Sukces po polsku… jak Robert Lewandowski

Rodzina, zarobki, eksperckość – to tylko kilka z synonimów sukcesu postrzeganych przez Polaków

Według badanych przez LiveCareer, poza wysokimi zarobkami (65% ankietowanych uważa je za wyznacznik sukcesu), o sukcesie w życiu zawodowym świadczą przede wszystkim: bycie ekspertem w dowolnej dziedzinie (80% wskazań), posiadanie stabilnej pracy (79%), wykonywanie społecznie użytecznej pracy, czyli w uproszczeniu pomaganie innym (75%), a także prestiż i uznanie (74%). Za najmniej ważną respondenci uznali sławę — tylko 51% z nich sądzi, że świadczy ona o osiągnięciu sukcesu. Jeśli chodzi o pieniądze, to 39% badanych, którzy za wyznacznik sukcesu uznali wysokie zarobki, musiałoby zarabiać co najmniej od 101 000 do 300 000 zł netto rocznie, żeby uznało siebie za ludzi sukcesu.

Sukces to bardzo szerokie, abstrakcyjne i subiektywne pojęcie. Dla każdego może oznaczać coś zupełnie innego. Uważam jednak, że warto przyglądać się, co różne osoby uznają za warunek do odniesienia sukcesu w życiu. Nie bez powodu sieć i media społecznościowe zalane są artykułami o nawykach ludzi sukcesu i często skupiają się na miliarderach oraz uprzywilejowanym 1% populacji. Dla większości ludzi ten styl życia jest jednak trudno osiągalny, a poza tym niekoniecznie stanowi drogę do szczęścia, spełnienia i satysfakcji — komentuje Małgorzata Sury, autorka badania i ekspertka ds. kariery serwisu LiveCareer.pl.

Poczucie osiągnięcia sukcesu nie wiąże się oczywiście jedynie z udaną karierą. Dla wielu Polaków życie prywatne również jest polem do realizacji marzeń i celów. Większość badanych (87%) zgodziła się ze stwierdzeniem: „zadowolenie i satysfakcja z codziennego życia świadczą o osiągnięciu sukcesu”. Dla 76% ankietowanych o osiągnięciu sukcesu świadczy posiadanie rodziny. Co interesujące, uważa tak więcej mężczyzn (79%) niż kobiet (75%). Ze stwierdzeniem „ukończenie studiów jest oznaką sukcesu” zgodziło się 61% respondentów badania, w tym 64% kobiet i 58% mężczyzn.

Dla Polaków sukces wcale nie wiąże się z oszałamiającą karierą i wysokimi zarobkami. Wielu badanych ceni bardziej wartości związane z codziennością, osobistymi marzeniami czy spełnieniem w życiu prywatnym. To podważa obraz człowieka sukcesu, jako bogacza w przeszkolonej willi za grube miliony — mówi Żaneta Spadło, ekspertka ds. kariery serwisu LiveCareer.pl.

Nie zmienia to jednak faktu, że wiele osób ma właśnie takie wyobrażenie. Respondenci poproszeni o podanie przykładu człowieka, który odniósł sukces, wskazywali bowiem m.in. Roberta Lewandowskiego (32 razy), Elona Muska (15 razy), Billa Gatesa (13 razy), Cristiano Ronaldo (7 razy), Andrzeja Dudę (5 razy), Adama Małysza (5 razy), Jana Pawła II (4 razy) oraz Jeffa Bezosa (2 razy).

Przeczytaj także:

Zapisz się na newsletter Goldenline
i otrzymaj dostęp do raportu:
People Trends 2026

Oferta HRlink i Goldenline

Skorzystaj z synergii i rekrutuj jeszcze skuteczniej