Branża medyczna wygrywa rozwojem zawodowym

W najnowszym badaniu Randstad Employer Brand Research znalazły się dane dotyczące atrakcyjności poszczególnych sektorów zawodowych. Polacy coraz częściej doceniają możliwość rozwoju. Wiemy dlaczego

Która branża jest dla Polaków najatrakcyjniejsza?

Przedmiotem badania była atrakcyjność branży, którą oceniano na podstawie czynników charakteryzujących firmy z danego sektora. Dla Polaków najważniejszym aspektem jest dobra sytuacja finansowa firm, tak samo jak w 2021 roku. Społeczeństwo zwraca uwagę w znacznym stopniu również na stabilność zatrudnienia i możliwość rozwoju zawodowego. Te trzy czynniki Polacy najczęściej przypisywali branży medycznej, która jest według nich najatrakcyjniejsza z wynikiem 49%.

Co wpływa na atrakcyjność danych branż?

Na podium zestawienia znalazły się także branże AGD (48%), motoryzacyjna oraz elektroniczna i elektrotechniczna (po 47%), które są atrakcyjne dla potencjalnych pracowników nie ze względu na szanse rozwoju zawodowego, ale przez bardzo dobrą reputację firm w tych sektorach. Jedynie w branży telekomunikacji i IT (46%) wśród trzech najważniejszych czynników nie znalazła się stabilność zatrudnienia, która jest mniej istotna od atrakcyjnego wynagrodzenia i benefitów.

Sektor medyczny najstabilniejszy

Branża medyczna na tle innych sektorów wyróżnia się swoją uniwersalnością i nieustannym dopasowaniem do warunków panujących na świecie. Niezależnie od kryzysów ekonomicznych, wojen czy pandemii – w tej gałęzi rynku nigdy nie brakuje nowych możliwości.

Branża medyczna, która znalazła się na czele zestawienia, pokazuje, w jaki sposób pandemia wpłynęła na postrzeganie różnych aspektów pracy przez pracowników. W ostatnim czasie na znaczeniu zyskały sektory zapewniające stabilność zatrudnienia, także w dłuższej perspektywie. Firmy z sektora medycznego, w tym także producenci sprzętu medycznego, ale także prywatne przychodnie fizjoterapeutyczne czy psychologiczne, reprezentują branżę, która zyskuje na znaczeniu wraz z rozwojem cywilizacyjnym, ale i przemianami demograficznymi. Starzejące się, ale także bogacące się społeczeństwo będzie kładło większy nacisk na kwestie zdrowotne, a to oznacza perspektywy rozwoju dla osób, które znajdą zatrudnienie w sektorze medycznym. Zresztą czynnik troski o rozwój zawodowy pracowników, przypisywany bardzo często firmom z tej branży, także staje się istotny dla pracowników. Dzięki wsparciu pracodawców, będą oni mogli stale aktualizować swoją wiedzę i umiejętności, zapewniając sobie stabilność zatrudnienia – mówi Mateusz Żydek, ekspert rynku pracy Randstad Polska.

WW badaniu wzięło udział około 5 tysięcy Polaków w wieku od 18 do 64 roku życia. Były to osoby pracujące, bezrobotni poszukujący zatrudnienia oraz studenci.

Przeczytaj także:

Zapisz się na newsletter Goldenline
i otrzymaj dostęp do raportu:
Digital HR

Oferta HRlink i Goldenline

Skorzystaj z synergii i rekrutuj jeszcze skuteczniej