga do firmowego mistrzostwa? Wyjaśni nam Iwona Grochowska (Nais). Jak pracować nad wizją lidera w organizacji? Z całą pewnością pomoże w tym tekst Aneta Łyszkowicz (HRK S.A.). Co zrobić, aby swoją postawą zainspirować innych – zdradza to w swoim materiale Patrycja Lipińska (Santander Bank Polska). W lipcowym numerze Personel Plus nie możemy opuścić ważnego tekstu Julity Dąbrowskiej o tym, kim dzisiaj jest atrakcyjny pracodawca. Nie wystarczy badać, ale co zrobić, żeby pracować nad zaangażowaniem pracowników zdradza Magda Pietkiewicz (Enpulse).
  3. Jakie są 4 poziomy cyfryzacji HR? To tylko jedno z pytań, na jakie poznamy odpowiedź w analizie, którą przygotowali Mariusz Smoliński, Anna Talarczyk i Lidia Zakrzewska (ICAN) na łamach czerwcowo-lipcowego wydania ICAN Management Review. Czego możemy nauczyć się od młodych przedsiębiorców zdradza Maria Korcz, z kolei Małgorzata Bieniaszewska (MB Pneumatyka) pisze o swojej przemianie z tyrana w lidera.

Książki dla HR i EB, które warto znać

Lato to dobry czas na książki, na które często trudno było znaleźć czas wiosną czy jesienią. Wraz z przyjemną aurą warto postawić na ciekawe nowości.

4. Krok po kroku. Bez zawiłości. Z konkretnymi tipami i bez słownictwa, którego nierozumiemy. To tylko jedne z wielu zalet „Strategii markiKrzysztofa Wadasa. Ponad 220 stron esencji na temat tego, czym jest marka, czym nie i jak pracować z tym zagadnieniem w organizacji. Książka, choć koncentrująca się na obszarze marketingowym, to także świetny przewodnik zarówno dla początkujących jak i zaawansowanych Employer Branding Managerów. Tym pierwszym pozwoli zrozumieć podstawowe i często pojawiające się terminy, tym drugim da szansę, żeby spojrzeć na swoje działania z perspektywy jednego z najlepszych praktyków marketingu w naszym kraju (K. Wadas, Strategia marki. Krok po kroku, czyli jak z marek małych robić wielkie marki, Onepress, Gliwice 2022).

5. Czy jest książka, która w przystępny sposób wyjaśnia wszystkie istotne obszary współczesnego marketingu, a z drugiej strony pomoże w praktycznym prowadzeniu np. działań marketingu rekrutacyjnego czy EB? Zdecydowanie pomoże w tym II wydanieZrozumieć marketing„, które przygotowali Artur Jabłoński i Marek Piasek. Soczyście tu zarówno od przykładów, jak i konkretnych check list, które pomogą nam zweryfikować, czy zmierzamy w dobrym kierunku. Świetne uzupełnienie strategicznej książki z punktu wyżej mojego zestawienia (A. Jabłoński, M. Piasek, Zrozumieć marketing. Skuteczne techniki pozyskiwania klientów i wprowadzania produktów lub usług na rynek, Onepress, Gliwice 2022).

6. Bez dobrego copy daleko nie zajedziemy. Innowacyjna firma. Młody dynamiczny zespół muszą odejść do lamusa. Ale jak pisać ciekawie i zgodnie z zasadami współczesnej komunikacji? Pomoże w tym III – mocno odmienione – wydanie „Web Writing„. Nowe wydanie książki Joanny Wryczy-Bekier, która od lat pomaga w edukowaniu na temat skutecznego i poprawnego copywritingu, to ważna pozycja w biblioteczce EB Managera. Książka porusza m.in. takie kwestie, jak tworzenie treści pod voice search, mnóstwo przydatnych i praktycznych propozycji CTA. Każdy rozdział kończy praktyczne podsumowanie z tipami, których nie warto pomijać (J. Wrycza-Bekier, Web Writing. Profesjonalne tworzenie treści do internetu, Onepress, Gliwice 2022).

7. Chyba każdemu życzyłbym, aby nie musiał skorzystać z tej wiedzy. Jednak książka Dariusza Tworzydło „Komunikowanie organizacji w kryzysie” to jedna z niewielu kompleksowych polskojęzycznych publikacji na temat PR kryzysowego. Jak przygotować się do reagowania w sytuacjach kryzysowych i jak potem zachować się w sytuacjach kryzysowych? To tylko kilka zagadnień, na które znajdziemy nie tylko sporo insightów, ale także konkretnych tipów (D. Tworzydło, Komunikowanie organizacji w kryzysie. Model i metody ograniczania ryzyka, PWN, Warszawa 2022).

Zainspiruj się z Goldenline

8. Choć lato w pełni warto już teraz przygotować się do sezonu wydarzeń i konferencji. W kalendarzu każdego EB Managera nie powinno zabraknąć udziału w międzynarodowej konferencji EB Stars 2022. Dla zainteresowanych udziałem mamy specjalną zniżkę. Interesuje Cię tematyka „twardego” HR – warto pomyśleć o zarezerwowaniu czasu na Kadry bez granic. Szukasz firmowych wyzwań? Na pewno warto pomyśleć o udziale reprezentacji z Twojej organizacji w Firmowym Rajdzie Rowerowym.

9. Lato powinno być czasem rozwoju – dlatego zachęcam do udziału w Letniej Akademii Rekrutacji 2022. Najbliższe spotkanie o roli kandydata w centrum uwagi już 2 sierpnia o godz. 11. Prawie tysiąc uczestników spotkania o trendach w rekrutacji nie mógł się mylić. Pamiętaj, że także teraz możesz wziąć udział w naszym wakacyjnym projekcie edukacyjnym i dołączyć do certyfikacji końcowej. Każdy z webinarów możesz obejrzeć na żywo (i przy okazji wziąć udział w niespodziankach, jakie szykujemy) bądź w formie VoD. Osoby uczestniczące we wszystkich 4 spotkaniach, zaprosimy tradycyjnie do udziału w certyfikacji. Chcesz pozyskiwać kandydatów sprawniej? Poznaj nowość na Goldenline – Ogłoszenie z TalentPoolem w ramach którego to sztuczna inteligencja zajmie się Twoim direct searchem i zaproponuje Ci nawet do 50 kandydatów spełniających kryteria rekrutacji.

10. W poszukiwaniu HR i EB inspiracji warto zaglądać na nasz blog HR. Myślisz o rozwoju zawodowym albo szukasz inspiracji, które pomogą Twoim kandydatom? Zajrzyj do Centrum Kariery Goldenline. Polecam szczególnie najnowszy, bezpłatny e-book: Bądź mistrzowskim managerem. Szukasz narzędzi, które pomogą Ci w rekrutacji i budowaniu marki pracodawcy? Zajrzyj na Goldenline dla biznesu, gdzie także wygodnie umówisz się z doradcą, który po zbadaniu potrzeb przygotuje propozycję, która pomoże w realizacji wyzwań, przed jakimi stoisz.

Przygotował: Adam Piwek

Przeczytaj także:

Zapisz się na newsletter Goldenline i otrzymaj e-book Partnerskie Candidate & Employee Experience

Oferta HRlink i Goldenline

Skorzystaj z synergii i rekrutuj jeszcze skuteczniej

. prasówka benefity bezpośrednie poszukiwania biznes candidate experience CSR direct search eb employer branding goldenline goldenline.pl hr HRlink human research IT kandydat kariera konferencja konkurs marka pracodawcy nowości nowość ogłoszenia praca pracodawca pracownik prasówka przegląd mediów raport rekrutacja rekruter rozwój rynek pracy scena hr serwis social media trendy trendy hr webinar wizerunek wizerunek firmy wynagrodzenia wyszukiwarka kandydatów zatrudnienie zmiany