Mentorsko dla HR

Na HR-owym szlaku często szukamy inspiracji nie tylko do rozwoju w firmie ale też do podnoszenia swoich kompetencji. Dobrą okazją do tego może być mentoring grupowy

Mentoring grupowy to z pewnością forma tradycyjnego mentoringu, ubogacona o narzędzia facylitujące oraz wymianę grupową, czyli tzw. peers mentoring. Mentor pozostaje mentorem i dodatkowo musi być moderatorem grupy. Moim zdaniem, jest to trudniejszy proces i stawia wyższe wymagania od wszystkich uczestników – wyjaśnia Irek Zyzański, senior konsultant, mentor i trener biznesu z CoachWise.

Mentoring grupowy to współpraca mentora i kilku mentees polegający na dzieleniu się wiedzą i wzajemnym uczeniu się od siebie. Optymalny rozmiar grupy to 3-5 osób. Przy większych liczebności dostęp do zasobów mentora zaczyna być problematyczny dla uczestników.

Jak korzystać z mentoringu grupowego?

  • Mentor powinien elastycznie zmieniać swoje role, nie tylko dzielić się wiedzą, ale działać jako moderator grupy, używając narzędzi facylitacyjnych, jednocześnie nie będąc facylitatorem, który, normalnie jest neutralny ze swoim doświadczeniem
  • Mentee z kolei powinien zdawać sobie sprawę że jego odpowiedzialność rozszerza się z koncentracji tylko na swoim rozwoju i zaczyna również wpływać na rozwój grupy. Z tego powodu mentee chwilami sam staje się mentorem dla innych.

Dużą zaletą takiej pracy to bogactwo informacji zwrotnej otrzymywanej przez uczestników nie tylko od mentora, ale i od samych siebie. Pozwala to budować relacje i sieć powiązań z innymi osobami, z różnych firm które z pewnością zaowocują w przyszłości. Obserwując siebie wzajemnie, uczestnicy mogą się motywować i inspirować. Tworzy to sytuację znaną z programowania, klasycznego sandboxu, bezpiecznej przestrzeni, w której uczestnicy testują różnorodne pomysły i praktyki, ubogacając się od siebie – dodaje Irek Zyzański z CoachWise.

HR Mentoring Grupowy – rusza kolejna edycja

HR Mentoring Grupowy to trwający od czerwca do października 2021 r. program rozwojowy dla specjalistów, HR Business Partnerów i Menedżerów HR, odpowiadający na szeroki wachlarz potrzeb, ogólnie podzielonych na dwie kategorie:

  • rozwojowi zawodowemu i osobistemu potrzebnemu do skuteczności pełnieniu swojej roli w organizacji
  • wsparciu we wdrażaniu, rozwojowi systemów i modeli HRM

Wspólnie z Senior Liderami HR – mentorami programu, dwa razy do roku gromadzimy zainteresowanych swoim rozwojem jako HR, CoachWise tworzy 3-4 osobowe grupy osób o podobnych potrzebach i dobiera do nich możliwie najbardziej adekwatnego mentora.

Dowiedz się więcej na temat HR Mentoringu Grupowego podczas specjalnego spotkania 12 maja o godz. 15:00.

Szukasz inspiracji związanych ze światem HR? Zapraszamy do lektury raportu Human Relations Trends 2025.

Zapisz się na newsletter Goldenline, a otrzymasz bezpłatnie raport

„Human Relations Trends 2025”

Dodaj komentarz