HR wspiera Ukrainę

Z Ukrainy do Polski: o czym pamiętać

Informacje rządowe

 • Infolinia Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP dla obywateli polskich oraz posiadaczy Karty Polaka przebywających na Ukrainie: +48 22 523 88 80.
 • Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji RP przygotowało specjalny serwis z informacjami dla osób chcących wjechać z Ukrainy do Polski. Dostęp do niego znajdziecie tutaj. Znajdują się tam m.in. informacje na temat punktów rejestracyjnych na granicach.
 • Przez 24 godziny na dobę dostępna jest infolinia Narodowego Funduszu Zdrowia. Pod numerem 800 190 590 można uzyskać wsparcie dot. świadczeń zdrowotnych udzielanych uchodźcom z Ukrainy. Obsługa odbywa się zarówno w języku ukraińskim jak i polskim, udzielając informacji m.in. Polakom przyjmujących obywateli Ukrainy.

Ulotka informacyjna dla uchodźców >>>

Serwisy i treści, które warto znać

Fundacja Ocalenie przygotowała krótki, praktyczny poradnik dotyczący ewakuacji z Ukrainy. Znajdują się tam konkretne porady w języku polskim, ukraińskim – przeczytaj teraz.

Fundacja Human Doc przygotowała poradnik na temat tego, jak przyjmować niezwykłych gości z Ukrainy.

Ruszą serwisy:

 • Na Goldenline powstała specjalna sekcja z ofertami pracy przyjaznymi dla osób z Ukrainy. Ogłoszenia w języku polskim tłumaczone są automatycznie na język ukraiński.
 • Ukrainya.pl – z informacjami i newsami tworzonymi wspólnie przez redakcję Gazeta.pl we współpracy z redakcją ogólnoukraińskiego „Expressu”. Użytkownicy znajdą w nim zarówno artykuły o bieżącej sytuacji w Ukrainie, jaki i dział z materiałami poradnikowymi dla obywateli tego kraju, którzy uciekli przed wojną do Polski. Wszystkie treści w serwisie publikowane są w języku ukraińskim.
 • UAHelpInfo – z najważniejszymi informacjami dla osób z Ukrainy, które chcą wyruszyć i odnaleźć się w Polsce
 • Ukraina Services – portal z pomocą dla uchodźców. Można na nim zamieścić ogłoszenia np. w takich kategoriach jak pomoc medyczna, noclegi czy transport
 • UA SOS – platforma ułatwiająca niesienie pomocy uchodźcom potrzebującym schronienia
 • #PomagamUkrainie – rządowy portal pomocy i wsparcia na rzecz Ukrainy
 • Baza mieszkań i noclegów dla osób z Ukrainy
 • Dentyści Ukrainie – serwis w ramach którego znajdziesz informacje o udzielanej pomocy stomatologicznej
 • Lekarze dla Ukrainy – celem platformy jest udzielanie pomocy medycznej oraz połączenie specjalistów z potrzebującymi. Wizyty można umawiać takżę za pośrednictwem infolinii w języku ukraińskim i rosyjskim: czynna w godz. 8-16 (pon-pt), tel. 22 357 40 40 oraz w angielskim: czynna w godz. 7-23 (pon-pt) i 8-20 (sob-niedz), tel. 22 357 45 35
 • Wsparcie psychologiczne – skorzystaj z bezpłatnego telefonicznego wsparcia psychologicznego, które oferuje m.in. Mindgram.

Lokalne inicjatywy – sprawdzaj media lokalne

W wielu polskich miastach, miasteczkach i społecznościach odbywają się akcje i inicjatywy, które wspierają lokalnych mieszkańców, którzy pochodzą z Ukrainy, a także pomagają w przygotowaniu się na przyjazd uchodźców. Sprawdzaj swoje lokalne media. Np. w Szczecinie, gdzie siedzibę ma Goldenline, w wiele form wsparcia angażuje się Związek Ukraińców w Polsce – oddział Szczecinie, a Szczecińskie Centrum Profilaktyki Uzależnień uruchomiło darmowe wsparcie psychologiczne dla osób z Ukrainy przebywających w stolicy Pomorza Zachodniego i znających język polski w stopniu komunikatywnym. Chcesz porozmawiać – zadzwoń tel. 501 029 402 lub 501 029 506 umów się na spotkanie ul. J.H. Dąbrowskiego 22-23 w Szczecinie.

Fundacja Nagle Sami uruchamia dodatkowy dyżur na Telefonie Wsparcia pod numerem 800 108 108 w każdy poniedziałek i wtorek między 17.00 a 20.00 będą przyjmowane połączenia od Ukraińców mieszkających w Polsce, którzy potrzebują wsparcia. Konsultanci fundacji będą rozmawiać w języku polskim, ukraińskim i rosyjskim. Będzie można tu otrzymać wsparcie psychologiczne, szczególnie istotne w sytuacji, gdy nasi sąsiedzi czy przyjaciele nie mają z kim porozmawiać, boją się o bliskich, którzy zostali w domu, cierpią po stracie.

Instytut Wolności przygotował specjalne centrum pomocy prawnej i psychologicznej dla obywateli Ukrainy. Można z niego skorzystać za pośrednictwem dedykowanego serwisu HelpUkraine bądź telefonicznie pod numerem +48 22 290 4386.

Prawnicy i prawniczki pomagają

Na Facebooku ruszyła specjalna grupa dla mieszkańców i osób pochodzących z Ukrainy potrzebujących pomocy prawnej. Sprawdź tutaj. Ruszyła także bezpłatna pomoc prawna Forum Przedsiębiorców Polskich dla obywateli Ukrainy i Białorusi pod adresem: telefon/viber: +48734477773, +48518218305, e-mail: pomoc@federacjaprzedsiebiorcow.pl.

Centrum pomocy prawnej i psychologicznej Help Ukraine przygotował także Instytut Wolności. Wsparcie udzielane jest pod numerem telefonu 22 290 4386.

Od 7 marca PwC uruchamia infolinię dla osób z Ukrainy. Na telefony będą czekać nasi eksperci mówiący po ukraińsku. Kontakt: 519 062 099.
Eksperci firmy pomogą w takich obszarach jak:

 • legalizacja pobytu w Polsce;
 • legalizacja prawa do pracy w Polsce;
 • niezbędne kwestie administracyjne (podatki, ubezpieczenie społeczne i zdrowotne);
 • formalności związane z tranzytem do innych krajów UE.

Zainspiruj się

 • Strona 1: powitanie
 • Strona 2: wsparcie organizacji pozarządowych
 • Strona 3: informacje dla osób z Ukrainy i przydatne dla osób przyjeżdżających do Polski z tego kraju oraz Polaków, którzy chcą pomóc uchodźcom
 • Strona 4: Managerze zadbaj o swój rozwój także w tym niełatwym czasie
 • Strona 5: Baza dobrych praktyk firm i organizacji (uporządkowana alfabetycznie)

. prasówka benefity bezpośrednie poszukiwania biznes candidate experience CSR direct search eb employer branding goldenline goldenline.pl hr HRlink human research IT kandydat kariera konferencja konkurs marka pracodawcy nowości nowość ogłoszenia praca pracodawca pracownik prasówka przegląd mediów raport rekrutacja rekruter rozwój rynek pracy scena hr serwis social media trendy trendy hr webinar wizerunek wizerunek firmy wynagrodzenia wyszukiwarka kandydatów zatrudnienie zmiany