Rynek pracy a wojna na Ukrainie

Trudności z obsadzeniem wolnych miejsc pracy pojawiają się w wielu profesjach, m.in. logistyce, produkcji, budownictwie, gastronomii czy hotelarstwie. Żeby zwiększyć szanse na znalezienie odpowiednich kandydatów, pracodawcy deklarują gotowość do zatrudniania uchodźców

W 2022 roku, pomimo trwającego konfliktu zbrojnego na Ukrainie, można spodziewać się utrzymania pozytywnych tendencji na rynku pracy – wynika z najnowszego opracowania HRK „Polski rynek pracy w 2022 roku a wojna na Ukrainie”. Z rozmów specjalistów ds. rekrutacji HRK z pracodawcami wynika, że zdecydowana większość pracodawców zamierza rozbudowywać zespoły, a nie zwalniać.

W Polsce od dawana zatrudniane są osoby z Ukrainy, więc otwartość ze strony pracodawców jest duża, tym bardziej teraz, kiedy każda z organizacji stara się pomóc, stwarzając im warunki do normalnego funkcjonowania na terenie Polski. Można powiedzieć bardzo ogólnie, że obywatele Ukrainy będą mogli znaleźć zatrudnienie w różnych sektorach przemysłu, usług na terenie naszego kraju. Trzeba jednak mieć pełną świadomość, że są to w chwili obecnej w większości kobiety, które wcześniej były aktywne zawodowo lub takie, które nie mają żadnych doświadczeń zawodowych. Firmy produkcyjne, w których są działy montażu ręcznego i wymagana jest duża precyzja od zawsze stawiały na kobiety. Bez względu na postępujący proces automatyzacji będą czynności, w których zastąpienie człowieka nie będzie możliwe – mówi Anna Wygaś, regional manager oddziału HRK w Katowicach.

Gdzie brakuje ludzi?

Szansy na znalezienie zatrudnienia obywatele Ukrainy mogą upatrywać szczególnie w zawodach deficytowych na polskim rynku. Są to zawody, w których zapotrzebowanie na pracowników jest największe, ale podaż pracowników posiadających odpowiednie kwalifikacje jest niewielka. Coraz powszechniejsze zatrudnianie cudzoziemców na polskim rynku pracy dotychczas nie zaspokajało rosnących potrzeb organizacji. To może się zmienić w związku z napływem do Polski obywateli Ukrainy, którzy będą poszukiwać legalnej pracy zarobkowej. Analizując dane ogólnopolskie opublikowane w raporcie „Barometr zawodów 2022” można wskazać kilkadziesiąt profesji, w których mogliby pracować obywatele ukraińscy. Według badania największe niedobory kadrowe odczuwają branże: budowlana, medyczno-opiekuńcza, produkcyjna, TSL oraz samochodowa, edukacyjna, spożywczo-gastronomiczna, a także finansowa.

Sprawdź inicjatywy polskich firm i organizacji w ramach akcji HR wspiera Ukrainę >>>

Choć sektor handlowy nie został wskazany w opracowaniu jako obszar, który zmaga się z deficytami pracowniczymi, to z całą pewnością również tam obywatele Ukrainy będą mogli szukać zatrudnienia. Z danych GUS za 2021 rok wynika, że w Polsce pracownicy sprzedaży w sklepach byli jednymi z najczęściej poszukiwanych przez pracodawców. Podobnie jak pracownicy szeroko rozumianej branży turystycznej. Ubiegły rok upłynął pracodawcom sektora HoReCa (hotele, restauracje, cateringi/ kawiarnie) na nieustannym kompletowaniu zespołów pracowników. Jeśli osoby z Ukrainy będą zainteresowane podjęciem pracy w tym sektorze już wkrótce mogą zgłaszać się na pierwsze oferty pracy – sezon turystyczny rozpoczyna się wiosną.

Branże, gdzie zapotrzebowania na osoby z Ukrainy będzie duże, to między innymi sektor produkcyjny, branża logistyczna, transportowa, budowlana, HORECA, sektor medyczny/ kosmetyczny oraz usługi porządkowe i opieki nad starszymi osobami. Stanowiska, na które mogą aplikować związane będą najczęściej z obsługą w szeroko pojętym sektorze usługowym, wsparciem administracyjnym, montażem produkcyjnym czy wykonywaniem prostych prac rzemieślniczych – komentuje Anna Wygaś.

Więcej informacji o analizie HRK można znaleźć tutaj.

Przeczytaj także:

Zapisz się na newsletter Goldenline
i otrzymaj dostęp do raportu:
People Trends 2026

Oferta HRlink i Goldenline

Skorzystaj z synergii i rekrutuj jeszcze skuteczniej