Carrieres4Ukraine: pomoc rodzinom kierowców z Ukrainy

W polskim transporcie międzynarodowym pracuje około 100 tys. kierowców z Ukrainy. Są odpowiedzialni za kluczowe dla naszej gospodarki dostawy m.in. żywności i środków higienicznych. Dzięki programowi „Carrieres4Ukraine” otrzymają wsparcie dla swoich rodzin, które po rozpoczęciu wojny musiały uciekać do Polski

Kierowcy pracujący w Polsce stanowili przed wojną, aż 10 proc. całej migracji zarobkowej z Ukrainy. Obecnie, około 30 proc. z nich zdecydowało się zrezygnować z pracy i wrócić do ojczyzny, aby walczyć na froncie. Pozostali wciąż realizują transporty dostarczając polskie towary na zagraniczne rynki lub importują popularne marki produktów m.in. z terytorium Francji, Niemiec czy Wielkiej Brytanii. W obliczu trwającego konfliktu wielu z nich zdecydowało się na relokację do polski swoich bliskich. Done! Deliveries, polska spółka spedycyjna współpracująca z 5 tys. przewoźników rocznie, uruchomiła program pomocy, który jest dedykowany bliskim zatrudnionych w Polsce kierowców i ma pomóc w ich aklimatyzacji w naszym kraju.    

Sprawdź inicjatywy polskich firm i organizacji w ramach akcji HR wspiera Ukrainę >>>

Pomagać długofalowo

Program „Carriers4Ukraine” to długofalowa, trwająca nawet do 3 miesięcy pomoc, która ma trafiać do konkretnych, najbardziej potrzebujących rodzin. Pieczę nad weryfikacją zgłoszeń beneficjentów programu pełnić będzie doświadczona w pracy z uchodźcami fundacja AKEDA. Środki na realizację działań są zbierane na internetowej zrzutce. Na sfinansowanie pierwszej tury pomocy Done! Deliveries przeznaczyło już 60 tys. zł.

Od lat działamy w branży transportowej, środowisku przewoźników i kierowców międzynarodowych, którego obywatele Ukrainy są ważną częścią. Teraz nasi koledzy, partnerzy biznesowi czy współpracownicy potrzebują naszej pomocy. Chcemy okazać wsparcie przedstawicielom branży, a zebrane środki przekazać na skoordynowane, przemyślane działania pomocowe dla konkretnych osób. Wiemy, że potrzeby są ogromne, – mówi Damian Misiek, prezes Done! Deliveries.

Wsparcie dla kierowców z Ukrainy

Kierowcy pochodzenia ukraińskiego, którzy sprowadzili do naszego kraju swoich bliskich mogą zgłaszać się do programu poprzez wypełnienie formularza znajdującego się na dedykowanej stronie. Z każdą osobą, która wypełni zgłoszenie skontaktuje się przedstawiciel fundacji AKEDA.

Pierwszym podejmowanym przez nas krokiem jest kontakt z rodziną i szczegółowe badanie potrzeb. Możemy zaoferować duże spektrum działań: od wsparcia materialnego, finansowego po znalezienie pracy, mieszkania czy zorganizowanie pomocy lekarskiej lub psychologicznej. Weryfikacja pozwala nam podejść indywidualnie do każdej z osób objętych programem – mówi Marcin Choiński, dyrektor Fundacji AKEDA.

Kolejnym etapem programu jest zaproszenie przewoźników i kierowców do wsparcia zrzutki, z której zebrane środki zostaną w całości przeznaczone na finansowanie działań pomocowych zidentyfikowanych przez fundację.

Ukraińscy kierowcy są i będą niezbędnym filarem naszej branży. Teraz, kiedy są w potrzebie, możemy odwdzięczyć się im za działania jakie podejmują na co dzień realizując międzynarodowe transporty i umacniając pozycję polskiego transportu w Europie. Drobne kwoty wpłacone na zbiórkę mogą realnie pomóc osobom, dzięki którym każdego dnia mamy na sklepowych półkach nasze ulubione produkty – dodaje Damian Misiek, prezes Done! Deliveries.

Rodziny potrzebujące wsparcia mogą wypełniać formularz na stronie Done! Deliveries. Działania pomocowe będą realizowane na bieżąco, według kolejności zgłoszeń. Podsumowania i raporty będą zamieszczane na stronie programu: pomagamy.donedeliveries.com.

Przeczytaj także:

Zapisz się na newsletter Goldenline
i otrzymaj dostęp do raportu:
People Trends 2026

Oferta HRlink i Goldenline

Skorzystaj z synergii i rekrutuj jeszcze skuteczniej