HR wspiera Ukrainę: Pozwolenia na pracę i pracownik w wojsku

Wojna na Ukrainie sprawiła, że zespoły HR stanęły przed nowymi wyzwaniami. Paulina Basta, Senior HR Leader z Unit4 i autorka bloga PaulinaBasta.com, podpowiada, co zrobić, gdy nasi pracownicy dostaną powołanie do wojska (w Polsce i na Ukrainie) oraz o czym pamiętać w przypadku kwestii pozwolenia na pracę

Sprawdź inicjatywy polskich firm i organizacji w ramach akcji HR wspiera Ukrainę >>>

Powołanie do wojska

Jak pracownik dostaje powołanie do wojska – w Polsce teraz zdarzają się przypadki powołania na 10 dni, na ćwiczenia. Jak to ogarnąć administracyjnie i o czym warto pamiętać:

Na podstawie przepisów art. 124 Ustawy z 21.11.1967 r. o powszechnym obowiązku obrony, pracodawca udziela pracownikowi powołanemu do odbycia ćwiczeń wojskowych, pełnienia okresowej służby wojskowej lub terytorialnej służby wojskowej rotacyjnie urlopu bezpłatnego na okres trwania tych ćwiczeń lub służby. W czasie trwania urlopu bezpłatnego, pracownik zachowuje wszystkie uprawnienia wynikające ze stosunku pracy, z wyjątkiem prawa do wynagrodzenia.

Pamiętajmy jednak, że zawsze można podjąć decyzję u udzieleniu dodatkowego płatnego urlopu (nieobecność usprawiedliwiona, płatna).
To samo dotyczy poboru do wojska obywateli Ukrainy. Tu procedura jest dokładnie taka sama.

Procedura pobytowa a pozwolenie na pracę

Pamiętajmy, że procedura pobytowa jest czymś innym niż ta dotycząca zezwolenia na pracę. O pobyt ubiega się sam pracownik, na przykład w Urzędzie Wojewódzkim. Z kolei o pozwolenie na pracę ubiega się pracodawca, w odpowiednim Urzędzie (Wojewódzkim, Pracy). Pamiętajmy, że przepisy od końca stycznia są zmienione. To spory plus, bo przez cały proces jesteśmy w stanie przejść znacznie szybciej.
Jeśli zawód człowieka, którego chcecie zatrudnić, jest na liście tzw. zawodów deficytowych:

W takim przypadku pracodawca składa szybkie oświadczenie o powierzeniu pracy w lokalnym urzędzie pracy. Dzięki temu możemy zatrudnić pracownika na 24 miesiące.

  • Przykład 1: Osoba, którą chcemy zatrudnić, już jest w Polsce np. na podstawie ruchu bezwizowego / paszportu biometrycznego. Wtedy zatrudniamy go na podstawie oświadczenia o powierzeniu pracy, a nasz pracownik spokojnie (na osobnym wątku) składa wniosek o kartę pobytu.
  • Przykład 2 (bardziej zawiły, ale praktycznie też prosty): człowiek na Ukrainie pracował w tzw. zawodzie wymagającym wysokich kwalifikacji (tzw. Blue Card), teraz przyjechał do Polski i chce zmienić pracodawcę na polskiego. W takim przypadku można szybko złożyć wniosek o tzw. zezwolenie skonsolidowane (na pobyt i pracę razem), np. wysyłając pocztą wniosek do odpowiedniego urzędu wojewódzkiego. W takiej sytuacji nasz nowy pracownik jest „chroniony” do czasu wydania decyzji. Czekając na nią (decyzję na pobyt i pracę) osoba ta może pracować w oparciu o  oświadczenie o powierzeniu pracy złożone w PUP.

Autorka: Paulina Basta, Senior HR Leader CEE, DACH w Unit4. Prowadzi bloga PaulinaBasta.com.

Przeczytaj także:

Zapisz się na newsletter Goldenline
i otrzymaj dostęp do raportu:
People Trends 2026