Rośnie potencjał Trójmiasta

Trójmiasto plasuje się na 4. miejscu wśród wszystkich badanych miast, jeżeli chodzi o wysoki poziom kompetencji inżynieryjnych wśród studentów. Co z tego wynika?

Trójmiasto od lat plasuje się na wysokich pozycjach w rankingach miejskich i nie inaczej było w 2020 r., w którym Gdańsk zajął wysokie miejsca w Rankingu Emerging Europe, gdzie oceniany jest potencjał biznesowy 23 krajów Europy Środkowej i Wschodniej. 3. miejsce w kategorii „Marka”, 4. w kategorii „Klimat dla biznesu”, 7. pod względem infrastruktury i łączności oraz 9. miejsce w kategorii „Miasto przyjazne biznesowi”. W kategorii „Jakość życia” Gdańsk zajął 3. miejsce, a na 5. znalazła się Gdynia – mówi Katarzyna Ciszewska, Negotiator, Tricity, Cushman & Wakefield. Wysokie miejsca potwierdzają fakt, że zarówno mieszkańcy, jak i biznes doceniają Trójmiasto za dobre zarządzanie, ale także za bezpośredni dostęp do morza i otaczające miasto tereny zielone i parki krajobrazowe. To wszystko składa się na niesłabnący od lat potencjał biznesowy i przyciąga inwestorów oraz mieszkańców z innych części Polski – dodaje Ciszewska.

Rosnący potencjał edukacyjny
Osiem szkół publicznych i aż czternaście prywatnych, a wśród nich największa państwowa uczelnia morska w Europie, gwarantują bogate zaplecze kompetencyjne. Trójmiasto liczy sobie 75,6 tys. studentów. Najwięcej z nich specjalizuje się w obszarze inżynierii (16,6 tys.), potem w finansach (12,7 tys.) a następnie w IT (5,3 tys.). Kapitał ludzki został oceniony na 7,7 p w dziesięciostopniowej skali. W porównaniu do roku 2019 to spadek tylko o 0,2 p.

Patrząc na tegoroczne wyniki badania, można zauważyć, że Trójmiasto ma jeden z najwyższych wskaźników potencjału edukacyjnego w Polsce, co oznacza, że na Pomorzu pracodawcy czy też nowi inwestorzy mogą znaleźć wielu wykwalifikowanych pracowników z różnych sektorów. Dodatkowo, Trójmiasto plasuje się na 4. miejscu wśród wszystkich badanych miast, jeżeli chodzi o wysoki poziom kompetencji inżynieryjnych wśród studentów. Jest to ważny wskaźnik dla inwestorów z branży produkcyjnej – komentuje Artur Skiba, Prezes Zarządu Antal.

Siła to kapitał edukacyjny

Mocną stroną Trójmiasta są kadry z obszaru kompetencji analitycznych i sprzedażowych, a także specjaliści i menedżerowie w obszarze administracji i HR. Najwyższe wskaźniki oceny dostępności kadry zostały zanotowane wśród pracowników o kompetencjach z zakresu niezwykle ważnego dla rozwoju inwestycji – IT oraz o kompetencjach lingwistycznych istotnych dla sektora SSC/BPO, a także z zakresu inżynierii. Trójmiasto jest największym centrum akademickim północnej Polski, które charakteryzuje się wysoką koncentracją specjalistów, często biegle posługujących się językami obcymi, co zachęca zagranicznych inwestorów do przenoszenia swoich procesów biznesowych właśnie do Trójmiasta.

– Trójmiasto to lokalizacja, która z roku na rok nabiera na znaczeniu i cieszy się zainteresowaniem zagranicznych inwestorów. Z przeprowadzonych badań wynika, że ocena potencjału zatrudnienia specjalistów i menedżerów na trójmiejskim rynku jest obecnie wyższa w stosunku do ocen z ubiegłego roku (2019 r.) i nadal pozostaje wyższa niż średnia dla całego kraju. To potwierdza utrzymujący się trend ciągłego rozwoju tego regionu – mówi Ilona Wróbel, Regional Team Leader, ReX Leader SSC/BPO, Antal.

Szukasz inspiracji? Zaglądaj na blog HR Goldenline i na blog HRlink.

Zapisz się na newsletter Goldenline, a otrzymasz bezpłatnie raport

„Human Relations Trends 2025”


Pozyskuj, zatrudniaj oraz wdrażaj pracowników!

Sprawdź nasze narzędzia rekrutacyjne

Dodaj komentarz