Wigilia firmowa – 5 pomysłów na zorganizowanie świątecznego spotkania

Jak zorganizować wigilię firmową? W czasach pandemii koronawirusa organizacja świątecznego spotkania ze współpracownikami jest trudniejsza, dlatego postanowiliśmy zebrać najciekawsze pomysły na realizację wigilii firmowej! Oto 5 sposobów na udane bożonarodzeniowe spotkanie z członkami danej organizacji.

Jak zorganizować wigilię firmową?

Boże Narodzenie zbliża się wielkimi krokami. Świąteczna atmosfera panuje również w firmie, a organizacja spotkania wigilijnego ze współpracownikami stała się tradycją wielu pracodawców. Jak zorganizować wigilię firmową i podziękować zatrudnionym za ich trud włożony w budowanie zgranej organizacji? Pracowników należy doceniać przez cały rok, jednak okres świąteczny to idealny moment na podsumowania i wręczenie drobnych upominków czy premii świątecznej. Przebieg spotkania wigilijnego zależy od kilku ważnych czynników. Na organizację tego wydarzenia wpływ ma między innymi:

  • Liczba pracowników
  • Charakter zakładu pracy
  • Miejsce wykonywania obowiązków zawodowych
  • Indywidulane preferencje zarządu

Oprócz tych kwestii, przed specjalistami HR pojawiło się jeszcze jedno wyzwanie – organizacja wigilii firmowej w dobie pandemii COVID-19. Sytuacja związana z koronawirusem sprawiła, że wiele dużych organizacji musiało zrezygnować ze spotkania świątecznego, aby nie narażać swoich pracowników na zachorowanie.

Wigilia firmowa w dobie pandemii koronawirusa

Pandemia koronawirusa wymusiła wiele zmian na rynku pracy, jednak dzięki rozwiniętej technologii i powszechnemu dostępowi do internetu można poradzić sobie w obecnych warunkach. Wigilia firmowa online to teraz powszechne zjawisko w branży HR, które znajduje swoich zwolenników w wielu przedsiębiorstwach. Takie rozwiązanie pomaga poczuć świąteczną atmosferę nawet tam, gdzie spotkanie „na żywo” jest niemożliwe.

Szukasz zatrudnienia? Najlepsze oferty pracy znajdziesz na GoldenLine!

Wigilia firmowa w trybie online

W związku z wprowadzanymi obostrzeniami i określonym limitem osób w danym pomieszczeniu, firmy zatrudniające sporą liczbę pracowników nie decydują się na spotkanie w biurze czy w wynajętym lokalu. Również organizacje umożliwiające pracę zdalną, które zatrudniają specjalistów z różnych zakątków kraju nie mają warunków by zebrać wszystkich pracowników w jednym miejscu, w związku z czym decydują się na wigilijne spotkanie online.

5 pomysłów na organizację spotkania świątecznego z pracownikami

Jak zorganizować wigilię firmową? Przed pracodawcami i specjalistami ds. HR czeka spore wyzwanie. Spotkanie świąteczne ze współpracownikami powinno przebiegać w radosnej atmosferze i jednocześnie być bezpieczne dla ich zdrowia. Przedstawiamy 5 pomysłów na zorganizowanie spotkania wigilijnego w pracy:

1. Wigilia firmowa w biurze

W małych przedsiębiorstwach i zakładach, gdzie praca zdalna nie jest możliwa, można postawić na zorganizowanie przyjęcia wigilijnego w biurze. Jeżeli liczba zatrudnionych pracowników mieści się w limitach określonych przez rząd, to przy przestrzeganiu zasad bezpieczeństwa sanitarnego, można zaplanować wigilię firmową w biurze.

Jak to zrobić? Wspólne ubieranie choinki, catering świąteczny, karaoke z kolędami czy po prostu impreza integracyjna w bożonarodzeniowej atmosferze na pewno wzmocni morale organizacji. Ta tradycyjna forma spotkania świątecznego ze współpracownikami jest realizowana od lat, jednak poprzez ograniczenia związane z wybuchem pandemii duże firmy i korporacje zatrudniające setki osób nie mogą sobie pozwolić na realizację wigilii w biurze.

2. Spotkanie wigilijne online

Przedsiębiorstwa zatrudniające sporą liczbę osób oraz firmy umożliwiające pracę zdalną z różnych zakątków kraju, nie mają możliwości spotkania się „na żywo”. Czy to oznacza, że muszą zrezygnować ze świątecznego spotkania ze współpracownikami? Absolutnie! Wirtualna wigilia firmowa to wspaniała alternatywa, która w 2020 roku była realizowana przez wielu pracodawców. Jak się do niej przygotować? Otóż najważniejsza jest dobra organizacja i ustalony plan działania.

Na początek należy wybrać komunikator z dostępem do kamery, z którego będą korzystać pracownicy. Następnie ustalić datę i godzinę oraz poinformować współpracowników o planowanych działaniach. Firmy, które chcą docenić swoich pracowników, mogą przed spotkaniem online wysłać im niespodziankę np. drobny upominek świąteczny czy dostawę jedzenia pod drzwi.

3. Świąteczna akcja charytatywna

Święta to nie tylko czas radości, ale również refleksji. Nie wszyscy mogą przeżyć ten okres w rodzinnej atmosferze przy zastawionym stole. Integracja w postaci niesienia pomocy potrzebującym to wspaniały gest, który zjednoczy pracowników poprzez wspólne tworzenie dobra. Wiele fundacji organizuje świąteczne zbiórki, warto zainteresować się taką formą spędzania świąt w firmie i pomóc tym, którzy naprawdę tego potrzebują.

4. Tajny Mikołaj

Chyba każdy z nas pamięta organizowanie klasowych mikołajek w szkole! Dlaczego nie przenieść tej tradycji do pracy? Projekt Tajny Mikołaj to idealny pomysł na realizowanie świątecznej atmosfery w firmie i przy okazji świetna okazja na wręczenie drobnych upominków.

Jak przygotować się do wizyty takiego tajnego Mikołaja? Najważniejsze to ustalić budżet na skromny dar, przygotować listę osób chętnych do udziału w zabawie i zrobić losowanie. Wiele firm decyduje się również na tematyczne prezenty związane np. z ulubionym filmem, książką czy serialem wylosowanego pracownika.

5. Fotorelacja i konkurs na najładniejszą choinkę

Osoby pracujące zdalnie, nie mają okazji na wspólne strojenie choinki w biurze, jednak fotorelacja z własnych dekoracji świątecznych w domu to dobry pomysł na podzielenie się ze współpracownikami odrobiną bożonarodzeniowej magii z własnych czterech kątów. Zebrane zdjęcia można zebrać w jeden folder i zrobić głosowanie na najładniejszą choinkę.

Świąteczne spotkanie ze współpracownikami

Ubiegłoroczna atmosfera świąteczna w wielu organizacjach pokazała, że zgrana drużyna umie sobie radzić nawet w obliczu pandemii. Wirtualne spotkania wigilijne czy przesyłane zdjęcia ze spędzania świąt w trybie home office pokazały, że jeżeli w firmie panują dobre stosunki, a pracownicy cenią sobie przyjazną atmosferę, to brak rzeczywistego kontaktu nie musi negatywnie wpływać na tworzone w organizacji relacje, a przy odrobinie kreatywności można zorganizować udane spotkanie świąteczne ze współpracownikami.