10 HR-owych inspiracji: maj 2021

W maju wiele dzieje się w HR-owym świecie. Dlatego zapraszamy na przegląd najważniejszych artykułów, książek i inspiracji, na które powinien zwrócić uwagę każdy ekspert od rekrutacji, HR, szkoleń, czy employer brandingu

  1. Tradycyjnie HR-owe inspiracje rozpoczynamy od przeglądu prasy. W majowym numerze „Personel Plus” wiele miejsca poświęcono kwestii zakazu konkurencji. Na coraz bardziej dynamizującym się rynku pracy to wciąż zagadnienie trudne i niełatwe zarówno dla firm i jak i pracowników. Polecam także rozmowę z Monicą Parker przeprowadzoną przez Magdalenę Marchwicką z Digital University, gdzie poznamy wiele informacji o tym, jakie umiejętności i kompetencji brakuje firmom w pandemicznej rzeczywistości. Warto także zwrócić uwagę na teksty Marty Olesiak i Tomasza Wojtysia, które pomogą w codziennych zmaganiach z marką osobistą w sieci. W majowym numerze znajdzie także informację o tym, jak zmieniają się HRlink i Goldenline dzięki synergii obu marek.
  2. HRM po nowemu to z kolei temat majowego numeru „HR Personel i Zarządzanie„. Podczas lektury koniecznie warto przyjrzeć się tekstom Kamili Rogowskiej o tym, na jaką przyszłość powinni zacząć przygotowywać się HR-owcy oraz Doroty Jurzysty, która pisze o firmowych strategiach w czasach pandemii.
  3. W najnowszym numerze ICAN Management Review do uważnej lektury zachęcam szczególnie w przypadku artykułu Pawła Kubisiaka, który pokazuje konkretne cechy i kompetencje, sprawiające, że część firm wygrywa w trakcie pandemii. Z kolei Joanna Koprowska analizuje w jaki sposób przywództwo wpływa na zaangażowanie się pracowników.
  4. Coraz więcej mówimy i działamy w wielu firmach z obszarem transformacji cyfrowej. Jednak Gerald C. Kane, Anh Nguyen Phillops, Jonathan R. Copulsky i Garth R. Andrews w swojej książce wydanej w języku polskim przez ICAN Management Review Polska zwracają uwagę na podstawową kwestię. Prawdziwy sekret udanej transformacji cyfrowej tkwi w skutecznym zarządzaniu ludźmi. Jak przeciwdziałać cyfrowym zakłóceniom? Jak opracowywać strategie, które obejmują zmianę sposobu pracy? Jakie umiejętności są potrzebne do kierowania cyfrową organizacją? To tylko niektóre z pytań, na jakie znajdziemy odpowiedź w książce „Pułapki transformacji„.
  5. Każdy ekspert HR powinien śledzić ważne książki biznesowe. Do takich z całą pewnością należy publikacja Scotta Gallowaya „Post Corona. Biznes w czasach pandemii. Od kryzysu do szans”. Duży może w dzisiejszych czasach znacznie więcej. Pandemia jednak przyspieszyła wiele trendów, z którymi będziemy żyć jako standardem, choć w styczniu 2020 r. wydawało się to całkowicie niemożliwe. Nasze sypialnie stały się biurami. Wbrew pozorom pogłębiły się m.in. różnice między młodszymi i starszymi. Jak może wyglądać świat w nowej polaryzacji? Zajrzyjmy do książki wydanej przez wydawnictwo MT Biznes.
  6. W HR-owym świecie warto porządkować pojęcia. Takiego wyzwania podjęła się Elżbieta Jędrych w książce „Kapitał społeczny. Ukryty potencjał organizacji” (PWN). Czym jest kapitał społeczny? Jak go badać i rozwijać w naszej organizacji? Jak utrzymać zrównoważony kapitał ludzki i społeczny? To tylko niektóre z pytań, na jakie znajdziemy odpowiedź. Szczególnej uwadze polecam rozdział 6. Autorka zawiera w nim szeroki przegląd konkretnych działań i inicjatyw, które pomogą nam skutecznie wzmacniać kapitał społeczny w naszej firmie.
  7. Na tą książkę Andrzeja Jeznacha czekali nie tylko managerowie, ale także pracownicy. To dobra publikacja dla każdego lidera, który zastanawia się nad tym, co zrobić, gdy dotychczasowe modele wykorzystywane w pracy z zespołem… zawodzą. W książce „Szef, którego szukamy. Rzecz o odpowiedzialności” (Onepress) autor rozprawia się także z popularnymi „buzz wordami” związanymi z zarządzaniem zespołem. Czy każdy może zarządzać? Czy jesteśmy dojrzali na tyle, by wdrażać turkusową organizację? Sprawdźcie koniecznie.
  8. Na jakie kursy i inicjatywy online zwrócić uwagę? W tym miesiącu polecam szczególnie Self Care of Productivity. Na czym polega Robotic Process Automation i jak wykorzystać ten obszar w HR? Podpowie z kolei kurs RPA and Process Discovery for HR. Zachęcam także do udziału w konferencji Dream Employer Summit już 7-8 czerwca oraz zgłoszenia bezpłatnie projektu Twojej firmy do konkursu People Innovation.
  9. W ramach HR-owych inspiracji zaglądamy także na blogi związane z HR. Na HRlaw Piotr Podsiadły pisze o wysokości odszkodowania za zakaz konkurencji po ustaniu stosunku pracy. Temat ważny i niełatwy jak pokazuje praktyka. Jak odnaleźć się w firmie po powrocie do biura? Na swoim blogu radzi TestHR. Jak zorganizować szczepienie w miejscu pracy? Monika Smulewicz przygotowała na swoim blogu HR na szpilkach kompleksowy poradnik na ten temat firmowych szczepień przeciwko COVID-19. 5 rzeczy, o których trzeba pamiętać w każdej rekrutacji? Zerknij na blog Rekrutuj z pasją, aby przekonać się, czy każdy z tych elementów zawiera Twój proces poszukiwania dopasowanych kandydatów.
  10. Co ciekawego słuchać na Goldenline? Pamiętajcie, że jest z nami niemal 3 000 000 użytkowników. Cały czas pomagamy im nie tylko w znalezieniu pracy ale też rozwoju zawodowym m.in. za pośrednictwem Centrum Kariery. Już 27 maja o godz. 18:00 zapraszamy na darmowy webinar o Trudnych pytaniach w rekrutacji, podczas którego wspólnie z dr Anną Dolot poszukamy odpowiedzi na niełatwe pytania stawiane przez rekruterów. W maju dla HR-owców przygotowaliśmy też raport Idealny Onboarding i e-book Lepszy HR. Zachęcam także do zaglądania na blog HR, który aż iskrzy od mnóstwa inspiracji związanych także z wyzwaniami, jakie teraz stoją przed zespołami HR, PR, czy marki pracodawcy. Szukacie pomysłu na skuteczną rekrutację? Bądźcie z nami we wtorek 15 czerwca o godz. 11:00 podczas webinaru o skutecznych ogłoszeniach rekrutacyjnych. Dobrej wiedzy nigdy za mało!

Inspiracje przygotował Adam Piwek


Pozyskuj, zatrudniaj oraz wdrażaj pracowników!

Sprawdź nasze narzędzia rekrutacyjne

Dodaj komentarz