Płace w IT z europejską konkurencją

O polskich specjalistów współpracujących z firmami w modelu B2B coraz mocniej zabiegają firmy z zagranicy, które oferują europejskie stawki – wynika z raportu płacowego Hays Technology dla rynku IT Contracting

Chociaż na początku roku 2022 sytuacja epidemiczna nie wygląda szczególnie optymistycznie, to określenie „czasy postpandemiczne” na dobre weszło do słownika biznesu. Z pewnością jest to wyrażenie pasujące do rynku pracy IT, na którym śladów pandemii od dawna nie widać. Biznes w wielu aspektach bardzo się zmienił, a wpompowane w gospodarkę europejską setki miliardów euro podtrzymały czy wręcz pobudziły koniunkturę w pewnych obszarach gospodarczych.

Złoty czas dla IT

Jak zauważa Arkadiusz Wargin, Dyrektor odpowiedzialny za dywizję IT Contracting w Hays Technology, branże nowych technologii są niezaprzeczalnym beneficjentem zaistniałej sytuacji. Choć mogliśmy obserwować wyraźne spowolnienie inwestycji technologicznych na początku pandemii, to po niedługim czasie zauważyliśmy pierwsze oznaki silnego odbicia.

Miniony rok i rozpoczęty już 2022 to dobry czas dla specjalistów branży IT. Nie dość, że rynek stał się bardziej otwarty, dzięki możliwości pracy w pełni zdalnej, która wcześniej nie była powszechnym rozwiązaniem, to dodatkowo popyt na informatyków stale rośnie. W sposób naturalny powoduje to zwiększenie presji płacowej i dalszy wzrost wynagrodzeń specjalistów IT. Dzisiaj, mieszkając w Polsce, mogą bowiem świadczyć swoje usługi zarówno na rynku krajowym, jak i zagranicznym. Dla pracodawców obecnych na tutejszym rynku niejednokrotnie oznacza to konieczność konkurowania z europejskimi stawkami – wyjaśnia Arkadiusz Wargin z Hays.

Wysokie zapotrzebowanie na ekspertów IT znajduje odzwierciedlenie w badaniu Hays Technology, przeprowadzanym na koniec 2021 roku. Specjalizacja IT znajduje się na szczycie listy rekrutacji zaplanowanych przez firmy na rok 2022. Co więcej, rekordowo, bo aż 99 proc. organizacji działających w branży technologicznej planuje rekrutacje na najbliższych dwanaście miesięcy. Mimo że poszukiwania najczęściej będą dotyczyć pracowników etatowych, to aż 69 proc. firm przewiduje podjęcie współpracy z kontraktorami IT, świadczącymi usługi w ramach umowy B2B.

Brakuje specjalistów

Przy ogromnym – globalnym i lokalnym – niedoborze specjalistów oraz ekspertów IT, dalszy wzrost stawek w 2022 r. jest pewny. Wskazują na to wyniki badania omówionego na łamach Raportu płacowego IT Contracting 2022. Aż 84 proc. firm z branży IT zadeklarowało, że w 2021 wynagrodzenia pracowników wzrosły. Dokładnie tyle samo przewiduje dalsze wzrosty w roku 2022 – najczęściej o więcej niż 5 proc.

Źródło: Raport płacowy 2022 – IT Contracting, Hays Technology.

Szukasz inspiracji ze świata rekrutacji? Zaglądaj na blog HRlink

W kontekście rodzimego rynku pracy jest to scenariusz nieunikniony, biorąc pod uwagę fakt, że polscy specjaliści wciąż zarabiają mniej niż ich koledzy z Europy Zachodniej i Stanów Zjednoczonych. W najbliższym czasie, dla wysoko wynagradzanych kontraktorów IT dodatkową motywacją do zgłaszania się po podwyżki mogą być również nowe przepisy podatkowe, które w wielu przypadkach przyczynią się do obniżki ich dochodów.

Możemy się spodziewać, że potencjalne straty wynikające ze wzrostu opodatkowania skutkować będą wzrostem oczekiwań finansowych kandydatów. Kontraktorzy mogą sobie na to pozwolić, ponieważ na rynku obserwujemy stale powiększający się niedobór specjalistów IT, o których konkurują polskie i zagraniczne firmy. Wprowadzenie nowych przepisów skutkuje również zwiększeniem wśród kontraktorów popytu na usługi doradztwa podatkowego oraz zainteresowania możliwością prowadzenia działalności gospodarczej poza granicami kraju – zauważa Marcin Płoski, Senior Account Manager w Hays Technology.

Nie czekaj aż wyprzedzą Ciebie inni. Zbuduj swoje kompetencje employer brandingowe bezpłatnie. Dołącz już teraz do Zimowej Akademii Marki Pracodawcy Goldenline i HRlink. Śledź także newsy ze świata ZZL odwiedzając regularnie blog HR Goldenline.

Zapisz się na newsletter Goldenline, a otrzymasz bezpłatnie raport

„Human Relations Trends 2025”


Pozyskuj, zatrudniaj oraz wdrażaj pracowników!

Sprawdź nasze narzędzia rekrutacyjne