Rynek pracy się odradza

W I kwartale 2021 r. najwięcej, bo ponad 35 tys. nowych miejsc pracy utworzono w przetwórstwie przemysłowym, handlu i naprawie samochodów – wynika z danych GUS

Na koniec pierwszego kwartału br. liczba wolnych miejsc pracy w Polsce wynosiła 110,2 tys. i była wyższa niż w końcu ostatniego kwartału 2020 r. o 25,8 tys. (30,6%). W porównaniu z początkiem 2020 roku liczba wolnych miejsc pracy była większa o 44,1%. Najwięcej wakatów było w przetwórstwie przemysłowym (nieco ponad 1/5 wszystkich wolnych miejsc pracy), a niemal 15% wakatów oferowano w budownictwie. Najczęściej poszukiwani byli specjaliści – przeznaczono dla nich ok. 1/4 wszystkich wolnych miejsc pracy, ofert nie brakowało też dla robotników przemysłowych i rzemieślników.

Najwięcej nowych miejsc pracy m.in. w przemyśle i handlu

Jak wynika z danych GUS, liczba nowych miejsc pracy na początku br. zwiększyła się dwukrotnie w porównaniu z ostatnim kwartałem zeszłego roku. Większość z nich powstała w sektorze prywatnym (92,5%).

Najwięcej, bo ponad 35 tys. nowych miejsc pracy utworzono w przetwórstwie przemysłowym, handlu i naprawie samochodów. W przypadku przetwórstwa przemysłowego luka pracownicza była też największa, bo nieobsadzonych było prawie 6 tys. etatów. Podobnie w budownictwie jest deficyt kadrowy, bo na pracowników czeka 3 tys. ofert, tak samo w informacji i komunikacji, ale w IT zawsze jest zapotrzebowanie na ludzi – zauważa Krzysztof Inglot, Prezes Zarządu Personnel Service.

Szukasz inspiracji związanych z rozwojem i rekrutacją? Zajrzyj do e-booka Lepszy HR a także do naszego raportu eksperckiego Human Relations Trends 2025, w którym patrzymy na wiele kwestii istotnych z punktu widzenia HR.

Zapisz się na newsletter Goldenline, a otrzymasz bezpłatnie raport

„Human Relations Trends 2025”


Pozyskuj, zatrudniaj oraz wdrażaj pracowników!

Sprawdź nasze narzędzia rekrutacyjne

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *