Rekrutacyjne wyzwania przed branżą TSL

Zapotrzebowanie na pracowników transportu i logistyki do tej pory rosło. Jednak obecna sytuacja na Ukrainie zmienia funkcjonowanie wielu firm. Jakie wyzwania rekrutacyjne stoją przed branżą TSL? Znamy przewidywania rynku

Branża TSL przed kolejnym wyzwaniem

Na transporcie i logistyce spoczywa odpowiedzialność za zachowanie ciągłości łańcucha dostaw. Branża TSL wyszła obronną ręką z pandemii, a zapotrzebowanie na pracowników od wielu miesięcy niezmiennie rosło. Jak będzie w najbliższych tygodniach? Mimo początkowych trudności podczas pandemii, firmy z sektora transportu, spedycji i logistyki zdały ten trudny test i finalnie obroniły się przed negatywnymi skutkami pandemii koronawirusa. Teraz przychodzi im mierzyć się z pierwszymi skutkami działań wojennych prowadzonych na Ukrainie. Czy branża TSL ponownie wyhamuje?

Dziś, w obliczu wojny na Ukrainie, pracodawcy nadal rekrutują. Na początku pandemii firmy wstrzymały procesy rekrutacyjne, natomiast teraz są one jedynie chwilowo przesuwane w czasie. Wiele organizacji wyciągnęło cenne wnioski z pandemicznej lekcji i obecnie, choć sytuacja jest zupełnie inna niż dwa lata temu, racjonalnie podchodzą do kontynuacji planów dotyczących wzrostu zatrudnienia – mówi Marika Stasinowska, Executive Manager w HRK Procurement and Logistics.

Trudności rekrutacyjne w branży transportu i logistyki

Mimo wielu ofert pracy w branży, znalezienie odpowiedniego kandydata nie jest łatwym zadaniem. – Jeśli mówimy o pozycjach specjalistycznych w całym łańcuchu dostaw i zakupów, to pierwszą trudnością w tych rekrutacjach jest brak aplikacji na opublikowane ogłoszenia. Poza tym, nawet jeśli metodą poszukiwań bezpośrednich uda się dotrzeć do odpowiednich kandydatów, to trudno nakłonić ich do udziału w procesie – komentuje Marika Stasinowska, ekspertka HRK.

Prognozy dotyczące rekrutacji w logistyce i transporcie

Coraz bardziej istotną rolę w organizacji zaczynają odgrywać kupcy pośredni. Jak zauważa Marika Stasinowska, wraz z początkiem roku znacznie wzrosła liczba rekrutacji na te stanowiska. Organizacje mają coraz większą świadomość, że w ich strukturach takie stanowiska powinny się znaleźć. Z drugiej strony stanowiska te charakteryzuje spora rotacja, a co za tym idzie, nieustannie przybywa nowych wakatów. Zapotrzebowanie na kupców różni się w zależności od kategorii, w której się specjalizują.. Zdaniem ekspertki HRK, nieustannie na topie są również rekrutacje dotyczące stanowisk Key Account Managerów.

Brak kandydatów do pracy w branży TSL

Miejsca pracy czekają, a rąk do pracy brakuje. Tak w dużym uproszczeniu można podsumować obecną sytuację w branży TSL. To z czym obecnie muszą mierzyć się pracodawcy i rekruterzy to spowolnienie czasu trwania procesów rekrutacyjnych. Wielu kandydatów, którzy jeszcze przed wybuchem konfliktu zbrojnego na Ukrainie, otrzymali oferty zatrudnienia i byli zdecydowani je przyjąć, z dnia na dzień zmieniło swoje decyzje.

Pracodawcy z branży TSL poszukują handlowców do współpracy z klientami w zakresie łańcucha dostaw. Tych wakatów do obsadzenia jest naprawdę sporo, a kandydaci otwarcie komunikują, że w związku z sytuacją na Ukrainie, nie są otwarci na zmiany zawodowe w obawie o to, co może wydarzyć się w kolejnych tygodniach, czy miesiącach. I to jest trudna sytuacja dla obu stron – podkreśla Marika Stasinowska, ekspertka HRK.

Dodatkowo, jak zauważa ekspertka, zdarzenia na Ukrainie mają ogromny wpływ na wiele aspektów życia. Zarówno kandydaci, jak i pracodawcy licznie angażują się w kwestie społeczne i pomoc dla Ukrainy, a wiele osób zmieniło priorytety na najbliższy czas.

. prasówka benefity bezpośrednie poszukiwania biznes candidate experience CSR direct search eb employer branding goldenline goldenline.pl hr HRlink human research IT kandydat kariera konferencja konkurs marka pracodawcy nowości nowość ogłoszenia praca pracodawca pracownik prasówka przegląd mediów raport rekrutacja rekruter rozwój rynek pracy scena hr serwis social media trendy trendy hr webinar wizerunek wizerunek firmy wynagrodzenia wyszukiwarka kandydatów zatrudnienie zmiany

Oferta HRlink i Goldenline

Skorzystaj z synergii i rekrutuj jeszcze skuteczniej

Zapisz się na newsletter Goldenline
i otrzymaj dostęp do raportu:
People Trends 2026