Najbardziej Pożądany Pracodawca: postaw na zaufanie i stabilność

Co trzeci specjalista odrzuci ofertę współpracy, jeśli wizerunek pracodawcy nie będzie spełniał jego oczekiwań – wynika z badania Najbardziej Pożądany Pracodawca 2021 przygotowanego przez Antal

Wizerunek dobrego i pożądanego pracodawcy jest cenny, ponieważ pozwala nie tylko pozyskiwać najlepsze talenty, ale także obniżyć koszty spowodowane rotacją pracowników oraz te związane z procesem rekrutacji. Ponad 1/4 firm wskazała, że w ich organizacji wymiar elastycznego czasu pracy jest niski – pracownik może spędzać mniej niż połowę czasu pracy w domu. Brak możliwości pracy zdalnej został wskazany przez 5% organizacji, natomiast prawie 1/4 wskazała, że w ich organizacjach wymiar elastycznego czasu pracy jest inny.

Ku kulturze zaufania

Jeżeli chodzi o model pracy to większość firm wdraża schemat 2 na 3, co oznacza, że zależnie od organizacji pracuje się 2 dni w domu, a 3 w biurze albo odwrotnie. Część przedsiębiorstw w ogóle nie wyznacza stałego miejsca pracy, można pracować wyłącznie zdalnie. Choć wielu liderów chciałoby pracować face to face to jednak pracownicy cenią sobie możliwość pracy poza biurem. Chociażby zaoszczędzony czas na dojazdy czy możliwość wykonywania pracy niezależnie od miejsca. Już teraz wiele firm technologicznych zadeklarowało, że praca z domu stała się normą i nie planują powrotu do biur. Wielkim trendem w 2022 r. będą lepsze, wirtualne narzędzia, które umożliwią pracę zdalną i pojawienie się metawszechświatu — co przekształci definicję pracy hybrydowej, a także onboardingu, szkoleń i spotkań – komentuje Sandra Zborowska, Team Leader Antal, IT Services.

Dla pracodawców ważnym aspektem powinno być przejście z kultury obecności do kultury zaufania.  Element pracy zdalnej i zaufania do pracowników tak naprawdę będzie miał dużo więcej wymiarów. Work-life balance przemienia się w work-life intergration. Koncepcje te to dwa różne podejścia do sposobu łączenia lub oddzielania życia zawodowego od życia prywatnego. biorąc pod uwagę rozwój zdalnych i hybrydowych miejsc pracy, wydaje się, że trudniej jest oddzielić życie zawodowe od życia osobistego.

Siła bezpieczeństwa i stabilności

Najczęściej wybieranym argumentem opowiadającym się za tym, że dana organizacja została oceniona jako Najbardziej Pożądany Pracodawca jest stabilność biznesowa firmy (71%). W hierarchii kolejno wymienianych elementów cenionych przez kandydatów są:

  • możliwość rozwoju zawodowego (68%),
  • przyjazne środowisko pracy (63%)
  • oraz oferowane wynagrodzenia (58%).

Dla więcej niż co trzeciego badanego wartościowa jest czytelna i przejrzysta polityka HR oraz wysoki poziom kompetencji w aspekcie zarządzania projektem (oba po 34% wskazań). Najmniej badanych wskazało opinie w Internecie i w mediach (22%) jako argument opowiadający się za byciem Najbardziej Pożądanym Pracodawcą.

Pracodawcy powinni tworzyć kulturę organizacyjną w firmie w taki sposób, aby człowiek, który w niej pracuje, nie był jedynie traktowany jak siła robocza, ale jak jej obywatel. Jeśli środowisko pracy nie jest dobre lub pracownicy nie są zadowoleni ze swojej roli w firmie, widać to w ich pracy i treściach generowanych przez tę osobę w sieci. Ważne jest także hasło „nowoczesność” i podążanie za aktualnymi trendami rynkowymi. To one będą znaczące dla wizerunku pracodawcy w 2022 r. Dodatkowo liczyć się będą empatia, wzrost znaczenia ekonomii społecznej i postawienie człowieka w centrum uwagi – komentuje Michał Borkowski, Sector Manager Antal, Finance & Accountancy.

Goldenline jest jednym z partnerów badania Najbardziej Pożądany Pracodawca 2021.

Przeczytaj także:

Zapisz się na newsletter Goldenline
i otrzymaj dostęp do raportu:
People Trends 2026

Oferta HRlink i Goldenline

Skorzystaj z synergii i rekrutuj jeszcze skuteczniej