28 lat i… wyprowadzka

Z najnowszych danych Eurostatu, że w 2020 roku młodzi ludzie w Unii Europejskiej opuszczali dom rodzinny mając średnio 26,4 lata. Polska znajduje się w pierwszej dziesiątce państw, w których trwa to najdłużej

Rekordziści pochodzą z Chorwacji – mieszkają z rodzicami do 32. roku życia. Eksperci Personnel Service wskazują, że pandemia, która w szczególny sposób wpłynęła na młodych ludzi może dodatkowo wpłynąć na dłuższe pozostawanie młodych w domach rodzinnych.Okazuje się, że w większości krajów północnej i zachodniej Europy młodzi ludzie opuszczają dom rodzinny mając dwadzieścia parę lat. Natomiast w krajach na południu i wschodzie ta średnia oscyluje wokół trzydziestki.

To rozróżnienie pokazuje, że istnieje zależność między stopniem rozwoju danego kraju a szybszym usamodzielnianiem się młodych ludzi. Oczywiście mieszkanie samodzielnie kosztuje, dlatego nie dziwi mnie to, że najszybciej ten proces odbywa się w wysokorozwiniętych, bogatych krajach, takich jak Dania czy Szwecja. Natomiast w Chorwacji czy Bułgarii, które nie są tak rozwinięte, ten proces jest wydłużony, bo często młodych przez długi czas nie stać na samodzielność – mówi Krzysztof Inglot, Prezes Zarządu Personnel Service.

Chorwacja, Słowacja, Malta i Włochy – to w tych krajach młodzi ludzie wyprowadzają się najpóźniej, bo dopiero po trzydziestym roku życia. Na pierwszym miejscu znajduje się Chorwacja, gdzie ten proces następuje, gdy młodzi mają średnio 32,4 lata. Na kolejnym miejscu jest Słowacja z wynikiem 30,9 lat, natomiast na Malcie i we Włoszech młodzi wyprowadzają się mając 30,2 lat.

Portugalczycy opuszczają dom rodzinny średnio w wieku 30 lat. Po Chorwacji, Słowacji, Malcie, Włoszech i Portugalii w zestawieniu znajdują się odpowiednio: Bułgaria (29,9 lat), Hiszpania (29,8 lat), Grecja (29,6 lat), Irlandia (28,1 lat) oraz Polska. W naszym kraju, podobnie jak w Irlandii, młodzi wyprowadzają się od rodziców mając 28,1 lat. Tym samym Polska zamyka pierwszą dziesiątkę krajów, w których ten proces trwa najdłużej.

Na przeciwnym biegunie tego zestawienia znajdują się Szwecja, gdzie już 17,5-latkowie wyprowadzają się od rodziców. Następnie jest Luksemburg, gdzie średnio w wieku 19,8 lat wyfruwa się z rodzinnego miasta. Podium zamyka Dania, gdzie średni wiek uniezależnienia się w kontekście mieszkania bez rodziców to 21,2 lata.

Przekonaj się, jak zmieniać swoją firmę na jeszcze lepszą. Zgłoś także dobre praktyki z Twojej organizacji do konkursu People Innovation. Wysłanie zgłoszenia jest całkowicie darmowe – zaś do wygrania czekają nagrody o wartości ponad 200 000 złotych. Konkurs współorganizowany przez Goldenline i HRlink trwa tylko do 3 września. Dowiedz się więcej na stronie People Innovation.

Zapisz się na newsletter Goldenline, a otrzymasz bezpłatnie raport

„Human Relations Trends 2025”


Pozyskuj, zatrudniaj oraz wdrażaj pracowników!

Sprawdź nasze narzędzia rekrutacyjne

Dodaj komentarz