Bez strachu przed strajkami

Wyniki badania „Czy strajk to dobry pomysł” pokazują, że nasze społeczeństwo akceptuje strajki w ramach protestu pracowniczego. Zdaniem ankietowanych taki wybór walki o swoje prawa i wartości może przynieść oczekiwane skutki protestującym

W badaniu przeprowadzonym przez serwis kariery InterviewMe.pl, ankietowani zostali zapytani o opinię na temat strajku w miejscu pracy, a także o własne doświadczenia z tego typu protestami.

Co może być przyczyną strajku?

Ankieta wykazała, że aż 32% Polaków rozważało podjęcie strajku, a 43% pracowało w miejscu, w którym pracownicy brali pod uwagę takie działania. Najczęściej wymienianymi powodami prowadzącymi do ewentualnego rozpoczęcia protestu w miejscu pracy okazały się być: zbyt niskie zarobki (64% wskazań), złe traktowanie pracowników (64%), brak odpowiednich warunków pracy (58%) oraz polityka firmy (27%).

Niskie zarobki lub złe traktowanie pracowników jako impuls do strajku wydają się całkowicie zrozumiałe. Oba te powody pchają również ludzi do zmiany pracy. Pracodawcy powinni zdawać sobie sprawę, że dbając o dobro pracowników, dbają także o interes firmy. Zapewnienie zatrudnionym bezpieczeństwa zarówno finansowego, jak i psychicznego jest obowiązkiem pracodawcy. — mówi Wojciech Martyński, ekspert kariery w InterviewMe.

Pracownicy gotowi walczyć o lepsze warunki

Badanie wykazało, że 75% społeczeństwa nie obawia się strajkować, a 78% w pełni popiera grupy zawodowe, które zdecydowały się walczyć o swoje prawa lub lepsze warunki pracy. Polacy popierają przede wszystkim protesty: ratowników medycznych (55%), górników (53%), pielęgniarek (52%), nauczycieli (41%) i lekarzy (40%).

Mimo panującej opinii o tym, że w naszym kraju społeczeństwo obywatelskie jest mało aktywne, w sferze deklaracji polscy pracownicy są gotowi do protestów, jeśli pracodawcy nie będą zapewniać im godnych zarobków oraz odpowiednich warunków pracy. — mówi Marta Rojewska, ekspertka kariery w InterviewMe.

Pośród ciekawych wyników można wyróżnić:

● 24% badanych deklaruje posiadanie doświadczenia związanego z udziałem w strajku pracowniczym

● 15% Polaków nie wie, czym są związki zawodowe

● 62% badanych jest niezadowolonych z wysokości swojego wynagrodzenia

● 47% Polaków ma zastrzeżenia wobec swojego pracodawcy co do warunków pracy

● 26% ankietowanych popiera strajk kontrolerów lotów.

Przeczytaj także:

Zapisz się na newsletter Goldenline
i otrzymaj dostęp do raportu:
Digital HR

Oferta HRlink i Goldenline

Skorzystaj z synergii i rekrutuj jeszcze skuteczniej