W maju wiele dzieje się w HR-owym świecie. Dlatego zapraszamy na przegląd najważniejszych artykułów, książek i inspiracji, na które powinien zwrócić uwagę każdy ekspert od rekrutacji, HR, szkoleń, czy employer brandingu
- Tradycyjnie HR-owe inspiracje rozpoczynamy od przeglądu prasy. W majowym numerze „Personel Plus” wiele miejsca poświęcono kwestii zakazu konkurencji. Na coraz bardziej dynamizującym się rynku pracy to wciąż zagadnienie trudne i niełatwe zarówno dla firm i jak i pracowników. Polecam także rozmowę z Monicą Parker przeprowadzoną przez Magdalenę Marchwicką z Digital University, gdzie poznamy wiele informacji o tym, jakie umiejętności i kompetencji brakuje firmom w pandemicznej rzeczywistości. Warto także zwrócić uwagę na teksty Marty Olesiak i Tomasza Wojtysia, które pomogą w codziennych zmaganiach z marką osobistą w sieci. W majowym numerze znajdzie także informację o tym, jak zmieniają się HRlink i Goldenline dzięki synergii obu marek.
- HRM po nowemu to z kolei temat majowego numeru „HR Personel i Zarządzanie„. Podczas lektury koniecznie warto przyjrzeć się tekstom Kamili Rogowskiej o tym, na jaką przyszłość powinni zacząć przygotowywać się HR-owcy oraz Doroty Jurzysty, która pisze o firmowych strategiach w czasach pandemii.
- W najnowszym numerze ICAN Management Review do uważnej lektury zachęcam szczególnie w przypadku artykułu Pawła Kubisiaka, który pokazuje konkretne cechy i kompetencje, sprawiające, że część firm wygrywa w trakcie pandemii. Z kolei Joanna Koprowska analizuje w jaki sposób przywództwo wpływa na zaangażowanie się pracowników.
- Coraz więcej mówimy i działamy w wielu firmach z obszarem transformacji cyfrowej. Jednak Gerald C. Kane, Anh Nguyen Phillops, Jonathan R. Copulsky i Garth R. Andrews w swojej książce wydanej w języku polskim przez ICAN Management Review Polska zwracają uwagę na podstawową kwestię. Prawdziwy sekret udanej transformacji cyfrowej tkwi w skutecznym zarządzaniu ludźmi. Jak przeciwdziałać cyfrowym zakłóceniom? Jak opracowywać strategie, które obejmują zmianę sposobu pracy? Jakie umiejętności są potrzebne do kierowania cyfrową organizacją? To tylko niektóre z pytań, na jakie znajdziemy odpowiedź w książce „Pułapki transformacji„.
- Każdy ekspert HR powinien śledzić ważne książki biznesowe. Do takich z całą pewnością należy publikacja Scotta Gallowaya „Post Corona. Biznes w czasach pandemii. Od kryzysu do szans”. Duży może w dzisiejszych czasach znacznie więcej. Pandemia jednak przyspieszyła wiele trendów, z którymi będziemy żyć jako standardem, choć w styczniu 2020 r. wydawało się to całkowicie niemożliwe. Nasze sypialnie stały się biurami. Wbrew pozorom pogłębiły się m.in. różnice między młodszymi i starszymi. Jak może wyglądać świat w nowej polaryzacji? Zajrzyjmy do książki wydanej przez wydawnictwo MT Biznes.
- W HR-owym świecie warto porządkować pojęcia. Takiego wyzwania podjęła się Elżbieta Jędrych w książce „Kapitał społeczny. Ukryty potencjał organizacji” (PWN). Czym jest kapitał społeczny? Jak go badać i rozwijać w naszej organizacji? Jak utrzymać zrównoważony kapitał ludzki i społeczny? To tylko niektóre z pytań, na jakie znajdziemy odpowiedź. Szczególnej uwadze polecam rozdział 6. Autorka zawiera w nim szeroki przegląd konkretnych działań i inicjatyw, które pomogą nam skutecznie wzmacniać kapitał społeczny w naszej firmie.
- Na tą książkę Andrzeja Jeznacha czekali nie tylko managerowie, ale także pracownicy. To dobra publikacja dla każdego lidera, który zastanawia się nad tym, co zrobić, gdy dotychczasowe modele wykorzystywane w pracy z zespołem… zawodzą. W książce „Szef, którego szukamy. Rzecz o odpowiedzialności” (Onepress) autor rozprawia się także z popularnymi „buzz wordami” związanymi z zarządzaniem zespołem. Czy każdy może zarządzać? Czy jesteśmy dojrzali na tyle, by wdrażać turkusową organizację? Sprawdźcie koniecznie.
- Na jakie kursy i inicjatywy online zwrócić uwagę? W tym miesiącu polecam szczególnie Self Care of Productivity. Na czym polega Robotic Process Automation i jak wykorzystać ten obszar w HR? Podpowie z kolei kurs RPA and Process Discovery for HR. Zachęcam także do udziału w konferencji Dream Employer Summit już 7-8 czerwca oraz zgłoszenia bezpłatnie projektu Twojej firmy do konkursu People Innovation.
- W ramach HR-owych inspiracji zaglądamy także na blogi związane z HR. Na HRlaw Piotr Podsiadły pisze o wysokości odszkodowania za zakaz konkurencji po ustaniu stosunku pracy. Temat ważny i niełatwy jak pokazuje praktyka. Jak odnaleźć się w firmie po powrocie do biura? Na swoim blogu radzi TestHR. Jak zorganizować szczepienie w miejscu pracy? Monika Smulewicz przygotowała na swoim blogu HR na szpilkach kompleksowy poradnik na ten temat firmowych szczepień przeciwko COVID-19. 5 rzeczy, o których trzeba pamiętać w każdej rekrutacji? Zerknij na blog Rekrutuj z pasją, aby przekonać się, czy każdy z tych elementów zawiera Twój proces poszukiwania dopasowanych kandydatów.
- Co ciekawego słuchać na Goldenline? Pamiętajcie, że jest z nami niemal 3 000 000 użytkowników. Cały czas pomagamy im nie tylko w znalezieniu pracy ale też rozwoju zawodowym m.in. za pośrednictwem Centrum Kariery. Już 27 maja o godz. 18:00 zapraszamy na darmowy webinar o Trudnych pytaniach w rekrutacji, podczas którego wspólnie z dr Anną Dolot poszukamy odpowiedzi na niełatwe pytania stawiane przez rekruterów. W maju dla HR-owców przygotowaliśmy też raport Idealny Onboarding i e-book Lepszy HR. Zachęcam także do zaglądania na blog HR, który aż iskrzy od mnóstwa inspiracji związanych także z wyzwaniami, jakie teraz stoją przed zespołami HR, PR, czy marki pracodawcy. Szukacie pomysłu na skuteczną rekrutację? Bądźcie z nami we wtorek 15 czerwca o godz. 11:00 podczas webinaru o skutecznych ogłoszeniach rekrutacyjnych. Dobrej wiedzy nigdy za mało!
Inspiracje przygotował Adam Piwek
Pozyskuj, zatrudniaj oraz wdrażaj pracowników!
Sprawdź nasze narzędzia rekrutacyjne
