Scena HR: Zjawiska psychologiczne w procesach rekrutacyjnych

Psychologia odgrywa ważną rolę w procesach rekrutacyjnych. Nowa książka autorstwa Kamila Zielińskiego to idealna pozycja dla tych, którzy pragną zrozumieć mechanizmy ludzkiego postępowania. Kompleksowe objaśnienie zjawisk psychologicznych może pomóc rekruterom w ich codziennej pracy

Mechanizmy ludzkiego postępowania

Procesy psychologiczne i zachowania ludzi w dużej mierze zależą od sytuacji, w której się znajdują. Niewątpliwie procesy rekrutacyjne są dla kandydatów do zatrudnienia ważnym momentem, który może generować wiele określonych zachowań psychologicznych. O co konkretnie chodzi? Książka „PSYCHOefekty. 50 zjawisk psychologicznych, które wpływają na Twoje życie” szczegółowo opisuje zachodzące procesy psychologiczne, a nawet odpowiada na pytanie: dlaczego w danej sytuacji zachowujemy w określony sposób. Ciekawe, prawda?

Mam dla Ciebie zadanie! Weź dwie kostki do gry. Masz? OK! Spróbuj wyrzucić jak najmniejszą sumę oczek.

Ile wyrzuciłeś?

Szczerze? Nieważne. Nie to chciałem sprawdzić.

Czy przed rzutem chuchałeś w trzymane w garści kostki? Tak? A właściwie po co?

Czy to był silny rzut? Raczej nie, prawda? A gdybym poprosił Cię o próbę wyrzucenia jak największej sumy oczek, rzut byłby silniejszy? Tak? A dlaczego?

Opis tych i innych mechanizmów ludzkiego postępowania znajdziesz w książce Kamila Zielińskiego. Badaniem źródeł tego, co naprawdę kieruje naszym myśleniem i działaniem, zajmuje się psychologia. Jej adepci wyodrębnili i opisali wiele powtarzających się praktycznie u każdego z nas reakcji na to, co spotyka nas w życiu. Byłeś świadkiem dziwnego zachowania podczas rekrutacji? Po lekturze dowiesz się – dlaczego.

Szukasz idealnego kandydata do pracy? E-book: Kandydat szyty na miarę pomoże Ci w przygotowaniu efektywnej rekrutacji!

Jakie są efekty postępowania psychospołecznego?

Poznasz 50 efektów psychospołecznego postępowania człowieka, które pojawiają się u Ciebie, u mnie, u naszych znajomych, nauczycieli czy pracodawców – u każdego, kto nie tylko myśli, ale przede wszystkim czuje. Ich poznanie pomoże Ci zrozumieć zarówno samego siebie, jak i ludzi z Twojego otoczenia. Trudne mechanizmy zachodzące w mózgu objaśnione prostym językiem pozwolą m.in. lepiej zrozumieć zachowania kandydatów, biorących udział w rekrutacji.

Zjawiska psychologiczne w życiu i… rekrutacji

Każdy rozdział tej książki opisuje osobny efekt i skonstruowany jest w identyczny sposób. Rozdziały rozpoczynają się od krótkich wstępów, które mają ułatwić Ci doświadczenie opisywanego zjawiska i/lub skłonić do refleksji na jego temat. Następnie przechodzimy do wiedzy. Tu dostaniesz klarowną definicję zjawiska i sprawdzoną teorię evidence based.

Przedostatnia część to zastosowanie praktyczne: „Co to dla mnie oznacza?”, dzięki któremu dowiesz się, jak dane zjawisko może wpływać na Twoje życie i co możesz z tym fantem zrobić. W ostatniej części dostajesz bibliografię – to w celu poszerzenia wiedzy i oddania hołdu ludziom, którzy wykonali kawał pracy naukowej.

Zjawiska psychologiczne opisane przez psychologa i trenera biznesu

Autorem książki jest Kamil Zieliński – psycholog i trener biznesu. Wykładowca w Wyższej Szkole Bankowej w Chorzowie i Katowicach. Wiceprezes Fundacji Future Hero. Zawodowo uczy wykorzystywania psychologii w życiu i biznesie. Ekspert z zakresu psychologii społecznej, komunikacji, perswazji i obrony przed manipulacją. Szczęśliwy mąż i ojciec. Zapalony narciarz, miłośnik psów i słuchacz rapu.


Pozyskuj, zatrudniaj oraz wdrażaj pracowników!

Sprawdź nasze narzędzia rekrutacyjne