10 książek dla HR i EB Managera, które trzeba znać

Jaką książkę sprawić na prezent HR-owcowi? Sprawdź nasz przegląd książek z 2021 roku, które warto przeczytać nie tylko podczas okresu świątecznego.

Bądź Agile. Zwinnie o HR i Employer Brandingu

To jedna z najświeższych pozycji w naszym zestawieniu. Co i jak planować? Jak w praktyce wdrażać agile w zespołach związanych z HR i marką pracodawcy? To tylko niektóre z pytań, na jakie znajdziemy odpowiedź w książce przygotowanej przez Olgę Żółkiewicz, Marcina Olszewskiego i Mateusza Czarneckiego. Zgodnie z założeniami autorów to rzeczywiście pierwszy w Polsce kompleksowy przewodnik po tym, jak zwinnie prowadzić działania nie tylko w obszarze People w organizacjach.

O. Żółkiewicz, M. Olszewski, M. Czarnecki, Bądź agile. Zwinnie o HR i Employer Brandingu, Onepress 2021.

Game Thinking w praktyce

Czy w pracy grać w gry? Czemu nie. Zdecydowanie przez cały proces tworzenia gier na różne, także biznesowe i HR-owe potrzeby, przeprowadzi nas przewodnik przygotowany przez Radka Czahajdę i Marka Janigacza. Sama publikacja jest także stworzona w duchu grywalizacji, więc tym ciekawiej będzie się odkrywać tajemnice gamifikacji i możliwości ich wykorzystania.

R. Czahajda, M. Janigacz, Game Thinking w praktyce. Czego moga nas nauczyć projektanci gier?, Game Thinking Space 2021.

Communication Playbook

Komunikacja to częsty problem… wyzwanie w wielu organizacjach. Bo przecież od wizji zarządu, managerów czy liderów działań do ich wdrożenia i sukcesu długa droga. Jak komunikować się dzieląc pomysłami; w jaki sposób budować i wspierać innowacje poprzez proces wymiany informacji w firmie i zaangażowania pracowników? Odpowiedzi na te i wiele innych gorących dla wielu działów HR, czy PR tematów znajdziemy w książce Urszuli Radzińskiej i Moniki Sońty.

U. Radzińska, M. Sońta, Communication Playbook. Kreowanie kultury innowacji poprzez komunikację, Aude 2021.

Learns

To z pewnością jedna z najbardziej kompleksowych polskich publikacji z obszaru learning & development 2021 roku. Marcin Żółtak zaprasza swoich czytelników w praktyczną podróż, dzięki której stworzymy efektywny system uczenia się w miejscu pracy. Czy szkolenia nie działają? Co zrobić, żeby uczenie się nie było elementem rutyny ale DNA organizacji? Sprawdź już teraz podczas lektury Learns.

M. Żółtak, Learns. Stwórz efektywny system uczenia się w miejscu pracy, MT Biznes 2021.

Lider wystarczająco dobry

Spójność to najpełniejsza forma autentyczności lidera. Jakie są pułapki informacji zwrotnej? Dlaczego przywództwo smakuje lepiej, kiedy dzielimy się nim z innymi? To zdecydowanie jedna z najważniejszych książek dla każdego managera i lidera 2021 roku. Psycholog i socjolog organizacji dr Piotr Prokopowicz i Sebastian Drzewiecki – strateg zarządzania i doświadczony lider, mentor i menedżer przygotowali książkę z jednej strony praktyczną, z drugiej opartą na wielu współczesnych dylematach managerskich. Szukasz prezentu dla szefa? To wybór w dziesiątkę.

P. Prokopowicz, S. Drzewiecki, Lider wystarczająco dobry. 12 lekcji autentycznego przywództwa na czasy niepewności, Onepress 2021.

Rekrutacja oparta na kompetencjach

Agnieszka Ciećwierz po publikacji dla kandydatów przygotowała teraz praktyczny przewodnik dla rekruterów. Rekrutacja z całą pewnością będzie jednym z największych wyzwań 2022 roku, a wykorzystanie badania kompetencji pomoże nam w zwiększeniu jej efektywności i dopasowania do naszych potrzeb. Jak odnajdywać pracownika, jakiego potrzebujemy? Co zrobić, aby odkrywać potencjał przyszłych pracowników z klasą, kulturą i… w sposób autentycznie wspierający proces pozyskiwania nowej osoby do organizacji? Przekonaj się podczas lektury najnowszej książki Agnieszki Ciećwierz.

A. Ciećwierz, Rekrutacja oparta na kompetencjach. Znajdź i rozwijaj idealnego pracownika, Onepress 2021.

Super Source Me

Zanim będziemy odkrywać potencjał kandydatów coraz częściej musimy ich odszukać. Super Source Me to dzisiaj najlepszy, na dodatek polskojęzyczny, przewodnik po sourcingu kandydatów nie tylko IT. Kasia Tang i Karolina Latus pokazują w przyjaznej i prostej formie, jak krok po kroku nie tylko szukać kandydatów różnymi narzędziami, czy technikami. Pokazują w praktyce różne techniki sourcingowe i ich praktyczne zastosowanie. Z tą książką z pewnością znajdziesz kandydata, chyba, że ten idealny nie istnieje;)

K. Tang, K. Latus, Super Source Me. Podręcznik rekrutera z ćwiczeniami, Super Source Books 2021.

Technologiczne magnolie

Książka Dominiki Bettman i Pawła Oksanowicza to książka, którą powinien znać każdy HR-owiec, czy ekspert marki pracodawcy. To swoisty przewodnik po technologiach ale także po wyzwaniach, jakie czekają pracowników, firmy i przywództwo w czasie postępującej cyfryzacji. Książkę uzupełniają komentarze ekspertów związane z omawianymi zagadnieniami. Dobra pozycja dla każdego, dla kogo transformacja cyfrowa to nie hasło – tylko rzeczywistość.

D. Bettman, P. Oksanowicz, Technologiczne magnolie. Gdy większość z nas uwierzy że dzięki technologiom zmienimy świat na lepsze, PWN 2021.

Wiek paradoksów

Zmieniając firmę i ludzi nie ma chyba lepszego polskojęzycznego przewodnika po świecie technologii i trendów niż tegoroczna książka Natalii Hatalskiej. Na ponad 300 stronach odkryjemy wyzwania przed którymi stajemy teraz, ale także te, które mogą nas spotkać za kilka czy nawet kilkanaście lat. Na pewno to książka szczególnie istotna dla tych, którzy tworzą kilkuletnie strategie – niezależnie od obszaru. Polecam uwagę także sekcję do dalszych przemyśleń, gdzie znajdziemy inne publikacje, dzięki którym możemy jeszcze bardziej poszerzyć nasze horyzonty.

N. Hatalska, Wiek paradoksów. Czy technologia nas ocali?, Znak 2021.

Weź sobie tę pracę

Prowadząc działania rekrutacyjne, warto zawsze patrzeć na drugą stronę. Książka Piotra Borwina to z całą pewnością jedna z nowszych i bardziej kompleksowych publikacji o nowoczesnym szukaniu dobrego pracodawcy. Sporo w niej konkretnych tipów ale także zadań, które potencjalnego kandydata do pracy mają przybliżyć do osiągnięcia jego celu. Dlaczego na rozmowach warto unikać „ale”? Przekonajcie się już sami.

P. Borwin, Weź sobie tę pracę. Praca na miarę Twojego potencjału w 2 tygodnie. Bezkompromisowy przewodnik od A do Z po świadomej karierze, Humanatura 2021.

Zajrzyj po więcej inspiracji na blog HR Goldenline i blog HRlink.

Książki poleca Adam Piwek z zespołu Goldenline i HRlink.

Przegląd na 15 grudnia 2021 r. Kolejność prezentacji książek zgodnie z ich tytułem, alfabetycznie

Zapisz się na newsletter Goldenline, a otrzymasz bezpłatnie raport

„Human Relations Trends 2025”


Pozyskuj, zatrudniaj oraz wdrażaj pracowników!

Sprawdź nasze narzędzia rekrutacyjne