7 sposobów na stworzenie przyjaznego miejsca pracy

Środowisko pracy to miejsce, w którym przebywamy najczęściej, nie biorąc pod uwagę domu oczywiście. Czas spędzony w pracy stanowi średnio aż 8 h dziennie. Nawet jeśli chodzi o pracę zdalną i hybrydową 

Osiem godzin to jedna trzecia doby, kolejne osiem godzin śpimy (rzecz jasna, tutaj nie ma reguły), resztę spędzamy różnie – w domu, na mieście, na treningach, przy posiłkach, na spotkaniach ze znajomymi itd. Co to oznacza? Czy firma jest naszym drugim domem? Troszkę tak. W związku z czym „kwadrat”, w którym pracujemy, musi być fajny, przyjazny, miły, ciepły, wygodny, a także musimy się w nim czuć jak u siebie. Jednak czy faktycznie tak się czujemy? Nie zawsze, gdyż miejsca pracy bywają różne. Jednakże coraz więcej firm dąży do stworzenia biura jak najbardziej zbliżonego do ideału.

Zasady BHP

Zasad BHP jest bardzo dużo, są długie i nie sądzę, żeby komukolwiek chciało się je czytać. Z zasad BHP wynika, iż w miejscu pracy musi być bezpiecznie i higienicznie :) A co to znaczy? Znaczy to tyle, że temperatura, powierzchnia, wysokość, oświetlenie, wentylacja czy umeblowanie muszą być odpowiednie, sprzyjające pracownikom. Nie chcę wchodzić w szczegóły, takie jak np. „na każdego z pracowników jednocześnie zatrudnionych w pomieszczeniach stałej pracy powinno przypadać przynajmniej 13 metrów sześciennych wolnej objętości oraz co najmniej 2 metry kwadratowe wolnej powierzchni podłogi…” czy „w pomieszczeniach biurowych temperatura nie może być niższa niż 18 stopni Celsjusza”.

Jednak projektując biuro trzeba pamiętać o zasadach BHP, ponieważ nie stosując się do nich, można narazić się na poważne konsekwencje, których chyba każdy woli uniknąć.

Back office

Najważniejszym kapitałem firmy są ludzie, którzy w niej pracują. Tak więc, projektując biuro, powinno się myśleć przede wszystkim o nich. Im lepsze warunki pracy ma pracownik, tym bardziej jest efektywny. W dzisiejszych czasach już nie wystarczy, że damy pracownikowi biurko, krzesło, kalkulator, zestaw długopisów, jakiś zeszyt, komputer z internetem i telefon. To jest taki standardzik, który zapewnia każda firma. Teraz pracownicy potrzebują znacznie więcej. Jednak bez wyżej wymienionych przedmiotów ciężko jest pracować. No chyba, że składamy długopisy :)

Kameralne biuro a open space

I jedno, i drugie ma swoje plusy. Open space niestety tylko dla pracodawcy – niższy czynsz i więcej stanowisk pracy, czyli kilka osób ekstra. Czy są plusy dla pracowników? Tak – większa integracja, lepsza komunikacja, łatwiejszy dostęp do przełożonych i zapobieganie izolacji pracowników. Tyle. To nie jest tylko moje zdanie. Opublikowano wiele badań na ten temat i ze wszystkich można wywnioskować, że praca na open space powoduje więcej szkód niż pożytku. No chyba, że pracodawca zapewni przestrzeń, w której pracownik może pracować w samotności albo zwyczajnie w większym skupieniu.

Niestety otwarta przestrzeń charakteryzuje się również ograniczeniami w wystroju, większym hałasem, brakiem prywatności, presją otoczenia, ciągłą kontrolą, większą podatnością na konflikt czy koniecznością opuszczania miejsca pracy w celu przedyskutowania kwestii, o których nie powinni wiedzieć inni. Wszystkie wymienione aspekty w niekorzystnym stopniu wpływają na pracowników, powodując zaburzenie koncentracji, niższą produktywność i stres. Niewątpliwym minusem jest również gorsza jakość powietrza i szybsze roznoszenie chorób.

Kameralne przestrzenie mają zdecydowanie więcej plusów. Można rzec, że są przeciwieństwem open space. Tworzenie salek, w których pracują zespoły projektowe niosą ze sobą pozytywne efekty. Tu naprawdę ludzie są zintegrowani, nie panuje hałas i chaos, komunikacja jest lepsza, koncentracja i skupienie również, a co za tym idzie – efektywność wzrasta. Dodatkowo taką salkę można urządzić według własnego widzimisię, gdyż łatwiej ustalić charakter wystroju w 10 niż w 60 osób.

Chillout room

W każdej firmie powinno być pomieszczenie, w którym możemy zapomnieć o nawale pracy, gdyż często najlepsze pomysły wpadają nam do głowy wtedy, gdy jesteśmy wyluzowani. Dlaczego więc nie zapewnić pracownikom takiego miejsca? Wystarczy poświęcić na to nawet jeden pokój i wstawić do niego hamaki, wygodne pufy, telewizor z konsolą do gier, piłkarzyki, rzutki, dmuchane fotele i tak dalej. Ze ścianami również można zrobić coś ciekawszego, białe ściany są zwyczajnie smutne.

Strefa relaksu

Strefa relaksu różni się od chillout roomu. Strefa ta powinna dać nam możliwość fizycznego i psychicznego wypoczynku. Znam firmy, w których są kameralne, wytłumione pomieszczenia (dla 2-3 osób), w których można poleżeć na wygodnym leżaku, posłuchać stonowanej muzyki i przyciemnić światło, a cały pokój wykończony jest w przyjaznym, kojącym stylu, np. w klimacie lasu.

Nie mówię, żeby spędzać tam 3 godziny dziennie, ale przy bardzo wymagającej pracy umysłowej ludzie potrzebują chwili relaksu czy skupienia.

Kuchnia

Kolejnym niezwykle ważnym pomieszczeniem jest kuchnia. Tam przyrządzamy posiłki, jemy, rozmawiamy, pijemy kawę. Kuchnia powinna być dość spora, z miejscem do przyrządzania posiłków i wspólnego jedzenia. Oprócz czajnika, lodówki, mikrofalówki i ekspresu przyda się również palnik, piekarnik albo blender do robienia koktajli. Pamiętajmy o tym, że kuchnia, o której mowa, nie jest miejscem do szybkiego podgrzania i zjedzenia. W kuchni możemy pozwolić sobie na małe szaleństwo – kolorowe ściany, fototapety, miejsce na przepisy itd.

Jeżeli kuchnia jest dobrze wyposażona, to co jakiś czas można umówić się z zespołem na wspólne gotowanie. Poranne zrobienie i zjedzenie jajecznicy na pewno pozytywnie wpłynie na integrację w firmie, a co więcej, pracownicy po posiłku nie myślą o jedzeniu, a o pracy :)

Są firmy, które latem wstawiają do miejsca pracy lodówkę z lodami albo w piątek o 17 wypełniają lodówkę piwem. Jedni mogliby pomyśleć „przesada”, jednak ja uważam to za bardzo fajny gest. Niewiele kosztuje, a „robi robotę”.

Kreatywność

Tworząc biuro nie powinno korzystać się z katalogów artykułów biurowych, a z konsultacji z architektem wnętrz. Pamiętajmy o BHP i urządzeniach niezbędnych do pracy, ale urządzajmy biuro z klimatem. W Polsce coraz więcej biur idzie w ślady jednego z najfajniejszych biur na świecie – siedziby Google. I dobrze. Łatwiej wydostać się rano z uścisku łóżka myśląc, że w pracy czeka na nas dobry klimat, turniej w konsolę i sami uśmiechnięci ludzie.

Moja praca wiąże się z częstymi spotkaniami z klientami. Mam okazję obserwować, jak ich biura się zmieniają. Zazwyczaj na plus. Widuję kolorowe biura, z fajnym klimatem, stylowo i przyjaźnie urządzone. Nierzadko mają jakiś motyw przewodni – natura, filmy, muzyka itd.

Podsumowując, stwierdzam że jeżeli chcesz mieć w pracy kreatywnych i wesołych ludzi – zapewnij im biuro, które będzie takie jak oni! Nie wiesz jak? Zapytaj pracowników :)

Zdalnie i hybrydowo

Miejsce pracy w dobie pandemii tworzymy także w formule mieszanej, ale także w 100% online. Dlatego także z perspektywy firmy warto zadbać nie tylko o dobry sprzęt ale i odpowiednie oprogramowanie oraz narzędzia, dzięki którym pracownikom będzie się pracowało łatwiej i wydajniej w miejscu zdalnej bądź hybrydowej pracy. Pamiętajmy o tym, aby zadbać o zdalny dobrostan pracowników. To zaprocentuje długoterminowo, tym bardziej, że według ekspertów i badań rynku pracy, praca zdalna i hybrydowa zostanie z nami na dłużej.

Szukasz inspiracji związanych z HR? Zaglądaj na blog HR Goldenline a także do naszych e-booków np. Lepszy HR czy Skuteczniejsi w rekrutacji.

Zapisz się na newsletter Goldenline, a otrzymasz bezpłatnie raport

„Human Relations Trends 2025”


Pozyskuj, zatrudniaj oraz wdrażaj pracowników!

Sprawdź nasze narzędzia rekrutacyjne

Dodaj komentarz