10 HR inspiracji: maj 2022

Co przeczytać? Na jaki artykuł zwrócić uwagę? Sprawdź 10 HR-owych inspiracji od Goldenline na maj i daj się zaprosić do przygody z rozwojem

Zajrzyj do dobrej HR prasy…

  1. Lider w czasie zmian to temat majowego numeru HR Personel i Zarządzanie. Dlatego w majowym numerze zachęcam do sięgnięcia po komentarz Agnieszki Ciećwierz (Sigmund Polska) oraz do wartościowych tekstów Dominika Pieczewskiego (Gdańska Fundacja Kształcenia Menedżerów) o liderze w obliczu zmiany, rozwoju i zderzeniu ze spadkiem motywacji – z ciekawymi wynikami badań. Polecam także materiał Przez rozwój do gwiazd. Stefan Bulaszewski (Lee Hecht Harrison Polska) pisze o wyzwaniach towarzyszących programom talentowym, zaś Grzegorz Kubera (Serigala Tech) porusza ważny temat pracowników-bumerangów. Zachęcam także do zajrzenia do materiału Doroty Dublanki (KIR) o roli HR we wspieraniu budowania przynależności i jedności w firmie
  2. Różnorodność – to temat towarzyszący majowemu numerowi Personel Plus. W ramach dobrego wejścia w temat polecam teksty Patrycji Kamionek i Miłosza Marchlewicza (Forum Odpowiedzialnego Biznesu) oraz Joanny Szczypek (Santander Bank Polska). Ciekawie o czterech pokoleniach w firmie pisze Artur Dzięgielewski (SmartLunch), zaś Inga Pyd (Wedel) pokazuje, jak być pięknie różnorodnym na przykładzie jednej z najsłodszych polskich firm. Polecam także dający do myślenia komentarz o budowaniu kultury zaangażowania i odpowiedzialności w organizacji Andrzeja Borczyka (CCC) oraz Krzysztofa Janowskiego o zarządzaniu przez wartości
  3. Majowy Forbes to okazja do przyjrzenia się laureatom konkursu Poland’s Best Employers 2022. Wraz z prezentacją laureatów także kilka okazji do spojrzenia na rolę nowoczesnego pracodawcy, np. z perspektywy talentowej czy benefitowej. Drugi raz w majowym zestawieniu pojawia się Agnieszka Ciećwierz. A to za sprawą dającej do myślenia managerom rozmowy Polacy nie chcą już zmieniać pracy. Dlaczego warto zajrzeć do ICAN Management Review przekonajcie się sami czytając rozmowę Pauliny Kostro. W numerze także sporo o wpływie wojny na różne aspekty funkcjonowania firmy
  4. Na działania marketingowe w HR patrzymy z perspektywy wydatków, np. kampanii przy pozyskaniu CV. Dlaczego te aktywności będą coraz droższe? Pomoże zrozumieć to tekst Barbary Erling „Apple i ciasteczka” na łamach majowo-czerwcowego Press. Z kolei aktualny numer HR na szpilkach to okazja na spojrzenie na wyzwania HR w czasie wojny na Ukrainie. Gorąco polecam lekturę tekstu o panującej zgodozie w procesach rekrutacyjnych autorstwa Przemysława Zegarka (Lex Artis).

Książki, na które warto zwrócić uwagę

5. Ciężka praca – wyższa płaca. Czy tak jest w rzeczywistości? To tylko jedno z twierdzeń, z jakim w swojej książce Potęga celu rozprawia się Zig Ziglar. Jedna z najlepszych mówców podpowiada kilka skutecznych metod z pomocą 9 kroków, które pomogą nam w sprecyzowaniu dążeń i realizacji podjętych planów. Jak je odkryć, aby wykorzystać w życiu prywatnym i biznesowym? Warto zajrzeć do jednej z nowości wydawnictwa MT Biznes (Z. Ziglar, Potęga celu. 13 sposobów, by osiągnąć to, czego zawsze pragnąłeś, Warszawa 2022, wyd. MT Biznes)

6. Adrian Andrzejczyk podpowia, co zrobić, aby nasz serwis był rzeczywiście widoczny w sieci. Pomoże w tym książka SEO Marketing. To kompleksowy przewodnik po tematyce pozycjonowania, który każdemu, nawet laikowi, pozwoli zrozumieć, dlaczego powinniśmy z dbałością troszczyć się o treści (i nie tylko treści) np. na naszej zakładce kariery. Kwestia linkowania, czynniki behawioralne, kwestia audytowania – to tylko niektóre z tematów, na jakie znajdziemy krótką i konkretną odpowiedź. Ważna pozycja do biblioteczki digital EB Managera (A. Andrzejczyk, SEO Marketing. Bądź widoczny w internecie, Gliwice 2022, wyd. Onepress)

7. Ta książka to moje największe majowe pozytywne zaskoczenie. Choć mówi o biznesowych aspektach budowania doświadczeń klientów, sporo ciekawych wątków można przenieść z niej na obszar employee experience. Razem z dr Agatą Szóstek warto odkryć Strategię Umami. W dużym skrócie to podejście łączące User Experience z Customer Experience oraz projektowaniem usług na poziomie strategicznym, która autorka wypracowała przez ponad 20 lat doświadczenia akademickiego. Na czym polega projektowanie tych działań? Warto zajrzeć do książki, którą powinien znać każdy strateg, także z obszaru HR (A. Szóstek, Strategia Umami. Jak połączyć biznes z projektowaniem doświadczeń i wyróżnić się na rynku, Warszawa 2022, wyd. MT Biznes).

Tego nie możesz przegapić

8. Przełom maja i czerwca to wiele istotnych wydarzeń. Zachęcam do udziału w konferencji EB Summit 9-10 czerwca (udział online bądź stacjonarnie). Podczas niej poznamy wyniki badania Employer Branding 2022 a także laureatów konkursu Employer Branding Excellence Awards 2022. W Goldenline patronujemy także V Kongresowi HR, który 21 czerwca odbywa się w Katowicach.

9. Już we wtorek 31 maja o godz. 11 zapraszam na bezpłatny webinar o cyklu życia kandydata, w którym sporo będziemy mówić o długofalowych relacjach z kandydatami i kandydatkami do pracy. Z kolei podczas HRśrody 8 czerwca porozmawiamy o skutecznym pre- i onboardingu z wykorzystaniem HRlink. Uzupełnieniem spotkania będzie webinar ekspercki. We wtorek 14 czerwca o godz. 11 porozmawiamy o skutecznym wdrażaniu pracowników. Nie zabraknie pytań o mierzenie onboardingu czy o welcome packi, które wzbudzają wiele emocji w organizacjach.

10. Co przeczytać? Z całą pewnością warto zajrzeć do raportu Digital HR, w którym 18 ekspertek i ekspertów pisze o wyzwaniach związanych z szeroko definiowaną cyfryzacją w obszarze Zarządzania Zasobami Ludzkimi. Warto także zajrzeć do naszych najnowszych e-booków o tym, jak znaleźć idealnego kandydata, angażowaniu pracowników w rekrutację czy byciu odpowiedzialnym pracodawcom. Szukasz inspiracji ze świat HR? Nie bój się zajrzeć na blog HR, gdzie każdego dnia publikujemy newsy ze świata HR i wyniki badań oraz analiz, które pomagają w świecie HR. Z kolei Centrum Kariery to miejsce, w którym pomagamy nie tylko w szukaniu pracy ale także rozwoju zawodowym. W czerwcu przygotowaliśmy np. e-booka o skutecznej współpracy w zespole.

Przeczytaj także:

Opracowanie przygotował Adam Piwek

Zapisz się na newsletter Goldenline
i otrzymaj dostęp do raportu:
People Trends 2026

Pozyskuj, zatrudniaj oraz wdrażaj pracowników!

Sprawdź nasze narzędzia rekrutacyjne