Rząd najbardziej sprzyja… bezrobotnym

Zdaniem przebadanych Polaków działania rządu dot. rynku pracy najbardziej wspierają… osoby bezrobotne. Niemal co trzeci uważa, że pomagają pracownikom, a podobna grupa, że pracodawcom

Aż 55% Polaków ocenia działania rządu na rynku pracy źle lub bardzo źle, a według 25% najbardziej w ich wyniku zyskują… bezrobotni. Spojrzenie na działania rządzących jest jednak w dużej mierze uzależnione od poglądów politycznych. Serwis InterviewMe.pl przeprowadził badanie oceniające stosunek Polaków do działań rządu na rynku pracy. Zapytano w nim ponad 1100 respondentów m.in. o wpływ działań rządzących na ich sytuację zawodową.

W badaniu, aż 45% respondentów stwierdziło, że działania rządu mają wpływ na ich codzienną pracę. Niestety, niemal połowa (45%) z nas zarabia w ich wyniku mniej. Należy jednak zauważyć, że odpowiedzi są w dużej mierze zależne od sympatii politycznych. Przykładowo, tylko 17% wyborców PiS przyznało, że w wyniku działań rządzących zarabia mniej (przy aż 62% w przypadku wyborców Koalicji Obywatelskiej).

Jednocześnie zaledwie 27% respondentów uważa, że działania rządu są pozytywne dla pracowników, a 28% — że dla pracodawców. Według Polaków obecnie najbardziej zyskują bezrobotni (25% wskazań), a najwięcej tracą osoby pracujące na podstawie umowy o pracę (35% wskazań).

W naszym badaniu, aż 63% respondentów stwierdziło, że rząd powinien wspierać w takim samym stopniu pracowników i pracodawców. Jak na razie takie działania dostrzegają jedynie osoby sympatyzujące z partią rządzącą. Z perspektywy polityków PiS kluczowe wydaje się zatem dotarcie również do wyborców opozycji, którzy oceniają władzę bardzo negatywnie – wyjaśnia twórca badania Wojciech Martyński.

Polacy są krytyczni również wobec wprowadzenia tzw. Polskiego Ładu. Nie był on korzystny finansowo dla ponad 3/4 respondentów. Co ciekawe, „Polski Ład” nisko oceniają również wyborcy PiS. Nic nie zyskało na nim, aż 43% z nich.

Dosyć negatywnie jest również oceniana działalność rządu w czasie trwania pandemii COVID-19. Tylko 30% respondentów przyznało, że działania rządzących pomogły pracownikom, a 38% zauważyło korzyści dla pracodawców.

W badaniu znalazły się również inne interesujące wnioski. Oto niektóre z nich:

  • według 55% respondentów rząd faworyzuje niektóre grupy zawodowe — głównie polityków i górników
  • 28% Polaków twierdzi, że w wyniku działań rządu najbardziej tracą samozatrudnieni
  • tylko 8% pracujących uważa, że rząd nie powinien wspierać ani pracowników, ani pracodawców.
Przeczytaj także:

Zapisz się na newsletter Goldenline
i otrzymaj dostęp do raportu:
Digital HR

Oferta HRlink i Goldenline

Skorzystaj z synergii i rekrutuj jeszcze skuteczniej