10 HR-owych inspiracji: wrzesień 2021

Co przeczytać? Do jakiej gazety zajrzeć? Gdzie szukać inspiracji? Na blogu HR Goldenline polecamy wartościowe książki, ciekawe artykuły i materiały, w których znajdziecie wiele inspiracji związanych z HR, rekrutacją czy marką pracodawcy i… nie tylko

  1. Na dobry początek przeglądu zaglądamy do „Personel Plus„. Jego tematem przewodnim jest redefinicja benefitów. Szczególnie inspirujące są komentarze Małgorzaty Ławnik (Kaufland Polska) oraz Katarzyny Strojek-Mleczko (Philip Morris Polska International), które na perspektywę redefinicji benefitów patrzą z perspektywy dialogu i zmiany, która stała się częścią naszej codzienności. Dlaczego niezależność to podstwa działania w obszarze employee relations zdradza Łukasz Sobolewski (Johnson&Johnson). Sporo miejsca w tym numerze poświęca się też pracy zdalnej czy hybrydowej. Sporo do myślenia z pewnością da felieton o zdalnym menedżerze przygotowanym przez Iwo Szapara, auta książki „Pracuj zdalnie – żyj normalnie”.
  2. Z kolei wrześniowym tematem „Personelu i Zarządzanie” jest kwestia kondycji i satysfakcji HR-owców. Z pewnością nie można w nim pominąć tekstu Zły i dobry HR Piotra Pawłowskiego, a także opinii na temat tego, czy w najbliższym czasie grozi nam exodus pracowników, które przygotowali m.in. Marta Piętal (Jacobs Douwe Egberts), Paulina Rejmer (The Adecco Group), Robert Żelewski (Mowi Europa Centralna), Katarzyna Pączkowska (Manpower). Polecam także ważny tekst Beaty Farcik na temat tego, czy szacunek w firmie można zmierzyć (i jak to zrobić).
  3. Czy czytaliście najnowszy numer Wysokich Obcasów Praca? Jeśli nie – to zajrzyjcie tam koniecznie do tekstu Iwony Dominik „Po drugiej stronie tęczy” o firmie przyjaznej LGBT Plus oraz rozmowy Ewy Furtak z Andrzejem Jeznachem, który pomorze odkryć kilka przydatnych ścieżek w rozmowie z także z Twoim szefem.
  4. Jaki jest profil kompetencyjny lidera przyszłości? Odpowiedź nie tylko to pytanie pomoże wszystkim szukającym menedżera-lidera nie tylko do odniesień teraźniejszości ale także przyszłości znaleźć książka Joanny Tokar i Karoliny Oleksa-Marewskiej „Rekrutacja liderów przez pryzmat kultury organizacyjnej” (Difin 2021)
  5. Autonomia to nie tylko wolność ale też odpowiedzialność. Jak zmieniać swoją organizację i czy zawsze warto wywrócić firmową hierarchię do góry nogami, angażując tzw. szeregowych pracowników… Warto sprawdzić przepis Radka Matuszewskiego, Karola Turka i Sławka Błaszczaka w książce „DBAM, czyli rebelia w korporacji” (4 Results 2021).
  6. Czy jesteśmy zaprogramowani od najmłodszych lat, żeby pracować długo i ciężko? Jak wyglądałoby nasze życie, gdyby praca nie była umiejscowiona w centrum naszej codzienności? Czy czeka nas śmierć etatowca i jak szukano najlepszych talentów? Na te wszystkie pytania odpowiada James Suzman w książce „Praca. Historia tego, jak spędzamy swój czas” (Zysk i S-ka 2021)
  7. Na koniec dwie książki, których absolutnie nie może przegapić żaden HR-owiec i ekspert od marki pracodawcy. Czy technologie zmienią nasz świat na lepsze? Jak wygląda i jak będzie zmieniać się przywództwo w zmieniającym się świecie technologii? To wszystko w połączeniu z ciekawymi rozmówcami, konkretnymi przykładami z Polski i ze świata. Taka książka była potrzebna wielu decydentom i tym wszystkim, którzy chcą zrozumieć autentycznie to, jak technologie zmienią biznesową codzienność. Warto sprawdzić to w publikacji Dominiki Bettman (Simens Polska) i Pawła OksanowiczaTechnologiczne magnolie” (PWN 2021).
  8. To, że przyszłość zaczyna się teraz wiemy już od dawna. Ale dzięki najnowszej książce Natalii Hatalskiej możemy się zastanowić, dokąd może nas zaprowadzić technologiczna droga. „Wiek paradoksów. Czy technologia nas ocali?” (Znak 2021) to obowiązkowa lektura dla każdego, kto chce spojrzeć na różne alternatywy i scenariusze tego, jak zmieni się nasza codzienność i niecodzienność – szczególnie istotna w kontekście wyzwań w obszarze ludzkim, z jakimi pracujemy każdego dnia.
  9. Gdzie warto szukać inspiracji? Już w czwartek 30 września o godz. 18:00 zapraszam na ciekawą rozmowę z podróżnikiem, społecznikiem i mówcą motywacyjnym Jaśkiem MeląNowe wyzwania. I co teraz? Jak zbudować partnerską rekrutacją? Na to pytanie z wyjątkowymi gośćmi odpowie już 5 października Alina Michałek podczas webinaru nie tylko dla rekruterów. Oprócz Aliny usłyszycie Agnieszkę Ciećwierz z Sigmund Polska oraz Magdalenę Załubską-Tutkę, doświadczoną HRBP z firmy Technologie Tworzyw Sztucznych. W najbliższy poniedziałek (27 września) szykujemy dla Was specjalną niespodziankę – premierę raportu Idealny Employer Branding z niemal 50 stronami case studies, inspiracji, pomysłów i konkretów przygotowanych przez ekspertów i praktyków biznesu. Pamiętajcie, że tylko do 24 września możecie skorzystać z tańszych zapisów na konferencję People Innovationbilety już od 29 zł. Od soboty 25 września wracają regularne ceny.
  10. Zachęcam także do zaglądania na blog HR Goldenline, gdzie piszemy o tym, jak praca zdalna wpływa na wellbeeing, w jaki sposób inicjować zmiany w HR, czy podpowiadamy kilka sekretów sprawnej komunikacji z kandydatami. Piszemy też o tym, jak nie marnować czasu w mediach społeczenościowych. Pamiętajcie, że na Goldenline mamy już niemal 3 000 000 użytkowników, a w skali miesiąca (np. w czerwcu) odwiedziło nas 3 800 000 szukających inspiracji zawodowych i rozwoju. Dlatego po inspiracje dla samych siebie warto zajrzeć do Centrum Kariery Goldenline.

Przygotował: Adam Piwek

Zapisz się na newsletter Goldenline, a otrzymasz bezpłatnie raport

„Human Relations Trends 2025”


Pozyskuj, zatrudniaj oraz wdrażaj pracowników!

Sprawdź nasze narzędzia rekrutacyjne

Dodaj komentarz