10 HR-owych inspiracji: sierpień

Odszukaj pomysły na HR-owe, employer brandingowe i rekrutacyjne działania wspólnie z Goldenline

  1. HR-owe inspiracje jak zawsze rozpoczynamy od przeglądu prasy. Na dobry początek sierpniowy Personel Plus o roli szefa. Polecam szczególnie materiał Doroty Soldy o niejednoznaczności szefowania, czy Cezarego Mączki z Budimex o wielopłaszczyznowości kompetencji dobrego szefa i lidera. W tym numerze znajdziecie także mój (Adama Piwka) tekst o wdrażaniu technologii w świecie HR. To przyjazny Alfabet HRTech, który pomoże w wejściu świat nowoczesnych technologii.
  2. Najnowszy Forbes Women to jak zawsze kopalnia inspiracji. Polecam szczególnie tekst Małgorzaty Mierzyńskiej „Bieg z kulą u nogi” o wyzwaniach równościowych w biznesie. W numerze także sporo konkretnych tipów przydatnych nie tylko businesswoman, m.in. o tym, jak nie paść ofiarą cyberprzestępców, czy pracy zdalnej bez pułapek przygotowanym przez Grzegorza Sajóra.
  3. Jest już także w kioskach i salonach prasowych najnowszy numer Focus Coaching. Jak widzieć w kryzysie szansę do transformacji podpowiada Marcin Capiga, z kolei Sandra Bichl w swoim tekście obala mity na temat zatrudniania osób 50 plus. Tekst bardzo ważny i istotny, szczególnie z racji coraz trudniejszego poszukiwania talentów. Na łamach Marketer Plus polecam uwadze ciekawy tekst Grzegorza Zięby ze studia filmowego Ikona i agencji 25wat o tym, jak przygotować udane wydarzenie wideo online oraz materiał Łukasza Kosuniaka (Grow Consulting), który wyjaśnia, dlaczego nie warto zamieniać pracowników w słupy ogłoszeniowe.
  4. Wakacje wbrew pozorom okazują się bardzo dobrym czasem na lekturę. Na rynku jest już bardzo ciekawa publikacja Kamila Rodzika. „Nowoczesny nabór i employer branding w administracji publicznej” (Presscom 2021) to książka pisana z perspektywy i dla tego sektora. Choć już sam tytuł dla wielu ekspertów HR budzi pewną konsternację, to musimy pamiętać, że w administracji rzeczywistość jest zdecydowanie inna niż w świecie biznesu. Książka Kamila Rodzika to swoiste vademecum związane z efektywną rekrutacją, budowaniem candidate i employee experience dla instytucji publicznej. Przyjazny język, przykłady z sektora i konkretne wskazówki a także przykłady instytucji publicznych, z pewnością są zaletą tej publikacji, którą zrozumieć każdy urzędnik, niezależnie od tego, czym się zajmuje.
  5. Każdy z rekruterów chce szybko i sprawnie odszukać idealnego pracodawnika. Po książce skierowanej do kandydatów, Agnieszka Ciećwierz, współzałożycielka Sigmund Polska, pomaga przejść przez rekrutacyjną ścieżkę dość nietypowo. W przeciwieństwie do obecnych na rynku publikacji koncentruje się na I i ostatnim kroku procesu pracy z kandydatem/pracownikiem. Są nimi tworzenie modelu kompetencyjnego na starcie rekrutacji, potem dobór odpowiednich narzędzi do jego potwierdzenia, a także coraz większe wyzwanie wielu organizacji związane z rozwojem zatrudnianych pracowników. „Rekrutacja oparta na kompetencjach. Znajdź i rozwijaj idealnego pracownika” (Onepress 2021) to zdecydowanie książka, którą nie tylko każdy rekruter ale też szef powinien przeczytać, aby co chwilę nie odpalać kolejnych procesów szukania do swojego zespołu.
  6. Na pracę można spojrzeć z różnej perspektywy. Uczynili to Katarzyna Młynarczyk i Barłomiej Rak, którzy wraz z wydawnictwem Znak (2021) stworzyli książkę „Rzemieślnicy. 10 inspirujących historii o pracy ludzkich rąk„. To ciekawa narracyjna forma odkrycia niezwykłości zawodów, które czasem wydają się, że powoli wymierają, a czasem właśnie dzięki codziennemu pędowi nabierają nowego znaczenia. Kim są współczesny alchemik, cieśla, rolnik, czy gospodarz? Przekonasz się z lektury tej wyjątkowej publikacji powstałej dzięki pandemii. Do myślenia dają cytaty i śródtytuły, jak chociażby ten przydatny każdemu HR-owcowi: relacje nie wymagają reklamy.
  7. Wrzesień to dla wielu z nas czas powrotów do biur, startu pracy hybrydowej, a także przygód z programami do prezentacji. Jak sprawić, aby nasze prezentacje mówiły to, co chcemy, żeby powiedziały – a przy tym rzeczywiście angażowały ich odbiorców czy czytelników? W tym pomoże książka Adama Libery, który z „Prezentacją doskonałą” (2021) dostarcza kompleksowych ćwiczeń, rad i konkretnych wskazówek, jak przyciągać swoimi wystąpieniami.
  8. Końcówka sierpnia to czas, w którym powoli myślimy o rozwoju i wyborze studiów podyplomowych. Na pewno na blogu HR Goldenline przyjrzymy się temu zagadnieniu w najbliższych tygodniach. Na dobry początek polecam kilka nowych kierunków, o których warto pomyśleć. Na warszawskiej SWPS doświadczona dyrektor HR Tina Sobocińska stworzyła unikatowy kierunek studiów podyplomowych Strategiczne projektowanie pracy hybrydowej i nowoczesnych biur. Kierunek nie tylko dla HR-owców ale także działów administracji, EB Managerów i wszystkich, którzy chcą firmę zmieniać na lepsze. Jeśli myślicie o studiach EB to nowy kierunek otwiera Agencja Grow, wydawca m.in. HRnews.pl i organizator EB Leaders Training. Będzie on dostępny na warszawskiej Akademii Ekonomiczno-Humanistycznej jako Budowanie Wizerunku Pracodawcy – Akademia Lidera. Z kolei na Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie rusza bardzo ciekawy kierunek kierowany przez Agnieszkę Zawadzką-Jabłonowską na temat wellbeingu i zdrowia w miejscu pracy.
  9. Planujesz udział w webinarach? Na pewno warto dołączyć do naszej Letniej Akademii Rekrutacji HRlink i Goldenline i przejść proces certyfikacji po obejrzeniu albo udziale w IV spotkaniach. Do projektu można dołączyć w dowolnym momencie, więc nawet jeśli nie udało Ci się być na I i II spotkaniu – nic straconego. III spotkanie o skutecznej selekcji kandydatów i kandydatek już we wtorek 31 sierpnia o godz. 11:00. Zapisz się już teraz. Letnia Akademia Rekrutacji jest bezpłatna. Za darmo dzielmy się także widzą w Centrum Kariery Goldenline. Wspólnie z Agnieszką Ciećwierz z Sigmund Polska zapraszam na webinar o dobrych dokumentach aplikacyjnych. Spotykamy się już w czwartek 26 sierpnia o godz. 18:00. Dołącz także do tego spotkania i popatrz na rekrutację przez pryzmat problemów i pytań uczestników procesów HR. Dołącz teraz.
  10. Okres letni to w Goldenline wiele aktywności. Co miesiąc na naszym blogu HR pojawia się tam pół setki materiałów przydatnych w codziennych wyzwaniach obszaru związanego z zarządzaniem ludźmi, EB czy rekrutacją. Co ważne odnotowania w czerwcu na Goldenline było ponad 3 800 000 użytkowników – więcej piszemy o tym w materiale Goldenline w liczbach: lato 2021 r. Jako partner czy patron medialny zapraszamy także na sporo ważnych wydarzeń ze świata HR, EB i biznesu. W najbliższym czasie warto wybrać się na:

Przygotował: Adam Piwek

Zapisz się na newsletter Goldenline, a otrzymasz bezpłatnie raport

„Human Relations Trends 2025”


Pozyskuj, zatrudniaj oraz wdrażaj pracowników!

Sprawdź nasze narzędzia rekrutacyjne

Dodaj komentarz