10 HR-owych inspiracji: luty 2022 r.

Choć czuć już przedwiośnie, warto podczas lutowych i marcowych wieczorów spojrzeć na wartościowe publikacje, które pomogą nam w inwestycji w ludzi przekładającej się na cele biznesowe. Sprawdź HR-owe inspiracje od Goldenline i odwiedź naszą bazę informacji w ramach akcji #HRwspieraUA

Sprawdź inicjatywy w ramach akcji #HRwspieraUA >>>

Jak radzić sobie z trudnymi sytuacjami?

Konflikt zbrojny u naszego sąsiada, pracownicy z Ukrainy, których bliscy mogą być dotknięci działaniami zbrojnymi. Znaleźliśmy dla Was materiały z bloga HR, które pomogą w tej niełatwej sytuacji:

Wojna to też temat dla HR

Od wczoraj na bieżąco aktualizujemy bazę dobrych praktyk w ramach akcji HR wspiera Ukrainę. Znajdziecie tam wiele cennych inicjatyw firm i organizacji, które realnie wspierają i pomagają. Znacie jakieś inicjatywy – podrzućcie je nam, nawet mailowo na adam.piwek@goldenline.pl

Jak możemy realnie pomagać jako HR?

 • Spotkania z pracownikami
 • Wsparcie psychologiczne
 • Możliwość wypłaty dodatkowego wynagrodzenia czy premii pracownikom z Ukrainy. Doceniamy gest kilku organizacji, które wypłaciły pensje za luty i z góry, za marzec swoim pracownikom i współpracownikom z Ukrainy
 • Zachęcanie do realnej pomocy podczas inicjatyw lokalnych czy zaangażowania się w zbiórki charytatywne
 • Przekazywanie sprawdzonych informacji
 • Wsparcie merytoryczne, doradztwo – nie tylko w kwestiach kadrowo-płacowych, ale np. świadomego korzystania z mediów społecznościowych
 • Przemyślenie, jak biznesowo możemy się włączyć we wsparcie, np. oferując nasze know-how, czas w ramach inicjatyw społecznych, udostępnianie produktów etc.

HR-owe spojrzenie na prasę

 1. Przegląd inspiracji zaczynamy dzisiaj od zimowego wydania MIT Sloan Management Review Polska, którego motywem jest zrównoważony biznes. Podczas lektury polecam szczególnie tekst Joanny Koprowskiej na temat „Niewidzialnych kobiet”, czyli o przyszłości kobiet w obszarze STEM, a także sektorze sztucznej inteligencji.
 2. Najbliższe dni to ostatnia okazja do lektury lutowego wydania Forbes Polska. Jak co miesiąc warto zajrzeć do felietonu prof. Rafała Ohme, który tym razem pisze o pokoleniu okresu przejściowego, które odkrywa i żyje w hybrydowej rzeczywistości. Jak co roku, z lutowym wydaniem papierowym można także znaleźć EB Book 2022 przygotowany przez Annę Macnar. Znajdziemy tam zarówno prezentacje pracodawców, jak i ciekawe teksty na temat przyszłości idealnej pracy oraz materiał Julii Bojanowskiej na temat GIG-erów na pandemicznym rynku pracy.
 3. Tematem przewodnim HR Personel & Zarzadzanie jest kryzys zaangażowania i poszukiwanie rozwiązań, aby wspierać pracowników i managerów w czasie przesilenia. Warto zajrzeć do tekstu Piotra Kolmasa z Grupy YAK o odbudowywaniu zaangażowania pracowników. Polecam także materiał istotny dla każdego lidera. Katarzyna Dąbrowska pisze o tym, jak wspierać menedżerów w trudnych chwilach w organizacji.
 4. Temat samoedukacji i rozwoju to z kolei zagadnienie poruszane w lutowym numerze Personelu Plus. Z tekstu Katarzyny Tatarkiewicz dowiemy się o tym, jak poznawać potencjał rozwojowy pracowników, z kolei Anna Muszyńska-Jurków (Payback) wyjaśni nam, na czym polega mentalność rozwoju. Jak wygląda praktyka organizacji uczącej się? Bardzo konkretnie opowiada o tym Marek Jaruzelski (Santander Bank Polska). W tym wydaniu znajdziecie także wywiad Artura Dzięgielewskiego z Moniką Woźnicą (Future Processing) – laureatką I miejsca w konkursie People Innovation. A na weekendowy deser polecam kipiący od konkretów tekst Natalii Bogdan (Jobhouse) na temat Szczęścia w pracy Polaków.

Książki dla HR i EB: zajrzyj koniecznie

5. Inspiracje książkowe rozpoczynam od kolejnej, bo 5 aktualizacji, książki Angeliki Śniegockiej „Rozmowa kwalifikacyjna. To z całą pewnością jedna z najlepszych i dostosowanych do potrzeb kandydatów publikacji na rynku. Krótko, konkretnie i praktycznie omawia wyzwania związane ze wszystkimi etapami procesu szukania nowego zatrudnienia, uwzględniając niemal 100 (a dokładniej 99) pytań, jakie mogą paść podczas procesu. Aktualizacja przynosi także cenne dla kandydatów porady związane z rekrutacją zdalną. Dlaczego każdy rekruter powinien chociaż przejrzeć tą książkę? M.in. po to, aby zdać sobie sprawę, że po drugiej stronie prowadzonych przez nas procesów zawsze są ludzie, którzy niekoniecznie uczestniczą masowo w rozmowach kwalifikacyjnych. (A. Śniegocka, Rozmowa kwalifikacyjna. O czym nie wiedzą kandydaci do pracy, czyli sekrety rekrutujących, Gliwice 2022, wyd. Onepress)

6. Książka Kamila Zielińskiego „Psychoefekty” to pozycja, którą szerzej opisywaliśmy już na Goldenline – przeczytaj materiał już teraz klikając tutaj. Z całą pewnością to jedna z najbardziej przyjaznych publikacji łączących wiedzę psychologiczną z praktyką biznesową. Autor w przystępny sposób, zawsze z podaniem źródeł, opisuje chociażby efekt halo, efekt horoskopowy, konformizm i 47 innych zjawisk, które czy tego chcemy, czy nie – towarzyszą naszej codzienności. Krótkie, trafne i przystępne opisy pomogą zrozumieć te mechanizmy każdemu czytelnikowi (K. Zieliński, Psychoefekty. 50 zjawisk psychologicznych, które wpływają na Twoje życie, Gliwice 2021, wyd. Helion)

7. To chyba moje największe pozytywne zaskoczenie tego zestawienia. O zarządzaniu zespołem napisano już wiele. Jednak nikt tak jak Jurgen Appelo w praktyczny sposób nie pokazuje, co zrobić, by motywować przeróżne zespoły do pracy. Książka „Zarządzanie szczęśliwym zespołem” kipi od tipów, porad, konkretnych narzędzi i też przyjazności języka i przekazu. To moim zadaniem jedna z pozycji obowiązkowych, które powinny trafić nie tylko na półki, ale do codziennego wykorzystania przez HR i EB Managerów. Może to być również świetny przewodnik dla managerów pracujących z zespołami rozproszonymi, czy zarządzającymi sieciami sprzedaży, by korzystając z inspiracji, motywować pracowników, aby osiągali zamierzone cele biznesowe… co ważne, z uśmiechem. (J. Appelo, Zarządzanie szczęśliwym zespołem. Gry, narzędzia i praktyki, które zmotywują każdy zespół, Gliwice 2022, wyd. Onepress)

8. Kryzys może być szansą. Doskonale o tym świadczy książka „Kryzys – szansa” przygotowana pod red. Kamili Kruk. To okazja do poznania ponad pół setki historii m.in. o tym, że mobilizacja może pozytywnie zaskakiwać. Wśród współautorów m.in. Maciej Szafrański, Agata Szadyn-Tymicka czy jedna z pionierek myślenia wizualnego w Polsce – Agata Jakuszko-Sobocka (Kryzys – szansa. Jak rozwinąć biznes i siebie w czasach zawieruchy?, pod red. K. Kruk, Warszawa 2021, wyd. OSM Power)

9. Na zakończenie dzisiejszego przeglądu dwie publikacje, dzięki którym bardziej strategicznie spojrzymy na biznesową przyszłość. Mauro F. Guillen szczegółowo opisuje globalne przemiany transformacyjne i nowe trendy, które będą oddziaływać na naszą codzienność (M. F. Guillen, 2030. Jak ścieranie się najwyraźniejszych dzisiejszych trendów przekształci przyszłość wszystkiego, Warszawa 2021, Studio Emka). Nieco dalej idą Zuzanna Skalska i Robert Kołodziej w swojej anglojęzycznej publikacji „Prototyping 2040”. Książka jest podzielona na 4 rozdziały. W każdym z nich odkrywamy w przyjaznej graficznej formie wyzwania związane z takimi obszarami jak przyjazny kapitalizm, aktywna odnowa (active restoration), samokonsumpcji oraz trendu „mniej znaczy więcej”. Ciekawym uzupełnieniem jest także insert zestawiający trendy opisane w książce w perspektywie różnych płaszczyzn oddziaływania. (Z. Skalska, R. Kołodziej, Prototyping 2040. Futures Thinking Book, 2022)

Goldenline inspiruje HR i EB

10. Warto także pamiętać o premierze książki Radka Czahajdy stworzonej wspólnie z niemal przez 60 współautorów Evidence Based HRM. W podlinkowanym tekście znajdziesz kod rabatowy na zakup jej ze zniżką – 30%. W lutym wiele wydarzyło się także na Goldenline. Do 6 marca 2022 r. można jeszcze obejrzeć 3 webinary Zimowej Akademii Marki Pracodawcy, aby uczestniczyć w certyfikacji. W jej ramach przygotowaliśmy EB case studies dla Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom Tęcza z Oławy. W lutym przygotowaliśmy krótkie zestawienie na temat naszej społeczności. Z tekstu Goldenline w liczbach 2021 poznacie najświeższe liczby związane z funkcjonowaniem naszego portalu. 23 lutego odbyła się także premiera raportu People Trends 2026, w ramach którego 20 zaproszonych przez nas ekspertów prognozuje wyzwania, jakie czekają w obszarze People w nadchodzących latach (raport można pobrać scrollując tekst poniżej i uzupełniając formularz). Zachęcam także do lektury najnowszego e-booka Rekrutuj z wizją. Jako Goldenline wspieramy wartościowe inicjatywy. Są to m.in. badanie Siła Doceniania 2022, które na koniec marca podsumuje także konferencja, Bieg Firmowy czy firmowy Rajd Rowerowy, które są dobrymi okazjami do budowania sportowego ducha w naszych organizacjach. Warto także pomyśleć o udziale w Szkole Liderów Zdalnej Transformacji, w której na hasło Goldenline obowiązuje zniżka.

Przeczytaj także:

. prasówka benefity bezpośrednie poszukiwania biznes candidate experience CSR direct search eb employer branding goldenline goldenline.pl hr HRlink human research IT kandydat kariera konferencja konkurs marka pracodawcy nowości nowość ogłoszenia praca pracodawca pracownik prasówka przegląd mediów raport rekrutacja rekruter rozwój rynek pracy scena hr serwis social media trendy trendy hr webinar wizerunek wizerunek firmy wynagrodzenia wyszukiwarka kandydatów zatrudnienie zmiany

Zapisz się na newsletter Goldenline
i otrzymaj dostęp do raportu:
People Trends 2026

Oferta HRlink i Goldenline

Skorzystaj z synergii i rekrutuj jeszcze skuteczniej

Przygotował: Adam Piwek