O zwinności, transformacjach i kluczowych kompetencjach

Sprawdź czym jest Manifest Agile, jakie kompetencje wspierają udane transformacje i jakie warto szlifować na przyszłość oraz czym jest konferencja #Psychologia Transformacji

Zwinne podejście do rzeczywistości

Choć właśnie mija 20 lat od powstania Manifestu Agile (Manifesto for Agile Software Development), nie sposób oprzeć się wrażeniu, że zwinność przeżywa drugą młodość. Nie tylko mamy do czynienia z modą na Agile, ale coraz częściej dostrzegamy realne korzyści ze zwinnego podejścia do pracy.  Manifest Agile* powstał wokół czterech wartości:

– ludzie i interakcje ponad procesy i narzędzia

– działające oprogramowanie ponad szczegółową dokumentację

– współpraca z klientem ponad negocjowanie umów

-reagowanie na zmiany ponad realizację założonego planu,

co idealnie się wpisuje w potrzeby zmiennego środowiska czy transformacji cyfrowych. Same koncepcje Agile wychodzą zaś poza sektor IT i znajdują zastosowanie niemal we wszystkich branżach.

*Więcej o Manifeście Agile https://agilemanifesto.org/iso/pl/manifesto.html

Transformacje to nie magia!

Nie dziwi więc fakt, że firmy coraz częściej stawiają na transformacje zwinne i zmianę modelu pracy. Zaadaptowanie organizacji do zmieniającej się rzeczywistości często jednak nie jest ani łatwe, ani przyjemne, a już na pewno nie dla pracowników. Dlatego zrozumienie, na które zagrożenia i możliwości pracodawcy powinni reagować  stanowi ogromne wyzwanie i jednocześnie świetną okazję dla pracowników, by zacząć myśleć inaczej!

Pułapki kompetencji

Co zrobić, żeby sprostać wyzwaniom zmieniającego się otoczenia i nie popaść w pułapkę kompetencji (competency trap)? Już nie tylko firmy stają w obliczu zagrożeń płynących ze strony konkurencji wszechobecnej cyfryzacji czy nowych technologii. Zmiany przyzwyczajeń i zachowań klientów wypierają stary model zarządzania i niejako wymuszają nowy system prowadzenia działalności i świadczenia usług. A uczenie się i adoptowanie to właściwa odpowiedź na czyhające zagrożenia na rynku pracy i budowanie przewagi konkurencyjnej.

Szlifuj kompetencje na niepewną przyszłość!

Określenie wizji i kierunku działania to dobry początek. Włączenie planu uczenia się, samokształcenie się i stawianie na rozwój osobisty to naprawdę świetna inwestycja.  W obliczu zachodzących transformacji kluczowym zasobem będzie zdolność adaptacji oparta na wiedzy. Najszybciej odnajdą się pracownicy kompetentni społecznie, technicznie i płynnie dostosowujący się do zmieniających się potrzeb pracodawców.

Jakie kompetencje wspierają udane transformacje ?

  • inteligencja społeczna
  • komunikacja
  • umiejętność współpracy
  • kompetencje oparte na wiedzy, w tym kompetencje cyfrowe i zwinne
  • przywództwo

#Psychologia Transformacji – Golden Line poleca

Perspektywa zmiany i rozwoju osobistego to najważniejsze aspekty współczesnego zarządzania i największe wyzwanie przed jakim stoi obecnie pracodawcy i pracownicy.  Dlatego objęliśmy patronatem #PsychologiaTransformacji  – konferencja 100% on-line  w całości poświęconą ludziom, zarządzaniu, przywództwie, komunikacji, empatii, współpracy, a w efekcie nie tylko projektom, ale procesom transformacji zwinnych i cyfrowych.

Warsztaty z naszą ekspertką!

W ramach konferencji zapraszamy na warsztaty Skuteczna rekrutacja i onboarding – jak to robić, by znaleźć odpowiedniego pracownika do swojego zespołu, które poprowadzi ekspert HRlin i GoldenLine – Alina Michałek.

Dowiedz się więcej https://magenta.consulting/konferencja/

Dodaj komentarz