Dokładne określenie umiejętności szukanego kandydata, to szybsza i trafniejsza rekrutacja

– Dzień dobry. Poproszę dobrego pracownika.

– Oczywiście! Proszę.

Wyobraźmy sobie przez chwilę taki świat. Każdy je dobre jabłka, nosi dobre ubrania i jeździ na dobre wakacje. Tylko co to znaczy “dobre”? Tak samo moglibyśmy zapytać o umiejętności kandydatów, których szukamy. Co to znaczy, że kandydat ma umiejętność obsługi klienta?

Załóżmy, że u kandydatów na stanowisko do Działu Obsługi Klienta szukamy takich cech i umiejętności:

  • dobra organizacja czasu pracy
  • umiejętności analityczne
  • asertywność
  • cierpliwość
  • dokładność
  • empatia
  • umiejętność słuchania
  • biegły język angielski
  • znajomość MS Excel
  • znajomość MS Word

Tradycyjny sposób rekrutacji nie daje nam, Rekruterom, dużego manewru. Możemy w ogłoszeniu umieścić precyzyjne wymagania. Nie mamy za to wpływu na to, czy kandydat będzie się nimi kierował wysyłając CV. Pozostaje nam weryfikacja telefoniczna lub na spotkaniu tego, co kandydat umieścił w CV.

W przypadku profili na biznesowych serwisach społecznościowych pierwszą weryfikację mamy za sobą. W końcu mój profil jest widoczny w gronie znajomych i znajomych tych znajomych. Dlatego na GoldenLine, większość osób wypełnia na profilu swoje umiejętności dokładnie i rzetelnie. Pytanie jak z tego dobrze skorzystać?

Kolejna sprawa. Im prostsza się wydaje rekrutacja, tym często okazuje się trudniejsza. Każdemu Rekruterowi to się zdarzyło. “To kolejna osoba do tego samego działu. Puszczamy to ogłoszenie, co zawsze.” Jeśli tak, to przygotujmy się na adekwatną ilość i dopasowanie kandydatów. Jeśli poprzednio nie byliśmy zadowoleni, to dlaczego przy takich samych warunkach startowych mielibyśmy się spodziewać lepszych wyników?

Im dokładniej Rekruter wybierze umiejętności w kryteriach wyszukiwania, tym lepszych kandydatów może się spodziewać. Do tego, będzie miał więcej odpowiedzi. W końcu lepiej dopasowana oferta jest bardziej interesująca. Na pewno znajdą się kandydaci, którzy na swoim profilu umieścili jedno lub więcej z szukanych umiejętności. Wystarczy, a raczej trzeba aż tyle, aby Rekruter je wszystkie wymienił.

Dlatego tworząc profil pracownika czy szukając kandydatów warto skorzystać z możliwości, jakie daje wyszukiwarka kandydatów Goldenline. Zajrzyj także do raportu Idealna Rekrutacja, w którym zaproszeni przez nas eksperci podpowiadają, jak jeszcze skuteczniej znaleźć dopasowanych pracowników.  

Zapisz się na newsletter Goldenline, a otrzymasz bezpłatnie raport

„Idealna rekrutacja”


Pozyskuj, zatrudniaj oraz wdrażaj pracowników!

Sprawdź nasze narzędzia rekrutacyjne

Dodaj komentarz