Z Wedlem słodko i… na sportowo

Międzynarodowy Dzień Sportu, który przypada 6 kwietnia, to doskonała okazja, by wykorzystać wiosenny przypływ energii i podjąć aktywność fizyczną. Wedel od lat zachęca do dbałości o dobrą kondycję swoich pracowników

Od siedemnastu lat uczestnicy Biegu Wedla przemierzają Park Skaryszewski, sąsiadujący z fabryką czekolady. Na starcie co roku chętnie stawia się liczna reprezentacja firmy. Wydarzenie zdążyło na stałe wpisać się w sportowy kalendarz Warszawy, a dodatkowo, od dwóch ostatnich edycji można było przyłączyć się do niego także wirtualnie, z dowolnego miejsca Polski.

Bieg Wedla jest doskonałą okazją do rozpoczęcia swojej przygody sportowej lub podjęcia kolejnego wyzwania w corocznym kalendarzu biegowym. Wydarzenie kierujemy do wszystkich: tych bardziej zaprawionych i tych początkujących, zapraszamy, zarówno dorosłych, jak i dzieci – różnorodny skład, tak jak nasza wedlowska załoga. Chcemy ponadto pokazać, że rodzinne bieganie to nie tylko korzyść dla zdrowia, ale i mnóstwo frajdy – podkreśla Aleksandra Kusz vel Sobczuk, Kierowniczka Komunikacji Korporacyjnej firmy Wedel.

Rywal inspiruje

Firmowe tradycje Wedla w tej dziedzinie sięgają dużo dalej, bo czasów ówczesnych założycieli firmy. Ponad dziewięćdziesiąt lat temu grupa pracowników z ówczesnego działu ekspedycji wyszła z propozycją wspólnych ćwiczeń i tak narodził się Klub Sportowy Rywal, którego nazwa miała wyrażać ducha szlachetnej rywalizacji. Wedlowa ekipa rozrastała się i rozwijała, a szczególnie prężnie działały m.in. sekcje pływacka, wioślarska i piłki nożnej.    

źródło: materiały prasowe firmy Wedel

Własne drużyny sportowe to dla pracowników chyba najlepsza forma motywacji do regularnej, zespołowej aktywności fizycznej. Dawni członkowie klubu Rywal dobrze radzili sobie w sporcie wyczynowym, trenował u nas m.in. jeden z zapaśniczych mistrzów Polski. Mając w pamięci ciekawą historię i sukcesy KS Rywal, wspieramy jego reaktywację, zachęcając do udziału w treningach i inicjatywach sportowych wszystkich pracowników – mówi Aleksandra Kusz vel Sobczuk.  

Przy wsparciu firmy, finansującej drużynowe treningi, KS Rywal ponownie rozwija sportowego ducha wśród załogi. Wspólne ćwiczenia jednoczą amatorów piłki nożnej, jazdy na rowerze, żeglarstwa, biegów, badmintona, tenisa ziemnego oraz siatkówki halowej i plażowej. Zróżnicowanie preferowanych aktywności to kolejny przykład różnorodności załogi Wedla tak kiedyś, jak i dziś. Dawną i obecną historię klubu łączy też fakt reprezentowania firmy w zawodach, m.in. Biznesowych Rozgrywkach Piłkarskich, a także swoją pasję popularyzuje wśród innych, m.in. organizując firmowe rozgrywki Lotte Wedel Tennis Club.

W odpowiedzi na potrzeby naszych pracowników, uruchomiliśmy wewnętrzną platformę Workmile. Jedną z jej funkcjonalności, poza kafeterią benefitów, jest tworzenie przestrzeni do wspólnych aktywności i dzielenia się pasjami. To tam poszczególne drużyny promują swoje działania oraz informują o planach i osiągnięciach. Poza ogólnofirmowymi wyzwaniami sportowymi, pracownicy różnych działów biorą udział we wspólnych, inicjowanych oddolnie , treningach i wyzwaniach pomiędzy zespołami, które motywują się wzajemnie w rywalizacji o najdłuższy dystans czy najlepszy wynik – dodaje Kusz vel Sobczuk.

170% normy na 170-lecie

Sportowe zacięcie Wedla otrzymały także wyjątkową oprawę przy okazji zeszłorocznego jubileuszu 170-lecia firmy. Elementem rocznicowych obchodów była XVI edycja Biegu Wedla, pracownicy firmy mogli też wziąć udział w wycieczkach rowerowych, którymi uświetniono 90-lecie powstania KS Rywal.

Jubileusz motywował również do długofalowej aktywności fizycznej. Służyła temu akcja sportowo-charytatywna “170% normy”, w której pracownicy starali się wspólnymi siłami pokonać jak największy dystans kilometrowy. Przemierzyli łącznie 330 000 km, a w ramach docenienia ich wysiłku firma przekazała 30 000 zł w formie darowizny na rzecz Fundacji Śląskie Hospicjum dla Dzieci „Świetlikowo” z Tychów. Pracownicy mieli wpływ na wybór celu, na jaki przekazano wsparcie – mogli zgłaszać lokalne organizacje oraz zagłosować na najbliższą swojemu sercu inicjatywę. 

Wspólne treningi doskonale wpisują się w wartości firmowej kultury organizacyjnej, m.in. Czuję radość z pracy i w pracy. Dla dodatkowej motywacji w trakcie wyzwania „170% normy”, chcieliśmy jeszcze bardziej wyeksponować element integracji naszych koleżanek i kolegów w dążeniu do osiągnięcia wspólnego celu. Dlatego wyznaczyliśmy próg, po przekroczeniu którego zobowiązaliśmy się wesprzeć zgłoszoną i wybraną przez pracowników placówkę. W ten sposób przemierzone kilometry stały się nie tylko korzyścią zdrowotną dla naszej załogi, ale też realnym wsparciem dla śląskiego hospicjum dla dzieci – podsumowuje Aleksandra Kusz vel Sobczuk.

Przeczytaj także:

Zapisz się na newsletter Goldenline
i otrzymaj dostęp do raportu:
People Trends 2026

Oferta HRlink i Goldenline

Skorzystaj z synergii i rekrutuj jeszcze skuteczniej