Imigranci z ukrytym potencjałem

Polska ma najwyższy wskaźnik imigrantów z wykształceniem wyższym spośród wszystkich państw Unii Europejskiej – wynika z najnowszych danych Eurostatu

Dane Eurostatu odnośnie liczby imigrantów z wykształceniem wyższym w Polsce znacznie przewyższają europejską średnią – ogółem w 2020 r. ponad jedna trzecia (35,6%) migrantów w wieku 25-54 lat, którzy urodzili się w innym państwie członkowskim UE, posiadała wykształcenie wyższe. W przypadku osób urodzonych poza tym obszarem wskaźnik był niższy i wyniósł 29,6%. Natomiast odsetek osób z wyższym wykształceniem wśród obywateli analizowanych przez Eurostat państw wynosił 36,7%.

Informatycy, lekarze, inżynierowie to rozchwytywani na rynku specjaliści. Wielu naszych rodaków wykonuje te zawody w innych państwach, bo to im się po prostu bardziej opłaca, głównie z punktu widzenia finansów. My również jako kraj przyciągamy osoby z wyższym wykształceniem, ale nie wykorzystujemy tego potencjału optymalnie. Szansą dla wykształconych imigrantów, którzy zdecydowali się na życie w Polsce, jest projekt nowej polityki migracyjnej, który ułatwi im znalezienie pracy zgodnie z ich wykształceniem – zauważa Krzysztof Inglot, Prezes Zarządu Personnel Service.

Szukasz inspiracji? Zajrzyj do najnowszego e-booka Autentyczny HR Business Partner.

Zapisz się na newsletter Goldenline, a otrzymasz bezpłatnie raport

„Human Relations Trends 2025”


Pozyskuj, zatrudniaj oraz wdrażaj pracowników!

Sprawdź nasze narzędzia rekrutacyjne

Dodaj komentarz