Dla wyższej pensji zrobimy wiele

Blisko 74% Polaków zgodziłoby się pracować w korporacji, której działania są sprzeczne z ich przekonaniami, o ile ich pensja byłaby dostatecznie wysoka. Co jeszcze myślimy o pracy w korporacjach?

LiveCareer Polska przeprowadził badanie, w którym pytano Polaków o ich opinię na temat pracy w korporacjach. Wyniki raportu są niepokojące i mówią wiele o realiach, w jakich obecnie funkcjonują pracownicy.

Wśród 74% osób skłonnych pracować wbrew swoim przekonaniom tylko 14% w zamian oczekiwałoby pensji 5 razy wyższej niż ta, którą zarabiają teraz. Większości wystarczyłaby dwukrotność (22% odpowiedzi w tej grupie) albo trzykrotność (20%) obecnego wynagrodzenia. Co istotne, tylko 19% pracowników w wieku 26–39 lat nie mogłoby pracować w korporacji, której działania są sprzeczne z ich wartościami.

Prawdopodobnie wynika to z konieczności zarobku. Większość Polaków to właśnie w tym wieku zakłada rodziny, decyduje się na dzieci i kredyt hipoteczny. Mamy więc do czynienia z sytuacją, gdy poświęcamy własne przekonania na rzecz innych wartości, np. rodziny – komentuje Żaneta Spadło, ekspertka ds. kariery Live Career i autorka badania. – Mimo to trudno oprzeć się wrażeniu, że taki pracownik jest tylko „trybikiem w maszynie” bez prawa głosu. A globalne korporacje, za którymi stoją ogromne pieniądze, mogą sobie nas dosłownie kupić.

Mimo to większość badanych deklaruje, że odrzuciliby atrakcyjną ofertę pracy w korporacji, która słynie z wyzysku pracowników (67%) albo zanieczyszcza środowisko zbyt dużą ilością śmieci, np. plastiku. Jako społeczeństwo nie pochwalamy też wykorzystywania taniej siły roboczej w biedniejszych krajach (65%) czy przyspieszania zmian klimatycznych (65%). Mimo to aż 68% Polaków nie uważa, że praca w korporacji może być powodem do wstydu.

Małgorzata Sury, ekspertka ds. kariery Live Career i pomysłodawczyni badania, wyjaśnia: — Jako konsumenci i pracownicy zazwyczaj nie zdajemy sobie sprawy ze skali nadużyć, jakich dopuszczają się korporacje. Tymczasem z raportów licznych organizacji wynika, że najwięksi gracze na rynku odpowiadają m.in. za fatalne warunki pracy w krajach rozwijających się, znaczną emisję gazów cieplarnianych czy przymusowe wysiedlenia ludności, np. w celu korzystania z surowców.

Badanie „Korporacje z piekła rodem” z 2021 roku wykazało również, że:

  • około 54% Polaków uważa, że różnice w zarobkach między prezesami i menedżerami a zwykłymi pracownikami korporacji są zbyt wysokie
  • osoby, które były lub są zatrudnione w korporacjach, za największe wady takiej pracy uznały zbyt duży stres (56%) i konkurowanie między współpracownikami (49%)
  • według osób z doświadczeniem korporacyjnym największymi zaletami takiej pracy są stabilne zatrudnienie (52%) oraz pensja wyższa niż w innych firmach (46%).

Zapisz się na newsletter Goldenline, a otrzymasz bezpłatnie raport

„Human Relations Trends 2025”


Pozyskuj, zatrudniaj oraz wdrażaj pracowników!

Sprawdź nasze narzędzia rekrutacyjne

Dodaj komentarz