Akcja – integracja!

Słyszysz dumnie brzmiące słowa: „firmowa integracja”, co widzisz? Czy przed Twoimi oczami pojawia się obraz Sodomy i Gomory, a może bardziej optymistycznie – wizja utopii? Czym dla Ciebie jest firmowa integracja?

Podobne pytania zadałam swoim współpracownikom, odpowiedzi jakie uzyskałam są następujące:

„Dla mnie integracja to granie do jednej bramki. Zespół zintegrowany to taki, który rozumie cel firmy. W ramach tego celu powyznaczane są cele jednostkowe (indywidualne). Dla mnie to jest punkt wyjścia do tego by się wzajemnie rozumieć, szanować wzajemnie swoją pracę i tym samym pośrednio osiągać cele.” – Wojciech

„Ponadto, co może wydawać się sprzecznością, sądzę, że integrujące mogą być też pewne niezgodności, odmienność poglądów – są one bodźcem do rozmowy, wyjaśniania sobie pewnych spraw, dzięki czemu ludzie lepiej się wzajemnie poznają i uczą się żyć ze sobą.” – Agnieszka

„Dla mnie integracja to przede wszystkim wzajemne zrozumienie i chęć współpracy. Realizacja swoich zadań w ujęciu ogólnofirmowym – nie tylko troska o realizację zadań służbowych, ale również dbanie o interakcje międzyludzkie i komunikację w zespole.” – Aleksandra

Powyższe wypowiedzi są dowodem na to, że na integrację nie należy patrzeć tylko i wyłącznie przez pryzmat jednorazowej imprezy czy firmowego wyjazdu, lecz na szereg konsekwencji, które za sobą te wewnątrzfirmowe spotkania niosą. Jest to PROCES, który może zaowocować w przyszłości zgranym, „mówiącym jednym głosem” zespołem. Dzieje się to wtedy, gdy integracja jest MĄDRA, a więc na tyle przemyślana, by:

  • być spójna z kulturą organizacyjną firmy,
  • móc łączyć zabawę z edukacją,
  • obudzić w zespole poczucie jedności, a każdego jej członka pobudzić do refleksji.

Prawdopodobnie nie zaskoczę Was (a może?) mówiąc, że rynek MICE* rozwija się w Polsce niezwykle dynamicznie. Jest ogrom firm, które specjalizują się w organizowaniu eventów, dostosowując się do profilu firmy oraz potrzeb zespołu. Pojawianie się oryginalnych i kreatywnych zabaw, przy wykorzystaniu najnowszych technologii to na rynku Meetings – Incentives – Conferences – Events chleb powszedni. Zgodnie z zasadą „jest popyt – jest podaż”, pracodawcy coraz chętniej korzystają z podobnych usług, w miarę swoich możliwości. Niedawno odbywające się targi turystyki biznesowej The Global Meetings & Incentive Exhibition EIBTM w Barcelonie donoszą, że branża eventowa, mimo wcześniej zapowiadanego kryzysu, trzyma się bardzo dobrze. Odnotowano również coraz większe zapotrzebowanie na specjalistów tego sektora. Nie zapominajmy o tym, że samodzielne organizowanie (bez pomocy firm zewnętrznych) spotkań/imprez/wyjazdów firmowych z inicjatywy pracodawców to zjawisko coraz bardziej powszechne. A jak to wygląda u Ciebie w firmie? To dobry moment, żebyś odpowiedział sobie na to pytanie.

Powszechnie spotykane formy integrowania się to:

IMPREZY FIRMOWE

Z nimi bywa różnie. Bardzo często są dedykowane szczególnym i ważnym dniom, np. „urodziny” firmy, osiągnięcie sukcesu w konkretnej kategorii, czy zbliżające się święta. Rzadziej odbywają się bez okazji, a szkoda! To jest dobry moment, by się lepiej poznać i przez chwilę zapomnieć o deadline‘ach i targetach. Imprezom towarzyszy zazwyczaj głośna muzyka, dodatkowe atrakcje (np. bilard czy kręgle) oraz duża ilość alkoholu. O ile z tańcem możesz przedobrzyć, to z alkoholem lepiej nie przesadzaj. ;)

WYJAZDY INTEGRACYJNE

Jeśli pamiętacie film pt. „Wyjazd Integracyjny”, laureata Wielkiego Węża (odpowiednik Złotych Malin), to lepiej o nim zapomnijcie! Nie chcemy bazować na stereotypach, które powielane właśnie w podobny sposób niepotrzebnie utwierdzają nas w przekonaniu, że wyjazdy integracyjne to kiepski pomysł. Warto uwzględnić to, że dzisiaj bardzo dużą wagę przykłada się do dokładnego zaplanowania wyjazdu, a przy współpracy z firmą zewnętrzną uskuteczniany jest brief, czyli zebranie wszelkich oczekiwań jakie są stawiane przez osobę odpowiedzialną po stronie zainteresowanej wyjazdem firmy. Przygotowany plan działania pozwala na względną kontrolę wszelkich wydarzeń, które mają mieć miejsce. Podobno niektóre firmy organizują wyjazdy nie tylko dla swoich pracowników, ale również dla członków ich rodzin (co według mnie jest świetnym pomysłem!). Jeśli nie ma takiej możliwości, to lepiej, żeby wyjazd integracyjny odbywał się w ciągu tygodnia, a nie w weekendy. Takie ustalenie może spotkać się z większą akceptacją ze strony pracowników (i ich bliskich ), a co za tym idzie – wyższą frekwencją! No i pamiętajcie, wyjazd taki musi być odpowiedzą na potrzeby grupy, a nie ślepym podążaniem za modą.

SPOTKANIA, WSPÓLNE WYJŚCIA

Może Was zaskoczę, ale jednymi z najprostszych zachowań, które mogą zintegrować zespół są…wspólne posiłki przy jednym stole. Coś Wam to przypomina? Niech zgadnę – dom rodzinny! To właśnie z najbliższymi siadacie przy jednym stole delektując się przepysznym obiadem, czy nieznośnie kalorycznym deserem. Zróbcie to w pracy. To z pewnością poprawi nie tylko Wasze samopoczucie, ale również relacje z innymi pracownikami! Jeśli tylko możecie, skorzystajcie z tego! Smacznego! ;)

Dodatkowo, bardzo dobrym pomysłem jest cykliczna rozmowa (np. cotygodniowa), podczas której członkowie zespołu rezerwują pół godziny w ciągu dnia i rozmawiają o swoich sukcesach, motywacjach, atmosferze jaka panuje w firmie. To pozwala na bieżące obserwowanie zespołu, a w razie potrzeby – na natychmiastową interwencję. Zadawaj pytania, dużo pytań. Rozwiń swoją myśl, kiedy mówisz o obawach, dziel się swoją radością, gdy wspominasz o sukcesach!

Tradycyjne: paintball, wyjście na strzelnicę, gokarty, bilard, gra w rzutki, to tylko szczypta propozycji, które pozwalają na zbudowanie lepszych relacji ze współpracownikami. Tak, mają głównie walor rozrywkowy, ale znajdziemy w nich elementy integrujące poszczególnych członków grupy. Ostatnio bardzo popularne zrobiły się zabawy polegające na zespołowym rozwiązywaniu zagadek, które pozwalają na wydostanie się grupy z zamkniętego pokoju. Intrygujące, prawda?

TO JEST WAŻNE!

Niezwykle istotne jest zaangażowanie się całego zespołu w proces integracji. Zadania jakie są postawione na każdym jego etapie powinny budzić emocje, dzięki czemu pozwolą nam zrozumieć i nauczyć się pewnych zachowań naszych współpracowników oraz obserwacji nas samych. Nie chodzi tutaj o jednorazową imprezę integracyjną czy wyjazd, a o stałe pielęgnowanie atmosfery w firmie.

Zintegrowany zespół:

  • Pracuje efektywniej.
  • Łatwej przezwycięża trudności.
  • Lepiej radzi sobie w sytuacjach stresowych.
  • Sprawnie komunikuje się.
  • Chce pracować! (a nie „musi”).
  • Osiąga cele grupowe, nie tylko jednostkowe.
  • Członkowie zespołu wzajemnie się motywują!

Warto!

Przeczytaj także:

Zapisz się na newsletter Goldenline
i otrzymaj dostęp do raportu:
Digital HR

Oferta HRlink i Goldenline

Skorzystaj z synergii i rekrutuj jeszcze skuteczniej

Dodaj komentarz